16 Temmuz 2013 Salı

1 Bollinger Bantlarda Sıkışma

teknik analizle ilgilenenler bilirler,bollinger bantlarda sıkışma görüldükten sonra büyük bir yükseliş veya düşüş meydana gelir.tek başına sıkışmaya bakarak hissenin hangi yöne gideceğini ya da ne zaman sıkışmanın biteceğini anlamak çok güçtür.

bollinger bantları sıklıkla kullanırım lakin blogu açtığımdan beri hiçbir araştırmamda kullanmadığımı fark ettim.bugün basit bir ipucuyla düşük oynaklığın bollinger bantlarda yarattığı sıkışmayı ardından head fake yanılsamasını anlatacağım.

alt bant ve üst bant,destek direnç görevi görebilir evet bu doğrudur fakat burası bir ileri düzey teknik analiz blogu olduğundan buna değinme gereği duymuyorum.

usak hisse senedini seçtim,grafiğin üzerinde standart değerleriyle bollinger var.altında da volume price trend indikatörü,yeri gelmişken bunu da anlatalım.

(C-REF(C,-1))*V sanırım formülü böyleydi,yanlışım varsa düzeltin.

hareketli ortalamayla birlikte kullanılabilir fakat ben ortalamayla volume göstergelerinin kesişiminden sonuç alınacağını sanmıyorum.
usak teknik analiz

gelelim konumuza.1 liradan 10 liraya fırlamış spekülatif bir hisse senedi.
grafiğe zoom yaparsak eğer 0.25-1 lira arası trade yapılabildiğini görüyoruz.

bollinger diyor ki,sıkışma en az 6 ay olmalı.usakta geçen sene şubat ayından beri bir sıkışma durumu hakim.ve işlem hacminde pek bir oynama yok.neden?

sıkışma son bulmadan önce şu mantığı kafamızda oturtmalıyız:
altın kural,sıkışmanın yol açtığı sessizlik bir gün yerini depreme bırakır.bu demektir ki,yüksek oynaklık sonucu düşük oynaklık,düşük oynaklık takibinde yüksek oynaklığı getirir.

bollinger bantlarında patlama etkisi yapacak tek olay:haberlerdir.

sıkışma bitmeye yakınken,size kısa tuzaklar kurabilir.hafif yükselişler ve bant dışı hareketler yükselişin devam edeceği yanılgısı yaratabilir.

bollinger bantlarıyla birlikte kullanılacak,güvendiğim araçlardan biri de parabolic sar dır.hareketli stop loss amatörlerin harcı olmasa da gereklidir.parabolic sar dünyanın en iyi traderları tarafından,çoklukla emtia piyasasında rağbet görür.
usak teknik analiz

patlamanın meydana geldiğinde anlamanız için,yükselirken üst banttan kopamayan hareket,alt bandı da aşağı yönde genişletir.

1 yorum:

  1. bollinger diyor ki,sıkışma en az 6 ay olmalı. Burada bir hata var sanki.
    Doğrusu: son 6 aydaki en düşük değerde olmalı.

    YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol