25 Kasım 2013 Pazartesi

0 Menderes Tekstile Yatırım Yapan Banka Müdürü

bugün portföy yöneticiliği kursundan bir arkadaşım menderes tekstili bana sordu.kendisi ve çevresindeki birkaç kişi yıllardır elinde tutuyor bu lanet kağıdı.önce şirketin yönetimini ve bilançosunu inceledim sonra teknik analizin derinlerine daldım her zamanki gibi.

yarın sabaha kadar benden analiz beklediği için kısa bir yorum geçeceğim.
menderesin rasyolarına baktığımda sektörün geri kalan hisselerine göre iyi bir görünüme sahip.bu söylediğimden pozitif bir sonuç çıkarmayın sakın.çünkü menderes ancak kötünün iyisi olabilir ki öyle.

2011 yılında bu şirketin yabancı para yükümlülüğü döviz varlığının neredeyse iki katıydı.yani o dönem çok yüksek kambiyo zararı yazan şirketin akibeti ne oldu bilmiyorum.incelemek de istemedim açıkçası.

dupont tablosuna baktığımızda -%0.95 özsermaye karlılığı görüyoruz.bunun açıklaması menderese giren her 100 liranın bir sene sonra 99 lira olarak çıktığıdır.yatırım mantığına baya ters.çünkü bir yatırıma girişmeden önce elde edilecek karlılığın en azından yıllık faiz getirisinden yüksek olması gerekir.peki bu hisseye insan niçin yatırım yapar?

sektör içinde özsermaye karlılığı yüksek şirketlerin değerlemesini yaptığımızda arka planda yer alan %80 üzeri borçlanma oranını görüyoruz.anlatılacak gibi değil.

sistemleri taradık acayip bir şey ortaya çıktı.hlma d system testerda %7130 kazandırmış,diğerlerinin esamesi bile okunmuyor onun yanında.fakat menderesten para kazanılacağına sananlar aşağıdaki al/sat oklarını görünce düşüp bayılabilirler.öyle bir dünya yok da ondan.

menderes teknik analiz

0 yorum:

Yorum Gönder

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol