18 Kasım 2013 Pazartesi

1 Borsada Nasıl %1.200.183 Kar Yaptım?

hakan osmanoğlu hoca kendi blogu irrasyonelde daha büyük budala teorisi adını taşıyan güzel bir yazı paylaşmış.görüşlerine harfiyen katılmakla birlikte yazıda adı geçen kitabı araştırmaya koyuldum.

borsada nasıl %2300 kar yaptım kitabı davranışsal finans,kitle psikolojisi,oyun teorisi,kuantum mekaniği ve benzeri konuları içeriyor.her biri tek başına onlarca kitap konusu olabilecek bu konu başlıkları borsada nasıl işe yarayacak tam olarak bilmiyorum.

ben borsa hakkında epey kitap okumuş biri olarak bu saçmalıkları kaale bile almam.çünkü bugüne kadar borsadan geçinen dünyaca ünlü yatırımcıların hiçbiri bu anlatılanları bilmez.borsada para kazanmanız için bir enstrümanı düşükten alıp yüksekten satmanız kafidir.gerisi yalan dolandır.

kimin yazdığını bilmediğim bu kitap ise temel/teknik analiz ve elliot kuramının inceliklerini anlattığını savunuyor önsözde.ben şu an oturup sadece elliot kuramıyla ilgili bildikleri yazmaya kalksam 100 sayfalık bir yazın çıkar ortaya.kaynağın neresine sığmış böylesine geniş bir muhabbet merak ediyorum.

her neyse,vobda günlük grafikte denediğim bir sistemi paylaşacağım,%2300 den daha yüksek getiri vaat ediyor.
mavi renkle gösterilen;endeksi alıp 2004 den bu yana elimizde tutsaydık ne kadar getiri sağlardık sorusuna cevap veren eğri.kırmızı olan ise sistemimizin getirisi.baya dalgalı bir seyir görüyorsunuz,vob trading sistemi yazarken dikkat edilmesi gereken birinci husus;getirilerin az ama istikrarlı olması gerektiğidir.burada getiri 7000 den bir anda 1000 e kadar düşüyor ardından 14 bine yükseliyor.bazı sistemlerde böyle oluyor fakat bu getirinin olağanüstülüğünü gölgelememeli.

x30yvade

getiri

bianci

makro

1 e 8 kaldıraç kullandım.matriks programı bir sözleşmenin ne kadara mal olduğunu bilmediğinden başlangıç sermayesinin tümüyle al/sat işlemi yapıyor.örneğin sistem kazandırmış,hesabınızda 1200 lira birikmişse bu paranın hepsiyle alım/satım yapmaya devam ediyor.halbuki bir sözleşmenin fiyatı 700 lira olsa iki kontrat için 1400 liranız olması lazımdır.1400 liranız olduğunda sistem size iki kontrat aldırmaz,devamlı bir kontrat ne kadarsa onun üzerinden işlem yaparsınız.yani bileşik getiri söz konusu değildir.excelde yaptığım hesaplama işleminde onbinde 4 komisyon kesildiği varsayılmıştır.

5 sözleşmeyle yani her biri 700 lira toplamda 3500 liralık bir yatırım sermayesiyle işlem yaptığınızda sistem size 8 yılda 42.000.000 (42 milyon lira) para kazandırır.24 işlemin 4 ünde zarar,20 sinde kar yazmıştır.%1.200.183 sistemin getirisidir.vobda her an al/sat olmayacağı için bu getiriyi yüze bölerseniz daha sağlıklı olacaktır.

bu yazıyı yazma sebebim borsada nasıl %2300 kar yaptım kitabına nazire yapmak değildir.borsa üzerine yazılmış kitapları alıp okumanızı bende tavsiye ederim hatta bu kitabı da ama ben almam.

teknik analiz nasıl yapılır,bazılarına da ders vermiş olduk böylece.başlıkta belirttiğim gibi borsada kar ettiğim falan da yoktur.(yersen!)

1 yorum:

  1. gördüğüm en iyi borsa kitabıdır. elliot içermiyor..sadece sistemlerin nasıl yapıldığı ile ilgili bilgiler içerir.

    YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol