16 Aralık 2013 Pazartesi

1 Bollinger Bandı Nasıl Yorumlanmalıdır?

michael covel hocanın blogunu inceliyorum bir süredir.trend following adlı bir kitabı vardı bende ingilizcesi çok ağır geldiği için okuyamamıştım.scala yayıncılık kitabı türkçeye çevirdi bende aldım okuyorum birkaç gündür.yararlanacağınızı umduğum güzel bir kaynak.bilakis forex traderları ki bunlara trader demek beni biraz geriyor onlarda kitapta kendileri için faydalı ipuçları bulabilirler.

envelope zarfı iki hareketli ortalamadan oluşmaktadır.bir hareketli ortalama yukarı,diğeri ise aşağı doğru kaydırılır.[1]

periyot 14
parametre1 5 olarak standart değerleri hesaplanıyor.aslında çok basit bir mantığa dayanıyor,bollinger nasıl ki standart sapma metoduna göre +-% eklemeler yapıyorsa iki hareketli ortalamaya,bunda standart sapma yerine kapanış fiyatına yapılan ekleme/çıkarmalar söz konusu.hangisini kullanalım diyenlere hiç tereddütte kalmadan bollinger kullanmalarını salık veririm.


envelope alım/satım yapıcılarının hareketli ortalamalara koşulsuz bir biçimde inanmaları gerekir.çünkü mantık iki hareketli ortalamanın fiyatların bunların üzerine çıktığı ya da altına indiği sürece devamında nasıl bir hareket olacağını saptamaktır.örneğin;fiyatlar üst çizginin üzerine çıktığında aşırı alım sebebiyle düzeltme hareketi,tam tersi durumda ise tepki çıkışı beklenebilir.

bizim borsa cahili yatırımcımız ise sadece buna bakarak al/sat yaparak elindekini avucundakini teknik analize kurban etmektedir.bandlar ileri gelenler tarafından hiçbir zaman tek başına alım/satım tekniği olarak kullanılmaz.zaten ani tepkileri yakalamayacağını biliyorsunuz doğası gereği.

burada önemli olan hangi hisse senedine kaç günlük ortalama ve standart sapma kullanacağınızdır filtre olarak.bu indikatörler (bollinger,envelope) amerikan piyasalarında test edilip bize yollandığından standart değerleri kullanmanız işinize yaramayacaktır.nerden anlayacağız derseniz,güvendiğiniz indikatörleri system tester kullanarak optimize edeceksiniz,derim.

bollinger ipuçları nelerdir,diye soracak olursanız cevabım şöyledir:
fiyatlar çizginin dışına çıktığında o yönde akım devam edecektir.bollinger kanalı birbirine çok yaklaşmaktaysa bilinmez bir yöne doğru çok sert bir yükseliş/düşüş meydana gelebilir.çizgilerin ardına taşan durumlarda fiyatlar gerileyebilir ya da tepki çıkışı gelebilir,bunu anlamak için teknik analizin ucundan kıyısından bilmek,doğru yorumlayabilmek şart.çizgilerin dışında oluşan fiyat hareketlerinden sonra çizgilerin içine düşülmesi ve tekrar oluşan aynı yöndeki hareketin sonunda çizginin dışına çıkılmaması zirve veya taban oluştuğunu belirtmektedir.[ahmet mergen,kurtlarla tango,beta basım yayın,1998]

çizgi ile aynı yönde hareket eden fiyatlar uzunca yol almaktadır.üst çizgiden orta banda gelip tekrar üst çizgiye giden fiyatlar yukarı gidişi gösterir.eğer bollinger orda bandı aşağı yönlü kırarsa büyük ihtimalle aşağı banda doğru bir hareket gelişecektir.

farklı bir şey yapalım,bollingeri göstergeler üzerinde kullanalım.
rsı indikatörünün bollinger bandını aldım,değerler standart.noktalar rsı göstergesini belirtiyor.alım/satım nasıl yapabiliriz,rsı orta çizgiyi aşağı kırdı sat,yukarı kırdı al.uzun vadeli yatırımcılar için rsı üst çizgiyi kırdı al,alt çizgiyi kırdı sat.

kesinlikle aklınızda bulunması gereken şey,rsı eğer üst banda bağlı olarak hareket ediyor ve kopamıyorsa çok sert bir yükseliş sinyalidir bu.fiyatlar içinde bu geçerlidir.

bandlar güzel göstergelerdir ama uzun vadeciler pek sevmeyebilir çünkü sıklıkla al/sat gelir.iyi çalışırlar fakat amatörler genelde karlarının büyük çoğunluğunu kaptırırlar derin bilgisizlikten.
başka ne söyleyim bilmiyorum,tatlıyı sona bıraktım.bollinger bandı daralan hisseler nasıl bulunur,formülü burda.

gold teknik analiz

xu100 teknik analiz

explorer filtre kısmını açın,yazın.
(BBandtop(c,20,S,2) - BBandBOT(c,20,S,2)) <=BBANDTOP(C,20,S,2)*0.009
ben son 500 barı kullanıyorum,bakalım sonuçlar nasıl gelecek?bu ne lan? bunlara ben hisse senedi demiyorum yatırımcı dostlarım.band genişliğini doğru seçemedim anlaşılan.bir iki tane örnek olsun diye grafik koyayım.

gedık

orma

orma diye bir kağıt ne gördüm ne duydum.bilgilendirici bir yazı oldu yine.devamında bollinger hoca neler yapmamızı önermiş,onu yorumlayacağız.

1 yorum:

  1. (BBandtop(c,20,S,2) - BBandBOT(c,20,S,2)) <=BBANDTOP(C,20,S,2)*0.009
    Neden üst bandın 0.009 u alınıyor. Son 50-100 barın band aralığının ortalamasının altında olmasına bakılması daha mantıklı değilmi.

    YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol