23 Aralık 2013 Pazartesi

1 Borsa Ucuz mu Pahalı mı?

ingilizce yayınları takip ederken gözüme iki indikatör ilişti.benimde öncesinde bilgi sahibi olmadığım bu indikatörler borsanın ucuz mu pahalı mı olduğunu belirlemek için oldukça işe yarayacaktır.

mcClellan oscillator piyasayı koklamak için oluşturulmuş,kısa veya orta dönemde işe yarayan bir göstergedir.amerikan borsalarında 1969 yılından beri kullanılıyor,yaratıcısı sherman ve marian mcclellan.bu indikatörü kullanmadan önce piyasanın aşırı alım ya da aşırı satım ortamında olup olmadığını belirlemek yani borsanın havasını koklayabilmek için advance decline ratio nun ne anlama geldiğini bilmeliyiz.[1]

mcCellan oscilatoru pazar genişliği göstergesi olarak çevirdim ben.burdan anlayacağımız şey,bir yükseliş/düşüş akımında hisse senetlerinin % kaçının harekete katılıp katılmadığını görebilmektir.bir nevi pazarın yayılım oranı diyebiliriz.

yukarıda belirttiğim gibi bu indikatörü anlayabilmemiz için temel veri olarak advance decline göstergesine ihtiyacımız var.yükselenler düşenler endeksi olarak türkçeye çevirebiliriz bu kavramı.

bir örnekle açıklayayım;mynet finans verilerine dayanarak bugün 63 hisse senedinin artıda,355 inin ekside kapattığını görebiliriz.71 senetin ise düne oranla fiyat olarak değişim yaşamadığını söyleyebiliriz.

mantık çok basit.borsada bir senet almışsınızdır,hisse.net'e girer saatlerce yakınırsınız.piyasa 100bini gördü benim senet neden yükselmedi diye?

peki sen borsanın kendi içindeki gücünü anlayabilmek adına göstergelere baktın mı?
ne anlarsın sen be!
hesaplanışı:(63+71)/355=0.37

bulduğunuz değer 0.75'in altındaysa aşırı satış ortamında olduğumuz anlamına gelir,bu da teknik olarak yukarı çıkışın işaretidir.eğer 1.25'in üzerinde bir oran elde ederseniz bu seferde aşırı alım bölgesinde olduğumuz yani bir süre sonra düşüş hareketinin başlayacağını söyleyebiliriz.çok yüksek değerler,piyasanın fazlasıyla yükseldiğini,yakın zamanda düzeltmenin başlayacağı sinyalleri verir.

1.25 ve 0.75 değerleri technical analysis for beginners kitabında geçiyor.bizim borsamıza yönelik değil ama yine de başka bir değer veremeyiz kaynaklarda olmadığı sürece.dow jonesda denenmiş hep.[2]

ben teknik analiz konusunda hatim indirmiş biri olarak,bu göstergeyi günlük değil de haftalık olarak hesaplatmanızı tavsiye ederim.günlük trend diye bir şey yoktur,day traderlar içinde geçerlidir bu.profesyoneller zaten bilir,ben amatör yatırımcılara yardımcı olmaya çalışıyorum.

borsa yükselmekte fakat yükselenler düşenler endeksi düşmekte ise orada bir uyumsuzluk vardır.bir nevi satış yakındır,diyebiliriz.indikatörlerdeki uyumsuzluk konusunu yüzlerce defa anlattım,sakız çiğner gibi her yayında aynı şeyleri tekrarlamak istemiyorum.

mcClellan demiştik en son.ee nerde kalmıştık?
borsa endeksinde kullanılması gerekli fakat hisse senetlerinde trend trigger factor varken uğraşmanıza değmez.gösterge al/sat yerlerini belirlemez sadece biraz önce anlattığım endeksten yola çıkarak bazı hesaplamalar yapar ve böylece akımın yönünü saptamaya odaklanır.

göstergelere bakarak al/sat yapmak hele ki tek bir göstergeye göre karar vermek aptalların yaptığı bir şeydir.akımın gücünü/şiddetini ölçen metodlara bakarak al/sat yapılmaz.bunun nedeni her hissenin yükselişe veya düşüşe aynı ölçüde tepki vermediği gerçeğidir.bazı hisseler yerinde sayabilir.sizin yapacağınız en doğru şey,akımın yönünü bilmeden senet seçmemek olacaktır.the trend is your friend diye boşuna söylememişler.

nasıl hesaplanır:
  1. yükselen senet sayısı-düşen senet sayısı
  2. çıkan sonucun 19 ve 39 günlük  exponential hareketli ortalaması
  3. indikatör builder a yazacağınız mov(CLOSE,19,E) - mov(CLOSE,39,E):0
3.yazdığım indikatör summation endeksi değildir.onun formülü ayrıdır.aşağıya örnek grafikler atıyorum.

garanti teknik analiz

xu030 teknik analiz

0 çizgisi de koydum ki kafanız karışmasın.0 üzeri alım,0 altında satım olarak yorumlayabiliriz kısaca.summation endeksin formülü ise;
Cum(Mov(C,19,E) - Mov(C,39,E)) şeklindedir.

akbnk teknik analiz

halkb teknik analiz

sum fonksiyonu matriks ve metastock dillerinde vardır.summation türkçesi toplama anlamına gelir.belirli bir dönemde grafikteki bütün kapanış değerlerini toplar.(yahut açılış artık hangi datayı girerseniz!) 
bu göstergede belirli bir alt/üst sınır çizemeyiz.bunun sebebi,endeksin ya da senetlerin kapanışlarının birbirinden farklı olmasıdır.misal,endeksin kapanışı 80bin iken hisse senedinin kapanışı 8 olabilir.

gösterge tepeye eriştikten sonra 0 çizgisini yukarıdan aşağı doğru kırar gibi yapıp dirsek hareketi oluşturabilirsiniz.buna benzer durumlarda yanılmanız doğaldır.o yüzden dolayı ultimate,trend trigger factor,hareketli ortalama kullanmanız ardından system tester çalıştırmanız,bilgi birikiminiz neyse hepsini ortaya koymalısınız.ancak bu şekilde borsadan bir parça ekmek yiyebilirsiniz.
yerseniz!

1 yorum:

  1. Benim için çok yararlı bir yazı olmuş. Elinize sağlık

    YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol