12 Aralık 2013 Perşembe

2 Commodity Channel Index Nedir?

commodity channel index yani emtia alım satım bandı göstergesini inceleyelim bugün.çok eski bir metot olmakla birlikte kısa vadeli al/sat yapan yatırımcılara ısrarla tavsiye ettiğim bir göstergedir.formülü ise şöyledir;

(ortalama fiyat-ortalama fiyatın hareketli ortalaması) / ( farkın hareketli ortalaması*katsayı)
+100,-100 arasında dalgalanan bir gösterge olduğundan tahmin edersiniz ki +100 ün üzeri senetin aşırı alındığını ve fiyatların bundan sonra düzeltme yapacağını gösterir.tam tersini de siz yorumlayın.

benim fikrime göre bu gösterge uyumsuzlukların takibi açısından birebirdir.yani öyle bir göstergedir ki üzerinde destek/direnç,formasyon,uyumsuzluk ve saire bulabilirsiniz,bunlara uygun yatırım kararı verebilirsiniz.uyumsuzluklar iki çeşittir:
  1. pozitif uyumsuzluk
  2. negatif uyumsuzluk
pozitif uyumsuzlukta,bir yatırım enstrümanı fiyatının düşüş trendi halinde yeni dipler aramasına karşın,bu yatırım aracıyla ilişkilendirdiğimiz herhangi bir indikatörün diplere uyum sağlamayıp yükselerek harekete karşılık vermesidir.bunun tersi de negatif uyumsuzluktur.pozitif uyumsuzluk satıcıların gücünün azaldığının belirtisidir.[1]

ccı standart değeri 14 gündür.bu değer amerikan borsalarından bize yansımıştır.opt yaparak imkb için en iyi sonucu bulabiliriz.onu da bir zahmet siz yapın!

sizlere bir teknik analizci tüyosu vereyim,indikatörlere farklı zaman dilimlerini kullanarak bakın.uzun ya da kısa vadeli yatırımcı olmanız beni hiç ilgilendirmez.50 günlük ccı hangi değerde önce ona daha sonra 14 günlük ccı e bakarsanız borsadaki hareketlerin düzeltme mi yoksa trend dönüşü mü olduğundan emin olabilirsiniz.

ccı göstergesinin 5 günlük hareketli ortalamasını aldım,nokta olarak çizdirdim üzerine.biraz önce gösterge üzerinde bütün teknik analiz yöntemlerini uygulayabileceğinizi söyledim fakat bu son yazdığım gerçekten etkili bir şeydir.göstergenin kendi hareketli ortalamasını kestiği yerde al,tersi durumda sat.

ccı endeks

günlük grafikte al/sat sinyali gelen yerleri tespit ettikten sonra farkı görmeniz için aylık grafiği de atıyorum.

ccı endeks aylık

gördüğünüz üzere günlük grafikte al veren yerler aylık grafikte halen sat sinyalinin içinde.bu demektir ki,bugünlerdeki yükselişlerin çoğu tepki çıkışı.eğer iki durumda da al gelseydi yeni bir trend başladı diyebilirdim.

teknik analizciler ccı 0 üzerinde ve altında ani yükseliş ve düşüşler görüldüğünü tespit ettiğinden,göstergeyi sıfır değeri etrafında değerlendirebiliriz,illaki dibi veya tepeyi beklemeye gerek yok.

ileri düzey teknik analiz bilen arkadaşlar endeksin ikinci grafiğinde bearish wolfe olduğunu görürler.formasyon henüz tamamlanmamış ama endeksin yükseleceğine bir işaret olsa gerek bu.

bazen ccı +100 üzeridne birkaç gün kalabilir.bu gibi durumlarda içinize kurt düşerse pozisyonunuzun bir miktarını boşaltın,gösterge tekrar eski haline geldiğinde alıma geçersiniz.

commodity channel index fiyatların ufak bir yükselişinde dahi +100/-100 sınırlarını aşabilir.bu yüzden dolayı trend trigger factor ile birlikte kullanılmalıdır.farklı bir alım stratejisi olarak,gösterge direnç çizgisine yaklaşıp birkaç sefer deneyip kıramıyorsa daha sert bir çıkışın geleceği aşikardır,senet sadece güç toplamakla meşguldur.

ccı opt değerlerini test eden arkadaşlar sonuçları yorum olarak atabilirler.

2 yorum:

  1. Başarılı bir yazı olmuş, teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. opt değerini 10 buluyor hocam.

    YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol