17 Aralık 2013 Salı

0 İşe Yaramayan Bir İndikatör:Williams %R

larry williams hocanın göstergelerini teknik analistler devamlı kullandığından bu akşam williams %r ya da sadece %r olarak adlandırılan göstergeye bakacağız.hesaplama mantığı gereği ben bu göstergenin alım/satım esnasında işe yarayacağını pek düşünmüyorum.

amaç,son kapanış fiyatlarının 14 günlük periyotta hhv ve llv değerlerinin ne tarafında olduğunu saptamaktır.kapanış fiyatından geçmiş 14 günlük süre içinde görülen hhv değerini çıkartıp,elde edilen sayıyı en düşük/en yüksek arasındaki farka bölüyoruz.-80 referans değerinin altına inmesi aşırı satım,-20 üzerine çıkması aşırı alım olarak değerlendirilir.artık bunların ne anlama geldiğini ve bu gibi durumlarda ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

williams r kısa vadeli bir hareketli ortalamayla kullanılabilir.bunun içinde moving average (üssel) williams r seçip mavi noktalı çizdireceğiz aynı indikatör üzerine.kırmızının maviyi kestiği yerde al,diğer durumda sat.

williams r aşırı alım/aşırı satım seviyelerini göstermek için yaratılmıştır.stokastik%k ile benzer bir gösterge olup tek farkı 0,-100 referans değerleri arasında gidip gelmesidir.[1]

incredible charts da ipucu olarak -50 üzerine çıkarsa long pozisyon alın demiş.yine aynı şekilde -50 altında short diyor.bu da bir nevi referans değerler üzerinde oynama yapabileceğimizin ibaresi.

buradaki en önemli kısım,kaç günlük gösterge kullanacağımızı belirlemektir.5 günlük williams r kullanmak sizin hiçbir işinize yaramaz,kendinizi kandırmanızdan başka.optimize edin diyeceğim onda da sistem güya kar ettirecek ya 1-2 günlük değerler ortaya çıkaracak.iyisi mi siz,farklı piyasalarda değişik periyotlar deneyerek göstergenin sinyallerini bir kenara not edin,bir yandan da endeksle uyumunu inceleyin.

illaki her gün al/sat yapacaksınız diye bir kaide yok.uzun vadeli yatırımcılar dipten alıp en tepeden değil,tepeden hiç değil,tepeye yakın bir yerlerden satışı kollamalıdırlar.

%r ingilizcedeki range kelimesinden türemiş.menzil anlamına geliyor.buna şöyle diyebiliriz;14 günlük en yüksek değer hhv 8bin olsun,en düşük llv 6500 olsun,son kapanış ise 7200 olsun.nasıl hesaplanıyor?

8000-7200=800
8000-6500=1500
800/1500=0.53 (%53)

bu değer senetin kapanış fiyatının hhv den %53 aşağıda olduğunu gösteriyor.yani,senet fiyatı düştü artık alıma geçebilirsin benzeri bir şey.o kadar kolay olmasa gerek!

xu030 teknik analiz

grafikte gördüğünüz mavi renkli yukarı oklar,yükselişin başlayacağı yerleri göstermekte.w formasyon sıkça gözüme çarpar oldu diplerde.bence bu başlı başına bir teknik ama ye henüz fark edeni yok ya da böyle bir tekniğin çoktandır olduğunun ben farkında değilim.

a.mergen hoca 14 günlük gösterge için 7 günlük göstergenin hareketli ortalamasıyla birlikte kullanılmasını öneriyor.ben öyle kullanmadım ama denenebilir.

trend trigger factor göstergesiyle çeliştiği bir yer var sizde görüyorsunuz.10bin puanlık bir alım-satım kanalı var iken williams %r o noktada sat verir gibi bir hale bürünüyor.

teknik analiz doğası gereği,kısa vadeli al/sat yapanlar tarafından daha çok sevilir fakat bu kişiler göstergeler aynı enstrüman üzerindeyken aylık/haftalık grafik analizi yapmaya üşenirler.kısa vadede al veren bir nokta,uzun vadede basit bir tepki çıkışından ibaret olabilir ve siz tepeden satacağım derken apışıp kalabilirsiniz.

xu030 haftalık teknik analiz

xu030 haftalık teknik analiz grafiğini gözler önüne getirdim.mavi oklar bir önceki grafikten arda kalanlar.iyice bakın,günlükte al veren yerlerin haftalıkta nasıl bir basit tepki çıkışından ibaret olduğunu.ondan sonra spekülatör ebemizi .... demeyin.

aynı gösterge bile değişik verilerle değişik sinyaller verebilir.[a.mergen,kurtlarla tango]
fiyatların aşırı alım/aşırı satım bölgelerine yaklaştıklarında yani görünüm değiştiğinde macd kullanmak iyi olacaktır.[2]

xu100 teknik analiz

macd güzel çalışmış.bu göstergeyi neden önermiyorum diye sorarsanız,ani fiyat yükseliş/düşüş hallerinde bir anda tepeye çıkması ya da dibe inmesi benim tarzıma uygun değil.o gün gelen herhangi bir haber göstergeyi -100 den 0 a (veya tersi) birkaç saat içinde atabilir.bu hemen satalım demek değil.birkaç gün tepelerde gezinen gösterge yeni zirvelere ulaşacağına göz kırpıyor.bu diğer indikatörler içinde geçerli,aşırı alımdan çıkamayan her gösterge eninde sonunda zirve test edecektir.

sığ hisselerde kesinlikle çalışmamakta.çünkü bu tip hisselere aniden para girişi olması göstergeyi fırlatacaktır.formasyon analiz modülüyle beraber iyi sonuç alınabilir.bu birazda sizin tecrübenize ve senedi tanımanıza bağlıdır.

((HHV(H,14)-C)/(HHV(H,14)-LLV(L,14)))*-100

bu kadar bahsettik,göstergenin formülünü paylaşmadan olmaz.bu hafta işlerim sebebiyle paylaşım yapamayacağım.beklediğimden çok soru geldi,onları birazdan cevaplayacağım.

0 yorum:

Yorum Gönder

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol