20 Aralık 2013 Cuma

0 Teknik Analiz mi Dedin?

bir okuyucum price roc göstergesini yorumlamamı istemiş.vakit varken biraz ahkam keseyim bunun üzerine.
momentum göstergesini temel alır.sadece hesaplanışı değişiktir.

bugünün kapanış fiyatı 5bin.14 gün önceki (göstergenin standart değeri) kapanış ise 4500 diyelim.
5000/4500=1.11*100=111 olacaktır.momentum gösterge değeri 111 olarak görünecektir.bir önceki günü de hesaplayıp ardından 14 gün öncesine dönerseniz ve bu devran böyle sürer giderse elinizde daima bir % değişim olacaktır.

price roc fiyat değişme hızı/oranı olarak türkçeye çevrilebilir.yararlandığım üstadlar,12 günlük kullanımını öneriyor.bu çoğunlukla amerikan piyasaları için geçerli.[1]

xu030 teknik analizindikatörlere aşırı bel bağlayarak teknik analiz yaptığını zannedenlere ufak bir ayrıntıdan söz etmek istiyorum.grafikte üç indikatör açık.
momentum,price roc ve benim adımı taşıyan gösterge.

hareketler birbirinin tamamen aynısı.bunun nedeni default formülleri yazanların yorum farklılıkları.yani birisi momentumu hesaplarken 14 gün öncesine kadar fiyatların yükseliş ivmesini merak eder iken diğeri 14 gün öncesine göre fiyatların yüzde değişim hızını çizdirmek istemiş.ben meraklılarına formülü yazayım.

(c-ref(c,-9))/ref(c-9)
matematikteki yüzde değişim formülü bu.
demem o ki,siz kendi göstergenizi ve sisteminizi geliştirin.momentum yukarı kesti diye long açan ve bunu hisse.net e girip saatlerce yazan,çizen adamdan size hayır gelmez.okumayın.

xu030bu indikatör belli başlı teknik analiz kitaplarında sürekli karşıma çıkıyor.büyük oranda lüzumsuz.biz bunu işe yarar hale nasıl getiririz,diye düşünürken aklıma göstergenin kendi hareketli ortalamasını almak geldi.göstergenin ortalamayı aşağı yönlü kesişi fiyatlarda gevşemeyi tersi durumda ise olumlu sinyaller geleceği aşikardır.


aşırı alım/satım bölgesinde ya da değil diyebilmek için system tester çalıştırmak gerekir.bunun dışında 0 üzeri aşırı alım,0 altında aşırı satım diyerek saçma sapan yorum yapanlara inanmayın.
endeks ya da hisse senedi yükselirken sadece bu göstergeye bakarak,aşırı alım bölgesine geldik fiyatlar düşecek,derseniz kardan zarar etmeniz yakındır.

gösterge ani fiyat düşüş/yükselişlerinde artmaya/azalmaya meyillidir.spekülatif hisseler price roc indikatörüyle incelenmez.bir gün canınız sıkılır da hangi kağıt,kaç gün öncesine göre ne kadar yükselmiş sorusunun cevabını merak ederseniz o zaman açın bakın.

göstergenin sıklıkla aşağı yukarıyaptığı durumlarda dikkat etmelisiniz.bu devam eden hareketin yavaşlayacağı anlamına gelir.uyumsuzlukların takibinde price roc çizdirilmez.formasyon analiz modülü ve trend trigger factor göstergesine bakmalısınız.

profitabletrading adlı yatırım blogunda bollinger bandları ve price roc un birlikte yorumlanmasına ilişkin notlar okudum.[2]

xu030 ileri düzey teknik analizgrafikte nerelerde al/sat yapılacağını mavi oklarla belirttim.
gösterge sayesinde doğru karar verme olasılığınızı arttırmanız için farklı zaman dilimlerinde grafik okuma yaparak al/sat sinyallerinin doğruluğunu test edebilirsiniz.20 günlük bir grafikte al sinyali veren endeks,5 günlük grafiğinde de aynı noktada al vermelidir.bunu çoğu zaman sağladığını göreceksiniz ama siz yine de tedbiri elden bırakmayın.

xu100/sahol teknik analizkorelasyon çalışması da yapmak istiyorum,bunun için sabancı holdingi seçtim.betası yüksek bir hisse senedi olduğu için pozitif korelasyon anında görülüyor.tersi bir durumla karşılaşsaydık,gösterge/fiyat/endeks uyumunda bir terslik fark etseydik yatırım kararımızı tekrar gözden geçirmek durumunda kalacaktık.


göstergenin kısa vadeli al/sat yapmak için kullanıldığı dönemde,uzun vadeli bir diğer gösterge (örneğin trend trigger factor ya da ultimate) terse dönerse,price roc kısa vadede al verirken diğer göstergeler uzun vadede sat verirse,alım önermem.
bunun nedeni,kısa vadeli gösterge al verdiği anda uzun vadeli diğer göstergeler kesin ve kesin al'a dönecektir fakat siz aceleyle alım yaparsanız,bir süre sonra yaşanacak dip hareketini kaçırabilirsiniz.

ayrıca trend trigger factor ve ultimate sat verdiği anda price roc göstergesine bakmaya hiç gerek yoktur.geç de olsa sat sinyali ona da yansıyacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol