27 Aralık 2013 Cuma

4 Trading Felsefesi ve Fibonacci

bugüne kadar fibonacci hakkında pek bir şey yazmadım.nedenini bilmiyorum,sistemleri tartışmaktan vakit olmadı diyelim.trend konusundan başlayarak birkaç şey söyleyeyim.

the triend is your friend demiştik bir ara.yani trend senin arkadaşındır.piyasalar bazı dönemler haricinde trend yaparlar,aşağı ya da yukarı.trendsiz dönemlere de denk gelebilirsiniz fakat bunlar da aslında trendin başlamasına olanak tanır.yani bir piyasa yüzyıllarca yukarı gitmez,bir süre durur dinlenir,kararsızlık döneminden geçer sonra yükselişine kaldığı yerden devam eder.yani trendin olması için trendin olmaması gereklidir desek yanlış olmaz.

bizler borsada para kazanmak isteyen cahil vatandaşlar olarak ilk önce trendin var olup olmadığı ikilemini çözmeliyiz.bunu nasıl anlayabiliriz?

evet,bu gerçekten zordur fakat tecrübeli bir teknik analist bir grafiği açar açmaz trendin nerede başladığını/bittiğini kısa sürede fark eder.trend piyasanın yönüdür.bizler diğer saçma yatırımcılar gibi trene zamanında binmeyi öğrenmeliyiz.saçma sapan yatırımcılar trendin başladığını hatta uçtuğunu görür fakat piyasaya girmeye cesaret edemez.öyle bir an gelir ki içinden bir ses,ne duruyorsun bak nasıl da yükseliyor sende al,der ve bu düşünce yatırımcıya para kaybettirir.bunun nedeni trendi diplerde ya da ona yakın yerlerde yakalayamamaktır.
küçük yatırımcı hisse senedini aldıktan sonra fiyat grafiğinin hızla aşağı doğru indiğini görür bu sefer de kendisine bir cesaret gelir,satmıyorum ben,der.tepelerdeki cesaret diplerdekine kıyasla devede kulak kalır.ben uzun vadeli yatırımcıyım diyen kişi tartışmasız söylüyorum kendini kandırıyordur,eğer bu sözünden sonra aldığı enstrümanın fiyatı yükselmeye başlar,maliyetine ulaşırsa iki gün beklemeden satar bu sözde uzun vadeli yatırımcı.

ara sıra dokunduruyorum böyle.bazıları yatırımcılar için sebze/meyve alırken bile marketlerin tümünü geziyor,fiyat araştırması yapıyor,malın en güzelini almaya çalışıyorsunuz fakat iş hisse senedi almaya gelince cahilce yatırım yapıyorsunuz diyor.buna hiç mi hiç katılmıyorum.

halen küçük yatırımcının neden bu kafada olduğu anlaşılmış değil.bunu anlayabilmek için yatırımcı psikolojisi konusu gerçekten önemli.bu insanlar temel analiz,teknik analiz,şirket değerleme konularında bilgi sahibi olmadıklarından para kaybetmiyorlar.bunları hakkıyla bilen bende borsada para kaybediyorum.

demek ki borsada para kazanmak sanıldığı kadar kolay bir iş değil.bu işin psikolojik yatırım tarafını çözmeden imkanı yok 5 kuruş kazanamazsınız!

borsada teknik analiz filan yalan dolan bunlar.teknik analiz yapacağınıza bir maymuna hisse senedi seçtirin,aynı şey.boşa vaktinizi harcamamış olursunuz.

yatırıma başlamadan önce kesinkes senaryonuz hazır olmalıdır.yani bir hisse senedini almadan önce 5 liradan satacağım,4.80 e geldiğinde stop-loss yapacağım demeden olmaz bu iş.piyasa karşıt yatırımcıları sever.bu top seslerini duyduğun zaman al,borazanlarla sat mantığıyla örtüşür.

birkaç blogu takip ediyorum,hepsi türk yatırımcıların sözde teknik analistlerin elinden çıkma.onlar kendilerine bazen analist,ekonomist,stratejist de diyorlar ama ben onlara teknik analist diyeyim.nasılsa kimse bu sıfatı kullanmıyor!

bunun dışında ingilizce blogların çoğunu takip etmeye çalışıyorum.okuyabildiğim kadar okuyorum.ikisini kıyaslacak olursam,yabancı teknikçiler grafiklerinde hareketli ortalama,macd,rsı,ccı ve benzeri göstergeler kullanarak yorumlarını yapıyorlar,o kadar!

ama bizimkilere bakıyorum,iç içe geçmiş trend çizgileri,fibonacci fanları ve gannların bok varmışcasına beraber kullanımı,bilgisayarın ram kapasitesini çökertecek sayıda indikatörler ve saire.

ne anlıyorlar bundan çözemedim.teknik analiz denen algoritmik şeyin insanların psikolojisine daha doğrusu sürü davranışına milyonlarca kez yenildiği biliniyorken bu kadar çaba niye?

bunların peşinden gitmeye alışmış beyinsiz sürü de borsa denen devamlı manipülasyona konu olan piyasada kaybetmeye mahkumdur.ayrıca borsa uzmanı diye bir şey olmadığını bilmelisiniz.

warren buffett in mal varlığı borsa sayesinde çok ciddi rakamlara ulaşmıştır ama hisse.nette takip ettiğiniz kişiler buffett değildir,kimsenin bilgisine muhtaç olmayınız.

ekonomi yorumcuları takip edin,sakın ola ki uzun vadeli yatırım yapmayın,kısa vadeli ufak kazançlar peşinde koşun.bu sizi yatırıma psikolojik olarak hazırlayacaktır.

özsermayesi yüksek şirketlere yatırım yapın,saçmalığına kanmayın.şirket değerlemek sizin harcınız değil,bırakın onu biz yapalım!

trendi anlatırken nerelere gelmişiz şaşırdım doğrusu.neyse uzun lafın kısası bir ticaretten kar etmeniz onu düşükten alıp yüksekten satmanıza bağlıdır.bu baya basit olan ve size hadi canım onu biz bilmiyorduk! dedirten cümle yatırımın temeli ve aynı zamanda en zor kısmıdır.burayı hallederseniz para kazanmanız için teknik ve temel analize ihtiyacınız kalmayacaktır.fakat onlarsız da bunu becermeniz tamamen şans işidir.

ekşi sözlükten bir alıntı yapayım.
bugün türkiye'de yapılan teknik analizse aslında teknik analiz değil de mevcut piyasanın uzun vadeli eğilimlerini ölçüp kısa vadeli tepkilerini hesaplamaya dayanan bir tür dedikodunun istatistiği işlemine verilen addır. hisse senedinin uzun vadeli hareketlerine bakıp psikolojik destek ve direnç noktalarını tespit etmeye dayanan teknik analiz ancak tarot falı kadar güvenilir bir metod olabilir.[ hickimsehayattansagkurtulamaz]

bana söyleyecek bir şey bırakmamış.trendi fibonacci ye dayanarak nasıl çözümleyebiliriz,örnek vereyim.

bir yıl sürmüş xu030 trend grafiği aşağıda.yükselen trend kanalını da görüyorsunuz.ana trend dediğimiz altı aydan uzun süren trende örnek olsun.bunun tam tersi de-düşen trend kanalını kastediyorum-çizilebilir.

xu030 teknik analiz

bu yazıda amacım destek-direnç,uzun vade-kısa vade anlatmak değil.fibonacciden nasıl alım/satım yaparken faydalanabiliriz sorusuna cevap vereceğim.

fibonacci dip ve tepeleri vermekten öte geri çekilmelerde daha başarılı olduğunu düşündüğüm bir araçtır.örneğin yukarıdaki trend grafiğinde var olan geri çekilmeleri fibonacci nasıl öngörmüş,alttaki grafikte.

fibonacci impulse ve fibonacci düzeltme seviyelerinin üst üste geldiği yerler güçlü destek-direnç noktalarını işaret eder.bunca yıllık tecrübem der ki fibonacci %127,2 düzeltmesinde yükseliş ne kadar güçlü olursa olsun geri çekilme olur.

fibonacci xu030 teknik analiz

yükselen bir piyasada fibonacci geri dönüş çizgilerinin kırılması nerede pozisyon alacağınızı ipucu misali size söyler.gerisi sizin piyasayı nasıl yorumladığınıza kalmış.

fibonacci %61.8 ve impulse o kadar yerli yerinde sinyal veriyor ki iki sefer 75500 ü güzel yakalamış.
söyleyeceklerim bunlarla sınırlı değil ama vaktim kısıtlı.bu yazının devamını getireceğim.sorularınızı bekliyorum.
bugünün bonusu kazançlı bir sistem.
yazımı son derece basit bir sistemden çıkan pek de fena olmayan sonuçları görmek isteyenler için.
system tester al cross((H+L+C)/3,ref(hhv(h,OPT1),-1))
system tester sat cross(ref(llv(h,OPT1),-1),(H+L+C)/3)

okunuşu yüksek+düşük+kapanışın 3'te biri,bir önceki günün en yüksek gün içi en yüksek değeri opt1 yukarı keserse al,tersi durumda sat.
opt1 değerleri alt sınır 11 üst sınır 99 adım 2.
stop kar %5
stop kayıp %3
trading felsefesine girmişken sistem yazmadan olmaz.sonuçları benimle paylaşabilirsiniz.

4 yorum:

 1. Merhaba,

  Sitenizi yeni farkettim. Paylaşımlar için çok teşekkürler. Ellerinize sağlık. Sorum olacaktı. Bu konuda çok baştayım.

  system tester al cross((H+L+C)/3,ref(hhv(h,OPT1),-1))

  system tester sat cross(ref(llv(h,OPT1),-1),(H+L+C)/3)

  Burda verdiğiniz fibonacci ile ilgili bir formül mü? Opt1 ne oluyor acaba? Matrikste nereye yazmamız gerekiyor.

  YanıtlaSil
 2. merhaba.fibonacciyle ilgisi yok.
  opt,optimize etmek anlamına geliyor.
  khn menüsü system tester tıkladığınızda al-sat koşulu ve opt karşınıza çıkacaktır.

  YanıtlaSil
 3. Bloğunuzdaki geçmiş yazılarınızı soluksuz okuyorum ve cok şey öğrendim. Ultimate harika bir gösterge. Bugünde işime çok yaradı.

  27 Aralık tarihinde verdiğiniz sistemi geçmiş dönemde endekste test ettim sonuçlar ıyi. Son zamanlarda opt (11) ile stoplatıyor. Gerçi ben 60 ve 120 dakkikalıkta test ettim. Siz günlük grafik altını pek tavsiye etmiyorsunuz.

  Sistemdem gelen short sinyalini DMI ile filtreledim. Uzun dönemli System optimizasyonu ile bulunan rakamdan şüphe ettiğinizde, kısa dönem için yeniden optimizasyon yapılması mümkümmüdür? Bu noktada belli kurallar var mıdır? Bu sistemden gelen sinyalleri başkaca nasıl teyit edebiliriz?

  Hocam VOB ile ilgili yazılar yazıcağınızı belirtmiştiniz, sabırsızlıkla bekliyoruz. VOB ta yatıırım stratejiisi hisseden biraz farklı sanırım.

  Emeğinize ve yüreğinize sağlık,

  Saygılarımla,  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol