10 Aralık 2013 Salı

1 Trend Trigger Factor ve Volume

bizim insanımız cahil olduğunu kabul etmemekte diretiyor.üstüne üstlük hiç utanmadan var olan emeğe saygısızlık ediyor.böyleleri feysbuk üzerinde bana denk gelince sinir katsayım iyice yükseliyor.kızıyorum.

neyse,trend trigger factor göstergesini test edeceğiz.benim üstüne basa basa kullanılmasını önerdiğim bir indikatör bu.volume ile birlikte analiz edildiğinde al/sat kararı verirken işimizi baya kolaylaştırıyor.

volume oscillator teknik analiz esnasında,alıcı-satıcı arasındaki dengenin ne yöne doğru ve hangi şiddette sonuçlanacağını belirlemeye yarar.sadece volume ve destek/direnç noktalarına bakarak çok başarılı al/sat sinyalleri üretebiliriz.bir örnek vereyim:

aşağı okla gösterilmiş iki yeri ele alalım.

xu030 grafik teknik analiz

grafiğin başlangıcı 26 şubat dolaylarında normal hacimli 10bin puanlık bir yükseliş olmuş.bu aslında 3.dalga içerisindeki basit düzeltmelerden biri ama dalga sayımı bu yazının konusu değil.düşe kalka artan fiyatlar 116binden dönüyor,düşmeden birkaç gün önce hacimde ani artış söz konusu.104binden 100bine birden fiyatta kopma (exhausting gaps) meydana geliyor.fiyatların bir önceki yükseliş hareketinin başladığı yeri destek aldığını görüyoruz.düşüşlerde artan hacim desteğe yaklaştığı anda tekrar yükseliş başlayacağının işaretidir.m tipi dalgalanma hareketlerinden sonra önceki yükselişlerin 1/6 sı kadarlık hacim çubuğu göze çarpıyor.burası yükselişe inancın olmadığı,3 basamaklı boğanın görüldüğü yer.anlayacağınız bıktırma politikası işe yarıyor.fibonacci güzel çalışmış alım yerini göstermiş anlaşılan fakat mavi okla gösterilen sert bir satış dalgasının geldiği gün hacim çubuğundan da anlaşılıyor aynısı ikinci defa görülüyor.burada yine fibonacci formasyonları gözüme ilişiyor.düşüşlerde sert hacim sonrası geri dönüş başlıyor.

yüksek hacimle test edilen direnç/destek bölgeleri diğerlerine nazaran daha güçlü duruyor.destek veya direncin ne zaman oluştuğu çok önemli.15 gün önce düşük işlem hacmiyle oluşmuş bir destekle geçen sene aynı seviyelerde oluşmuş desteği bir sayamayız.bunun sebebi kısa zaman önce hisse senedi alan kişilerin henüz hisseyi elden çıkartma isteği duymamalarıdır.

ikinci okla gösterilen yer aslında bize teknik analiz dersi veriyor.ikinci defa tepeye yaklaştığında direncin kırılması için önceki direnç bölgelerindeki hacmin en az 1,5 (enstrümana göre değişebilir) katı bir hacim gerekliyken burada tam tersi hacim yarıya iniyor.benim anladığım kadarıyla 90binden alım yapan endeksin 120bine gideceğini falan düşündüğünden elindekini satmıyor.grafik okumayı bilmediği için şelale düşüşüne aval aval bakıyor.

mavi okla gösterdiğim ilk kısımda düşüşlerde işlem miktarındaki azalma,senetin düşerkende talebe uğradığını belirtiyor.yani anlayacağınız enayiler ortalama yapıyor :)

yatırımcı hisseleri elinde tutmak isteyince tekrar tepe hareketi yapıyor fakat bir önceki tepeyi geçemiyor.peki son dipteki işlem hacmi neyin nesi?

o da teknik analiz bilen yatırımcıların alıma geçtiği ve aynı zamanda m formasyonun yaşandığı yerde piyasaya dalıp ne bok yiyeceğini bilmeyen,satayım da kurtulayım artık diyen bilgisiz yatırımcının satışa geçtiği yer.hacim patlamasının sebebi bu.hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?

yine konu dışına çıktık.gelelim asıl konumuza.

ingilizce dilinden serbest çeviriyle bu indikatörün rsı benzeri olduğunu söyleyebilirim.borsa ve emtia piyasalarında fiyat hareketlerini analiz etmek için geliştirilmiş.bunları biliyoruz zaten.

ttf trend tanımlama göstergesi olarak adlandırılıyor.fiyatlardaki artış ya da düşüş eğilimini belirlemek için kullanılıyor.
-100 ü yukarı keserse al. (alım sinyali)
+100 ü aşağı keserse sat. (satım sinyali)

trend ıntensity ındex göstergesini geliştiren kişi ttf nin de yaratıcıymış.bilmiyordum,öğrenmiş oldum.
formülün içeriği;
x:=Input("number of periods",2,100,15);
bp:=HHV(H,x)-Ref(LLV(L,x),-x);
sp:=Ref(HHV(H,x),-x)-LLV(L,x);
((bp-sp)/(0.5*(bp+sp)))*100;-100;100

alım/satım noktalarında değişiklikler yapabilirsiniz.input değeri varsayılan 15 fakat 30 kullanmanızda fayda var.riski sevenler alt ve üst çizgiyi +-150 yapabilirler.sistem testini başka bir yazıda ayrıca paylaşacağım sizlerle.

bu indikatör en yüksek/en düşük prensibine dayanarak oluşturulmuş bence mükemmel bir gösterge.sadece bunu kullanarak spekülatif hisselerde al/sat yapmayı göstereceğim ileriki postlarda.

grafikleri bugünün yükselen/düşen (en çok) hisselerinden seçtim :)

egcyo

ekız

fnsyo

merko

merıt

osmen

serve

xu100

bu tip hisselerin çok farklı analiz yöntemleri olduğu için ilerleyen günlerde bunların analizine uygun yöntemleri yazacağım.

1 yorum:

  1. hocam ttf indikatörünü explorer da nasıl formüle edebiliriz?-150 yi kesince al vs diye?tşk.

    YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol