11 Aralık 2013 Çarşamba

0 Volume Göstergesi Nasıl Okunmalı?

boş vaktim var fakat 2 gb ram kapasitesi olan bilgisayarım aynı anda birkaç sayfayı birden açmıyor matriks çalışıyorken.hal böyle olunca bloga yazı girişi yapmam bir hayli vaktimi alıyor.

geçmiş kayıtlardaki hisse senetleriyle alakalı paylaşımların tümünü sildim.burası bir hisse analiz blogu değil,matriks/metastock paylaşımlarının yapıldığı bir blog.

neyse,speklerin çok sık girip çıktığı senetlerden birine göz atalım.adese.fiyatların üzerinde 30 günlük opt (teste uğramamış) hull ma göstergesi var.fiyatların hull ma yı yukarı kestiği yerler alış,aşağı kestiği yerler ise satış.mavi oklarla alış/satış yerlerini belirtmeye çalıştım.bugünkü işlem hacmi diğer günlerin yaklaşık 4 katı olan iç gün formasyonun sebebi neler acaba?

teknik analizde artış günü,gün içi en yüksek değerin bir önceki günün yükseğinden,düşük değeri ise bir önceki günün üstünde olduğu duruma verilen addır.bir diğeri tepki günüdür ve bu açıkladığımın tam tersidir,ani düşüşlerde ayrıca tükenişlerde o görülür.

bugünkü yükselişe artış günü adını koyduktan sonra,fiyat grafiğinin üstüne hareketli vol attım.bunu yapmaktaki amacım,hangi seviyelerde ne kadar işlem hacmi oluştuğunu daha net görmek istememdi.sonuca pek şaşırmadım çünkü bugünkü yükseliş ve geçmişteki ani tepelerde aynı yerlerde artan işlem hacimlerini gördüm.buralar trendin değiştiği yerler.işlem hacminin ne kadar önemli bir olgu olduğunu sanırım anladınız.

bazı teknik analizciler on balance volume indikatörüyle birlikte hacim verilerinin okunmasını öneriyorlar oysaki hiç gerek yok.onun yerine +dı-dı 'nın beraber vücut bulmuş hali dı spread kullanılmasını salık veririm.her hissenin kendine özgü bir hareketi olduğundan hareketle;

grafiğe baktığımızda dı spread 0 altında yatay trendde güç topladığını ve hemen ardından gelen ilk ani hacim artışıyla yükselişe geçtiğini görüyoruz.burada önceki düşüşün düşük hacimle seyrettiğine iyi dikkat etmelisiniz.düşüşlerde az hacim klasik bir düzeltmeden öteye gidemez.üçüncü mavi oka iyice bakın,dı spread iki tepe yapıyor sonrasında gelen üçüncü tepede negatif uyumsuzluk bariz bir şekilde görünüyor.


dikkat edilirse bu hisse senedi sürekli olarak endeksin gerisinde kalmış,çıkışların arka planında yer almış.düşüşlerde ise çoğunlukla aynı oranda düşmüş endeksle.ilginç olan şu ki,endeksin yükseliş mevsiminde %50 kadar arkasında kalan bu kağıt son düşüşte yükseliş hareketine hız vermiş.zaten o dönemde borsadaki çıkışa aldıran hisse senedi pek yoktu.


bu tarz hisse senetleri endeksin çıkışına sonradan öyle bir katılır ki onların hızına kimse yetişemez.lakin siz tepeden değil dipten almalısınız.çıkışın henüz başladığı yerden.

0 yorum:

Yorum Gönder

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol