29 Aralık 2013 Pazar

1 Yatırım Öncesi Senaryo Oluşturmak

yatırım yapmadan önce benim size önerdiğim nacizane bir tavsiye bu.nasıl ki bir ev almadan uzun bir müddet araştırıyorsak hisse senedi almanıza ramak kala bunu oluşturmalısınız.senaryonun ne olduğundan başlayalım.

yatırım senaryosu bir hisse senedini nereden alıp nereden satacağınızı gösteren bir nevi yol haritasıdır.senaryo içinde bir alım noktası ve bir de satış noktası belirleyerek zamanı geldiğinde kararınızı uygulamaya koyarsınız.

burada bir noktanın altını çizmek istiyorum.örneğin;50 binden endeks kontratı satın aldınız ve 70bine ulaştığında satmayı düşünüyorsunuz.Güzel bir kar marjı fakat kaçırdığınız şey şu:piyasa 70bine vardığında herkes sizle aynı şeyi düşünecektir.


yani 50binden alan 70binden satmayı düşünen çok sayıda yatırımcı vardır piyasanın içinde.eğer siz ikili üçlü tepeyi hedeflemeyip onun altında bir yerlerden satışa geçmeye razı olursanız,borsayı bilen bir yatırımcısınızdır.

endeks 70bine ulaşmayabilir,bu sizin planınızın düşündüğünüz gibi olmadığını gösterir yalnız doğuştan yatırımcı olanlar her daim senaryosunda ikinci bir alternatif bulundurur.

bu mantık yatırımın bana göre fevkalade önemli kısmıdır.endeksin 70bini göreceği sizin senaryonuz dahilindeyse tepeyi hedeflemeyeceksiniz.bir önceki direnç seviyeleri sizin satış yeriniz olmalıdır.

neden?
50 binden alıp 60 binden satmak %20 lik karı cebe koymak demektir.benim sürekli savunduğum,ufak ama devamlı kar etmeye odaklanın görüşünün pratiğe dökülmüş halidir bu.uzun vadeli yatırımcı olmak saçma sapan uydurulmuş bir şeydir.

epeydir anlattıklarım yatırım senaryonuz bozulması durumunda ne yapacağınızı içeriyor.diyelim ki endeks 70 bini gördü,halen de yükseliş trendi geçerliliğini koruyor.bu durumda ne olacak?

70 binden satmayacaksınız haliyle.burada makroekonomik gelişmelerin takibini öneriyorum.çünkü endeksin yönünü ne teknik analiz ne temel analiz ne de diğerleri belirler.yükselişi ve düşüşü sağlayan yegane faktör,makro ekonomidir.

akıllı yatırımcı şöyle düşünür:50 binden aldım piyasa 70 bine ulaştı baya kar ettim.daha ne bekliyorum satayım gitsin.

doğruluk payı vardır fakat bu kararın alınmasındaki etken makro ekonomik gelişmeler değilse "akıllı" sıfatını geri alırım.onun adı artık "sözde yatırımcı" olur.

yatırım araçlarının analizi dalgasını bilenler olası negatif gelişmelerde ne yapacaklarını bilirler.senaryoları onlara al diyorsa alır,sat diyorsa satarlar.

70bini gören endeks sonrası sözde yatırımcı "trene hazır atlamışım erkenden inmeyeyim,gidebildiğim yere kadar gideyim" mantalitesinde hareket ederken,beni okuyan yatırımcılar olaylara belli bir yorum getirdikten sonra "karı garantiliyeyim,yeni bir senaryo oluşturmaya başlayayım" der.

birincisi belki de devamında çok para kazanacaktır ama bu bir seferliğe mahsustur.onunla yetinecek ve kazandığını borsaya geri kaptıracaktır.

ikincisi ise,az ama devamlı para kazanacak,tecrübesine bir yenisini katacak,hata yapsa bile kendini tanıyıp dürüstçe yoluna devam edecektir.

borsa 90bin iken herkes aynı şeyi düşündü,100 binden 200 binden satış yapmanın hayalini kurdu.küçük bir yüzde hariç kimsenin yatırım senaryosu yoktu.şans eseri 70binden trene atlayanda en yüksekten ben satarım diye düşündüğünden satamadı.şimdi piyasa 60bini gördü.o kişilerin çoğu "keşkelerle avunmakta".

bir tüyo daha size.eğer piyasa 70bini gördüyse orada satmak yerine yeni bir senaryo oluşturabilirsiniz.eski senaryoma sadık kalmıyorum çünkü diyerek söze başlayabilirsiniz.

piyasa neden yükselecek sorusuna verilecek mantıklı cevaplarınız varsa bunları bir kağıda not alın.öncesi ve sonrasındaki gelişmeleri iyi izleyin.bu da bir teknik analizdir,unutmayın!

senaryonuza bağlı kalmak ve aynı zamanda beyninize yenilmemek için bir an piyasada olmadığınızı düşünün.acaba yine aynı kararları verir miydiniz?

bu soruya yanıtınız evet ise dediklerimi anladınız.

1 yorum:

  1. KEndi senaryonuzu oluşturun cümlesi can alıcı nokta bence....

    YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol