19 Ocak 2014 Pazar

2 Bollinger Band Nedir, Temel-Teknik Analize Bollinger'ın Bakış Açısı Nasıldır?

hisse.net ilk hareketlenen indikatör hangisi adında bir başlık açmış.doğru cevap yine ileri düzey teknik analizde gizli.
hisse senedi hareketine başlamadan önce hangi indikatör öncelikli olarak sinyal verir sorusu var önümüzde.buna okuduğum kaynaklardan hareketle parabolic sar diyebilirim.ama kısa vadeli işlemlerde parabolic tek başına yeterli değildir.bollinger band kullanılırsa sinyalin etkinliği güçlenir.

yatırımcılar adını sıkça duyduğu fakat ne işe yaradığını bilmedikleri muazzam bir indikatör bollinger band.teknik analizde devrim yaratan bir indikatör.temel ve teknik analizin bileşiminden doğan bir başyapıt.john bollinger aynı adı taşıyan kitabında bu ifadeleri kullanıyor.

dünya çapında teknik analiz modülü içeren bütün programlarda yer alan bir indikatör bu.hesaplanışı acayip basit lakin daha basit olanı bunu daha önce birinin düşünmemiş olması.belki de o yıllarda teknik analiz bu kadar ilgi görmüyordu.1980lerden bahsediyoruz.

john bollinger internet sitesi bollingerbands.com da faydalı bilgiler sunuyor.buradan biraz alıntı yapalım.
programlamanın büyük ölçüde değişimi halen bize bollinger'ın ne denli güçlü bir indikatör yarattığını gösteriyor aslında.yüzlerce karmaşık sistem yazarak para kazanacağını zanneden zavallılar bir yana,basit teknik analiz metodlarını uygulayarak kafası rahat işlem yapan yatırımcı diğer yana.

ben ikinci gruba giriyorum.karmaşık sistemleri bir indikatörde toplamayı biliyorum ama bunun gereksiz bir uğraş olduğunun da farkındayım.indikatörlerin orijinalliğini bozmadan birleştirmek yerine ayrı ayrı çizdirmek bence olması gerekendir.

bunun dışında sistem yazanlar gerçekten stratejilerine güveniyorlarsa piyasada çok sık al/sat yapmayıp,tek bir enstrümanda yoğunlaşır ve onun doğasına uygun bir indikatör/sistem yazmaya çalışırlarsa yüksek ihtimalle başarılı olurlar.

bir indikatör üretip bunu hemen her piyasada kazandırdığını savunmak aptallıktır.buna inanmak ise zır cahilliktir.

hisse senetleri teknik analizinde bilhassa destek-direnç çalışmalarında bollinger bandlarının önemi hayli büyük.benim araştırmalarım sonucunda gerçekten güvenilirliğine inandığım iki indikatör var.biri rsı göstergesi diğeri bollinger band.

bakın kitabın girişinde teknik/temel analiz hakkında ne diyor.ingilizce bilenler için pdf si internette var.

teknik analiz,piyasa verilerinin incelenmesi.(yatırım öncesi alınan kararlara yardımcı olması için)
temel analiz,şirketlere dair verilerin incelenmesi.
rasyonel analiz,iki analiz türünün birleşiminden ortaya çıkan tarz.

ben rasyonel analiz kavramıyla ilk kez karşılaşıyorum.bunu akılcı analiz olarak da çevirebiliriz.böyle çevirince de akla davranışsal finans geliyor istemeden.

alıntılara devam.teknik analizin mantığını kavramaya yönelik bir paragraf kitabın girişinden.

Technical analysts believe that all useful information is already impounded in the price structure. Therefore the best source of information is the price structure itself. Fundamental anaIysts estimate the worth of a share based on company and economic factors and compare their estimate with the market price. If there is a sufficient discrepancy, they act. In essence, technicians believe that the market is right, while fundamental analysts believe their analysis is right.

serbest çeviriyle ne diyor?
teknik analistler faydalı bilginin çok önceden fiyat yapısının içinde toplandığına inanırlar.bundan dolayı en iyi enformasyon kaynağı fiyat yapısıdır.temel analistler hisse bazlı değerlemeleri şirkete ve ekonomik faktörlere göre tahmin ederler ve bunu piyasa fiyatıyla karşılaştırma yoluna giderler.eğer yeteri kadar uyumsuzluk hakimse hareket geçerler.özünde teknik analistler piyasanın doğru olduğuna inanmasına rağmen temel analistler kendi yaptıkları analize güvenirler.(doğruluğuna inanırlar)

bollinger bana diyecek söz bırakmamış.
günlük teknik analiz raporları yazan bloglara çok güler oldum.şurda destek burda köstekten öte geçemeyen saçma ötesi yazılar.ben borsada kazanmak için piyasanın devamlı takip edilmesi gerektiğini düşünmüyorum.

bollinger üzerinde baya uzun bir süre durmamız gereken bir indikatör.formülü basit görünse de iyi sonuç alabilmek için buna bakmak yeterli değil.bazı temel kurallar var.
mesela,bollinger piyasanın oynaklığını ve trendini belirlemeye yarayan bir indikatör değildir.bu gösterge çizilirken w tipi dipler,m tipi tepeler aranmalıdır al/sat noktalarında.hesaplanışı gereği farklı periyotlarda denenmesi önerilir çünkü kısa veya orta/uzun vadeli yatırımcıların algıları birbirine benzemez.
bollinger al/sat teyidi için parabolic sar ve rsi öneririm.momentum osilatörleri bu göstergeyle birlikte kullanılmaz.onlar salt bir noktadan diğer bir noktaya kadar olan yükseliş/düşüş yüzdesini hesaplar.
default 20,multiplication 2 değeri standart olduğunu biliyorsunuz.amerikan piyasasında işlem yapanlar enayiler için bu geçerli olabilir fakat bizler hangi değerleri seçmemiz konusunda şu yolu izleyebiliriz:
zaman periyodu uzarsa standart sapmada artar.20 değeri 2 ye karşılık gelirken her 2.5 kat artış sapmada 0.1 eklemenizi gerektirir.
burayı iyi okuyun.
bollinger bandına bağlı fiyat hareketi yükseliş veya düşüşün devamının geleceğini kestirmemize yararken,aşırı dar band hareketi yukarı veya aşağı bir yönde sert bir trendin başlayacağına sinyaldir.

hacim barıyla bollinger al/sat sistemi beraber yorumlamanız sizin yararınızadır.bollinger,50 günlük hareketli ortalamayla atılmasını öneriyor volume göstergesi üzerine.

bu kadar çok ayrıntıyı bileniniz pek yoktur.
volume paneline 50 günlük volume un üssel hareketli ortalamasını attım.bu bize hacmin yoğunlaştığı veya sığlaştığı yerlerdeki dip ve tepelerin tespitini kolaylaştıracak.
w dibi örneğinden hareketle birinci dipte hacmin ikinci dibe oranla yüksek olduğunu fark edeceksiniz.

yine bir detay paylaşayım.
bollinger bandında bir destek veya direnç ne kadar çok direnç/destek yerine konulmuşsa yani test edilmişse gücü o oranda artacaktır.yani bir kez denenmiş bir üst band ile beş sefer fiyatlara direnç göstermiş bir üst band aynı değildir.

bollinger hakkında bana sorulan soruların başında kısa-orta-uzun vadelerde hangi sürelerde ve standart sapmada kullanmalıyız,sorusu var.buna cevabı siz kendiniz vereceksiniz.uzun vadeli yatırımcı iseniz yandınız.çünkü tek başına teknik analiz yaparak para kazanma şansınız yok.ekonomi (para) politikalarını takip etmeniz gerekmekte.kısa vadeli amatör yatırımcılar içinse 200 günlük ortalama önem taşımakta.ben demiyorum bollinger öyle söylüyor.

200 günlük üssel hareketli ortalamanın altında bandlara bakarak alım yapamayız.bunun yanı sıra zaman dilimi seçerken kendinize dürüst olmalısınız.senaryonuzu bozmanıza değecek bir şey olsada bozmayacaksınız!

uzun vadeli alım yaptığınız an,bunu senaryonuza not etmenizle beraber artık kısa vadeli grafiğe bakmanız sizin için iyi olmaz.paranız,sağlığınızı tehdit eder.

bollinger ortalamayı saptamanın en etkin yolu,trend değişikliğinden sonraki fiyatların verdiği ilk tepkiyi bulmaktır.açıklamak gerekirse,endeksin düştüğünü bir süre sonra toparlanıp sonrasında tekrar düştüğünü ve ardından yükseliş trendine girdiğini düşünün.doğru hareketli ortalama trende başlamadan önceki destek seviyesinde fiyatları yakalayan ortalamadır.

bollinger olmadan yapılan teknik analizin bence bir anlamı yok.bu göstergenin hangi periyotta iyi çalıştığını bulmak için bir piyasa seçmeli ve optimize etmeliyiz.

şu haliyle bollingerın optimize edilmesine gerek yok aslında.değeri kaç girerseniz girin yine al/sat noktalarını doğru tespit edecektir.büyük değişiklikler bollingerda büyük kopmalara sebep olmuyor.bu da ne kadar sağlam bir gösterge olduğunun kanıtı.

teknik analiz der ki,bir sistemin default değeri olabildiğince denenmiştir öyle ortaya çıkmıştır fakat eğer siz onun yerine başka bir sayı gireceksiniz o bulduğunuz sayı sadece baktığınız bir piyasada değil-mükemmel paralar kazandırsa da-diğer piyasalarda da getiri/götürü dengesini sizin lehinize sağlamalıdır.

2 yorum:

  1. Bollingee bantlqri ile ilgili daha detaylo bilgi icin
    http://www.ikiliopsiyoncu.com/#!bollinger-bantlari-stratejisi-nedir/zoom/c605/cyouj

    YanıtlaSil
  2. Bollinger temel analizi iyi hisselerde teknik analizi uygulamaya rasyonel analiz diyor. Ancak temel analiz için kullandığı parametreleri bulamadım. Siz biliyor musunuz?
    Bir de teknik analizinde bollinger bantlarının yanında kullandığı hacim, fiyat aralığı, osilatör (RSI gibi), hacim göstergesine ilaveten göreceli gücü de kullanmakta. Göreceli güç hesabını da hisse fiyatını endeks fiyatına oranlamakta ve bunun 50 günlük ortalaması ile sinyal oluşturmakta.

    YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol