13 Ocak 2014 Pazartesi

1 Borsada Dönen Dolaplar ve Köşeyi Dönen Yatırımcı

bana gelen soruların bazılarına ayrıntılı cevap yazma gereği duyuyorum.bugün birisi borsada dönen dolapları sormuş.ona diyeceğim tek şey,borsada dolabın falan dönmediğidir.

borsadan para kazanmak elbette ki kolay bir şey değildir.hele bir de kendinizi diğer yatırımcılarla kıyaslamaya kalkarsanız yandınız.öyle ya çevrenizdeki herkes borsadan voleyi vurmasına rağmen siz halen "keşke" diyorsanız borsayı unutun.evinize ekmek götürmeye bakın.

borsada dolabın döndüğünü düşünen sadece kaybeden yatırımcılardır.diğerleri bilir ki dolap diye bir şey yoktur.her şey kılıfına göre uydurulmuştur.bunları yatırım yapmadan önce fark edip,pozisyonu ona göre açmak ciddi bir tecrübe gerektirir.

bir de amatör yatırımcı gözünden bakalım olaya.keşkelerle avunur demiştik.bu kelimeyi kullanıyor olmanız yatırım öncesi karar verirken bir şeyleri yeteri kadar sorgulamadığınız anlamına geliyor.ne kadar çok keşke o kadar çok kayıpla eşdeğerdir.

ben hatta dünyaca ünlü hedge foncular dahil evrende hiç kimse yaptığı her işlemde kar edemez.böyle bir dünya olamaz.ama şunu bilin ki,keşke kelimesi her ağzınızdan çıktığında kaybeden siz oluyorsunuz bununla da kalmayıp ileride geriye dönüp baktığınızda sadece bu keşkeleri hatırlayacaksınız.bu durum hayatınız boyunca sizin bir zaafınız olarak kalacak ve borsada dolap dönüyor laflarıyla kendinizi avutacaksınız.

karşıt yatırımı okuyanlar bilirler.o kitapta alım için iki ön koşul ele alınıyor.bunlar nelerdir:

  • yarısı kadar düştü kuralı.bir hisseyi almayı düşünmeden önce,o hissenin son 52 haftalık en yükseğinden en az %50 değer kaybetmiş olması gerekir.
  • hisselerin açık piyasada,içerdekiler tarafından en az 120.000$ değerinde veya bilgili dış yatırımcılar tarafından yüklü miktarda alınması gerekir.
ikinci göstergemiz yurtdışı piyasaları için geçerli olabilir.bunu yansıtan bizdeki sığ hisse senetleridir.bunlar üzerinde yapılan araştırmalar uzun vadede derinliği olmayan hisse senetlerinin piyasanın üzerinde getiri sağladığını ortaya koyuyor.yüzlerce araştırma mevcut olduğundan isteyenlerle paylaşırım.bu yazının sınırlarını aşmayalım.

yukarıda bahsettiğim iki gösterge alım için kesinlikle yeterli şartları sağlamaz.ben sadece kitaptan alıntı yaptım.bazıları teknik analiz lafını duyunca yüzü düşsede ben teknik analize güveniyorum.elliot wave theory ise ekşi sözlüktekilerin çözemeyeceği/anlayamacağı kadar zor.ben ileri düzey teknik analize başladığımdan beri bilhassa elliot u çok okudum.bu analiz çeşidi gerçekten tecrübe gerektiriyor.neredeyse detayların çoğuna vakıfım fakat blogumda paylasmanın henüz yeri olmadığını düşünüyorum.bir işi koyulursam eksik bir şey olmasın istiyorum.

google da borsada dönen dolaplar diye arattığımda wordpress uzantılı oyuna gelmeyelim bloguyla karşılaştım.bütün yayınları okudum.blogun içeriğinde pek bir şey yok ama şu söz üzerine kitap yazabilirim:

Yahu ben sattıktan sonra yükselmeye başlıyor.Ne şansız bahtsız adamım… Galiba bu cümleler bize yabancı gelmese gerek. Hepimizin aklından geçmiştir bunlar değilmi. Acaba sıkıntı bizdenmi kaynaklanıyor. Kafamız mı çalışmıyor, sabredemiyormuyuz…

İşin aslı öyle değil arkadaşlar… Bizim üstadlar hisseyi bize pazarlar. Elimize tutuşturur. Sabreden çok kazanır. Ufak hesaplar peşinde koşmayın der, resmin büyüğüne odaklanın der. Örnek goody 50 lerden beri uçacak kaçacak pazarladılar, 70 lere çıktı. Ama sattırmadılar. Şimdi 39 larda… sabredin diyor. Örnek gözde. 5 lere kadar çıktı, bir sürü hayal ve vaadle sattırmadılar. Şimdi 3,5… Daha çok var. Örnekleri diğer yazılarımda detaylı olarak yapılan vaatlerden örnekler vererek açıklayacağım. Konumuza dönelim. Üstada uyduk hisseyi aldık. Hep zarar… Düşmeye devam ediyor… Bakıyorsun diğer hisseler yükseldikçe yükseliyor.. Sen zarar üstüne zarar. Başka bir sürü hisse var, onlara girsen dünya para kazanmıştın… Üstada kızarsın ve hisseyi satarsın. İnsan psikolojisi belli. Herkesin dayanacak gücü belli. Çoğu kişi senle benzer zamanda satar. Başka hisseye gireyimde zararı çıkarayım derler. Forumada yazarsın. Sattım kurtardım. Üstad artık güvenilmez biridir. Bir sürü kişi satar kurtarır.(devamı için borsada dönen dolaplar)

burada yazılanlara katılmamak elde değil fakat bizim sözde yatırımcıları oluşturan güruh halen sürü psikolojisiyle uyumlu hareket etmenin kendilerine para kazandıracağını sanıyor.halbuki borsadan para kazanmanın önkoşulu diğerlerine karşıt hareket etmek ve ardından onların sizinle aynı düşünceleri paylaşmasını beklemek.

bu yatırımcı ise aktardığı hikayede cahil yatırımcının düşünce örgüsünü bizlere sunmuş.kısa bir örnekle açıklayayım.

bu grup borsadan para kaybetmeye bence alışmış artık.edilen tövbelerin çoğu yalan olmuş.hisse.net,borsayorumu,keyborsa gibi forumlar türedikçe buralara üye olan ve oradaki üstadları dinleyenler bu devran böyle gittiği sürece zarar yazacak ama zarar ettikten sonra bahaneleri hazır.
ben zaten uzun vadeli yatırımcıyım!

kendinizi kandırmayın.borsada uzun vadeli yatırım sizin bildiğiniz ve forumlarda size dayatılan kavram değil.bana göre ufak ama artarak büyüyen karlar borsadan para kazanmanızı kolaylaştıracaktır.

karın ölçütü nedir diye soranlara,girdiğiniz 10 işlemin 6 sı karlıysa bence başarılı bir yatırımcısınız.buna bir de stop-loss yani zarar kesi eklerseniz bu işin o kadar zor olmadığını anlarsınız.

algoritmik trading hakkında yazıp yazmayacağım soruluyor,ona da cevap vereyim.
yazacağım.bir feysbuk grubunda linkini gördüm.matriks programında sistem yazıyorlar benim gibi.burayı incelerken kar/zarar oranlarını gördüm.ilerleyen günlerde bahsedeceğim bundanda.

yıllık getiriniz en az %40 olmalı.borsada yıllardır para çeviriyor lakin henüz bu orana ulaşamadıysanız bırakın.tövbe edin.ek iş yapın.

10 işlemin 6'sı kar,4'u zarar demiştik.burada önemli olan %kaç getiri elde ettiğiniz.algoritmik tradingde de bu var.adam bir sistem yazmış 50 kar/300 zarar ama sistemin %getirisi piyasanın üzerinde.ben buna olmuş sistem diyorum.zarar sayısını önemsemiyorum.

4 zarar üzerine saatlerce kafa yorup,ben nerde yanlış yaptım mantalitesinde hareket ediyorsanız yatırımın 4 temel taşını okuyun.nasıl düşünmeniz gerektiği konusunda bir senaryonuz olmalı ve buna uygun pozisyon almalısınız diyerek sizi aydınlatmıştım.aynı şey burada karşımıza çıkıyor.

başarılı bir yatırımcı kendini kandırmaz.
10 liradan alamadığınız kağıt %20-30-40 artarak yükselen trende girmişse ve siz hala keşke on liradan alsaydım diye düşünüyorsanız ömür boyu borsada dolap döndüğünü savunmaya devam edin.

yatırım senaryosu olmadan para kazanmak mümkün değil.senaryosuna sadık bir yatırımcı 10 liradan alamadığı kağıt için üzülmez.o günün şartlarına barak senaryosunu tekrar gözden geçirir.ya o trene atlar ya da binecek başka tren arar.asla "keşke" demez.

bir pozisyonu açmak yatırımın yarısını hallettiğiniz anlamına gelir.diğer yarısını halledebilmeniz içinse kayıp yaşadığınız veya geriye dönüp baktığınızda treni kaçırdığınız pozisyon hakkında hayıflanmamak.

bu noktada aklını keşkelerle meşgul eden birisi piyasanın nasıl kendi pozisyonunun aksine bir yere taşındığını anlamaya uğraşır.bu anlamsız bir çabadır.

klasik yatırımcı bu çaba sonrası suçu ya spekülatöre ya da borsada dönen dolaplara atar.kafasında binbir türlü düşünce doludur.kendisini rahatlatmanın yegane yolunun hisse.nete girip üstadlara soru sormak olduğunu bilir.

alacağı cevap pozisyonu lehineyse ne ala.kendi pozisyonunun aksine bir yanıt alırsa dermanını başka yerde arayacaktır ve bulacaktırda.çünkü hiç kimse görmek istemeyen kadar kör değildir.bu yatırımcının gözü artık görmez olur.ona kimse doğru yolu gösteremez.

sizlere tavsiyem borsada fırsatların bitmeyeceğini bilmenizdir.dünü düşünerek kendinizi yıpratmayın.geleceği görmeye çalışın.bunun içinde temel analiz ve teknik analiz metodlarını kullanın.

borsanın ne tepesi vardır ne de dibi.en dipte yakalamaya en tepede satmaya uğraşmayın.
bu yazıyı temel teknik analiz göstergelerinden bollinger band,adx ve moving average lines bitirmek istiyorum.

tyler yell there indicators used by experts başlıklı yazısında bu üç indikatörden bahsetmiş.türkçesi uzmanlar tarafından kullanılan üç indikatör.özetle şunları diyor:

teknik analiz grafikleri okumanın ötesinde bir beceridir.tabii ki grafikler bu analiz türünün büyük bir parçasını oluşturur ama fiyat hareketleri bu hikayenin sadece bir parçasıdır...

indikatörler bir hareketin güçlü ya da zayıf olup olmadığını belirlemeye yarar.bu sayede gelecekteki bir fiyat hareketini tahmin edebilirsiniz...

ısctr teknik analiz
her para biriminde uzmanlar tarafından kullanılması önerilen üç indikatör olduğunu söylüyor.bunları yukarıda yazdım.
hareketli ortalamalar yerine ichimoku çizdim.bollinger band ve adx ise yüzlerce üstada bedel.

1 yorum:

  1. Paylaşımınız için teşekkürler.Faydalı bilgiler var.

    YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol