10 Ocak 2014 Cuma

2 Teknik Analiz Gerçeğine Gözünüzü Kapatmayın!

blog yazılarım forumlarda ve birtakım internet sitelerinde kopyalanıp dağıtıldığı için 10 ocakta blogu sonlandırmayı düşünmüştüm fakat o kadar çok e-mail aldım ki insanların teknik analize bu denli merakı hoşuma gitti doğrusu.bende blogu kapatma kararını erteledim bir süreliğine.

250 araştırma raporu yazdım bu kadar e-mail almadım.demek ki blogu okuyan ve gerçekten bir şeyler öğrenmeye çalışan borsa sevdalısı büyük bir kitle var.hisse.net ve benzeri saçma sapan internet sitelerinde bilgisiz yatırım üstadlarıyla dertleşeceğinize buraya yazın.blogu kapatsaydım bende sizleri başka konularda bilgilendiremeyecektim ve sizlerde bu sözde yatırım danışmanlarının elinde oyuncak olacaktınız bana göre.

mayısın ortalarında teknik analize dair her şeyi paylaştıktan sonra temel analize geçeceğim.burada bilanço teknikleriyle alakalı bilgi birikimimi sizlere aktarmaya çalışacağım.hise.nete üye olmaya çalıştım,belki birilerine bir faydamız dokunur diye almadılar maalesef.sistem sizi elemek üzerine kurulmuş demek ki,bileni değil bilmeyeni üyeliğe tercih ediyorum anladığım kadarıyla.

her neyse.bugün güzel bir hareketli ortalama paylaşacaktım fakat ekşi sözlükte teknik analiz başlığında yapılan yorumlar dikkatimi çekti doğrusu.biraz bunlara değineyim vaktimiz kalırsa hareketli ortalama formülü de paylaşırız.

karşıt yatırımcıdan şöyle bir anekdot alıntılayayım:
"bir şey insanların alıştığından ne kadar farklı olursa ona inanmak da o kadar güç olur" ifadesi hemen her zaman doğru çıkar.bu söz thomas more un ütopyasından bir çeviri.dünyada komunist propogandayı böylesine açıklayıcı anlatan başka bir kitap yoktur heralde.

diğer yatırımcılar gibi siz okuyucularımda alım ve satım zamanlamasını şaşırıyor olabilirsiniz.bakın karşıt yatırımda ne yazıyor:
birçok temel ve teknik araç kullanıyorum.ne kullandığım,ne yaptığıma bağlı.
emtia alıp satarken bir teknisyenim.görmek istediğim tek şey fiyat hareketleri.işlem hacmi,hasat raporları,arz/talep,depo envanterleri veya hava durumlarıyla ilgilenmiyorum.bu tür bilgiye çabuk tepki gösteremiyorum.
ama hisselere gelince,hem teknik hem de temel analiz kullanıyorum:birbirlerini teyit etmeleri için.her ikisi de geçerli araçlar.yatırımcılar arasında temel analizin mi yoksa teknik yaklaşımın mı doğru olduğu hakkında süregelen sonsuz tartışmalar tamamiyle yersiz.işin doğrusu,ikisinin de yeri olduğu.

bir kaşıt portföy yöneticisinden notlar kısmında böyle yazıyor.ne kadar da güzel açıklamış değil mi?
ekşi sözlükten bir not.
normal dağılımı dayanak göstererek, hisse senedi piyasası için teknik analizi anlamlı kılmaya çalışmak kısmen hatalı bir argümandır. keza nassim nicholas taleb kitabı black swan'da sermaye piyasası getirilerinden oluşan bir sample grubundaki extreme örneklerin tüm resmi değiştirebilecek kadar etkili olduğunu vurgulayarak normal dağılım'ın uygunsuzluğuna işaret etmiştir. insanların ağırlıkları arasındaki dağılımla, insanların servetleri arasındaki dağılımı örnek olarak sunmuştur. insanların ağırlığı doğası gereği normal dağılıma gayet uygundur, limitler hemen hemen bellidir 20 yaş üstü 1000 kişinin ağırlıkları diyelim ki 40 - 400 aralığında olsun! fark maksimum 10 katı, hadi aşırı örneklerle 15 katı olsun. peki ya nassim nicholas taleb'in tabiriyle extremistan'dan bir örnek alalım, 20 yaş üstü yine 1000 kişinin servetini ele alalım, bu 1000 kişiden biri bill gates olsun, bu durumda 1 kişinin servetinin geri kalan 999 kişinin servetinin toplamından yüksek olma ihtimaliyle karşı karşıyayız. sermaye piyasalarındaki getiriler de benzer varyasyona sahiptir. böyle bir durumda çok düşük ihtimal olmasına rağmen muazzam bir tail risk'le yüzleşmek durumunda kalıyoruz, ki bu düşük ihtimallerin gerçekleştiğini de 2008 yılında gördük ve gerçekleşme sıklığındaki olası artışların farkındalığıyla sofistike yatırımcılar bu tail-riske karşı çok ciddi tedbirlerle hareket etmeye başlamıştır. 

doğrudur.nicholas taleb siyah kuğuda,tek bir siyah kuğu görmenin bile tümevarım mantığını yıkacağını yazmıştır.devamında söyledikleri ise random walk hipotezidir yani gelişigüzel yürüş.bunu savunanlar kimler?
matematikçi louis bachelier,fiyat hareketlerinin gelişigüzel doğasını inceleyen doktora tezinde ve ayrıca malkiel gibi öncüler,hisse senedi fiyatlarındaki hareketin esasında gelişigüzel bir yürüyüşten ibaret olduğunu savundular.yani bir hisseyle alakalı her türlü bilginin o anda fiyata yansıdığını ve gelecekte yapılacak bir tahminin mümkün olmayacağını söylerler.

bunların tezleri şudur.eğer bir hisse senedi aldınız ve borsa istanbuldan daha yüksek getiri elde ettiyseniz başarılı bir yatırımcısınız.üzerine bir de teknik analiz size para kazandırmışsa vardır,diğer durumda teknik analiz akıl dışıdır.

uzun vadede piyasadan yüksek getiri elde eden milyonlarca teknik analiz yatırımcısı var iken bu söylentiler niye? yahu amerika merkez bankası yöneticileri bile teknik analize bakarak geleceği öngörüyor,siz kim oluyorsunuz?

temel analiz mi teknik analiz mi kavgasına gerçekten anlam veremiyorum.evet,temel analiz olmasa teknik analiz ortaya çıkmaz.bu doğrudur fakat temel analizi hakkıyla yapabilecek entelektüel kapasiteye sahip birisi varsa gelsin,buyursun.onun teknik analize ihtiyacı yoktur zaten.bir hisse senedini alır,40 sene sabreder ve eninde sonunda para kazanır o.teknik analiz onun dişinin kovuğuna yetmez.

ama aynı kişi gün içinde yüzlerce araştırma raporuna,makroekonomik haberlere ve benzeri şeylere müdahil olur.bunların analiziyle uğraşmak zorunda kalır.teknik analizciyi falcı olarak niteleyen temelci arkadaşlar da analizlerini geçmişe bakarak geleceği öngörme olarak tanımlamaktadır.yapacak başka bir şey yoktur çünkü.

eğer random walka inanan varsa o zaman teknik analiz gerçekten yalan dolandır.gelecekteki gelişigüzel olayları tahmin edebilmek için geçmişteki random olaylar incelenmez.biraz önce yazarın anlattığı gibi istatistik burada sizi yanıltabilir.

2 kişinin yer aldığı bir örneklemde birinin cebinde 10 dolar var iken diğerinin parası yoksa istatistik bunu her ikisininde 5 doları varmış gösterecektir.
fiyatlar gelişigüzel oluşan bir olaysa grafik analizi yapmaya gerek yoktur.hatta fiyat analiziyle uğraşmak da saçmalıktır.

teknik analiz geçerli bir inceleme yöntemidir.kısa vadeli veya günlük fiyat oynamaları gelişigüzel olabilir fakat uzun vadeli yatırımcı trendleri tespit etmek için gönül rahatlığıyla teknik analize başvurabilir.

bakın akıllı gelişim ne yazmış:
dikkat edilirse bu teknik analiz meraklısı insanlar, teknik analizi yaparken bahsettiğim "gerçek" dinamiklerin hiçbiri ile ilgilenmiyorlar, tamamen piyasa o an alıyor mu satıyor mu tek merak ettikleri şey bu.

diyelim ki piyasalar etkin (ki değil) ve diyelim ki piyasada yeteri kadar oyuncu var ve hisseler likit (yani kimse bir hisseyi manupüle edemiyor) bir an için böyle bir fanus olduğunu hayal edelim... o taktirde teknik analiz için kullanılan tool'lara bugün herkesin erişimi var, bunlar 30-40 dolarlık yazılımlar ile hesaplanıyor... madem bu işten böyle para kazanılabiliyor, o halde hep beraber kazanalım değil mi? 

bir tanıtım yazısı istedim yazmadı ama ben onun yazısını alıntılıyorum.
teknik analizden para kazanamadığı için mi böyle diyor,bilmiyorum.ama bahsettiği verilerin fiyat grafiklerine çoktan yansımış olduğunu bilmiyor olamaz.

benim anlamadığım teknik analiz olmadan neye bakarak yatırım yapacağız?
bana birisi bu sorunun cevabını verirse memnun olurum.yani teknik analize kafa tutanlar halen temel analizden falan bahsedenler,yok momentum analiziymiş yok value investing mi ahkam kesenlerle bunları konuşmayı çok isterim.

akıllı gelişim bakın ne yazmış:
teknik analiz 101 dersinde "maymun nerede" konulu video 1 saat konuşuladursun...

bambaşka bir yatırım felsefesi de var bu dünyada (bkz: value investing/@akilligelisim)  

ben size -yanlış hatırlamıyorsam- paranız ve beyniniz kitabında okuduğum kadarıyla maymunların sıradan yatırımcılardan daha yüksek getiri elde ettiğini söyleyebilirim.

teknik analiz sayesinde cemaatin kanısını birkaç saniye içinde öngörebilirsiniz.bunu başka bir analiz aracıyla anlamanız mümkün değildir.sadece trend analizi yapmak için bile teknik analiz öğrenilmelidir,diye düşünüyorum.ne demişler the trend is your friend.

ekşiden bir alıntı daha.
yurtdışında türkiyedeki kadar önem verilmez bu olaya. açın biraz seyredin bloomberg ü cnbc yi orda grafikler çizen adamlara fln rastlamazsınız. 
bu arkadaşın bir kez olsun bloomberg izlediğini düşünmüyorum.izlemiş olsaydı konuşmaların genelinin teknik analizden türediğini anlardı.ki bu kanallardan çıkmış onlarca teknik analist mevcut.link mi istiyorsunuz?

akıllı gelişimden notlar.
bu teknik analiz işinin ne kadar yalan dolan bir şey olduğu ile ilgili bir araştırma var... bilgisayarlar kullanılarak tamamen rastgele üretilen grafikler ve bir kısım da gerçek borsa grafiği karıştırılarak bu teknik analiz uzmanı arkadaşlara gösteriyorlar... bunlar da baş-omuz, destek-köstek, fincan-kulp derken analiz ediyorlar... ve daha sonra kendilerine bu grafiklerin bir kısmının tamamen rastgele oluşturulduğu söyleniyor ve hangi grafiğin bilgisayarlarca oluşturulmuş olduğu hangisinin gerçek grafik olduğu soruluyor. tutturma oranı %10...

ben rastgele atsam zaten %10 tuttururum... 

velhasıl aklı olan mantığı olan bir insan evladının şu yukarıdaki yoruma bakarak borsaya yatırım yapmasını bekleyemezsiniz, ama yapıyor insanlar... milletin çöpe atacak çok parası var, maalesef... 

burada haklılık payı var.teknik analizi falcılık diye nitelemiş fakat ben şu satırları yazarken bile bu konu hakkında binlerce araştırmanın döndüğünü bilmiyor olamaz.zibilyon tane yüksek lisans,doktora tezi varken amazon.comda 40bine yakın adında teknik analiz ibaresi geçen kitap var iken biz ne konuşuyoruz yahu?

ekşiden biri tektu üzerinden örnek vererek teknik analizin ne olduğunu açıklamaya çalışmış.sen tektuya yatırım yaparsan senin gözünde teknik analizin bir değeri olmaz a be kardeşim.dowjones,dax,eurusd paritesi dururken yılların batık holdingine yatırım yaparsan senin sonunda onlar gibi olur.

gecmis guncel ornek isteyen, borsayla ilgilenen yatirimci varsa tektu 1.60 bantina baksin. (guncel ornekleme yapamiyorum gg isteyen olursa yine de yapilabilir)

an itibariyle teknik veri saglayamam ama ilgilenenler 2011 teknik analizde tektu hissesine baksin. ve 1.64 (sanirim) yikildiginde neden yikildigini arastirsin. 

merak ettim,2011 yılında tektuya ne olmuş diye baktım.grafik aşağıda.

tektu

sadece basit teknik analiz kurallarını uygulayarak trendi tespit etmeye çalıştım.indikatör olarak divergence kullandım.çok net bir pozitif uyumsuzluk,alım yerinde ikili-üçlü dip,üçgenin yüksek hacimli kırılması,belirgin bir abcd formasyon göze çarpıyor.e tepede de omuz-baş-omuz ve ikili tepe oluştuğuna göre niye teknik analizi kötülüyorsun sen? bilmiyorum desene sen şuna.
bu yazı burada biter mi,bitmez.

2 yorum:

 1. yazının tamanına bakarsan eğer bilmiyorsun da neden kötülüyorsun demezsin. yazının işine gelen bir tarafını alıntılayıp ezbere bel altına neden vurusun onu da anlamış değilim.

  nebileyimyazdim

  ayrıca tektu'ya yatırım yapmıyordum sadece basit bir örnekleme yapayım dedim ve yine de istenirse başka güncel örnek verebilirim dedim. tektu yatırımlara başlamış yalnız o dönemde kötü bilanço getirmişti. gerçi kötü bilanço geleceği bariz ortadaydı ki bende ondan 1,60 bandında neden bir anda terse döndüğünü anlatmaya çalıştım. tabi anlayana!

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Adım Alpaslan ACAR

  Bloğunuzu yenı fark ettım ve uzun zamandır gördüğün en güzel blog teknık analız konusunda zamanında ben de bir şeyler yaptım bir pdf dosyası hazırladık ve ben bıle anlamadan herkes paylaşmaya başladı neyse demek istediğim sizi anlıyorum ve destek veriyorum yenı buldum blogunuzu ama sanırım düzenli okuyacağım ellerinize emekleriniz sağlık

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol