5 Ocak 2014 Pazar

5 Trıx ve Trading Felsefesi:Teknik Analiz Üstadlarına İthafen

trix indikatörü borsa cahillerinin çok sık kullandığı bir araçtır.bende bu yazıda nacizane fikirlerimi paylaşacağım.söze başlamadan trıxin hisse senedi kapanış fiyatının x3 kez hareketli ortalamasının alındığını belirteyim.amaç aptal macd göstergesinin dirsek görünümünden kurtulmak fakat altında ne kadar işe yaramış orası meçhul.

ben indicator builderda trixin x7 defa üssel hareketli ortalamasını alarak x4mov indikatörünü oluşturdum.trix için cross fonksiyonuyla opt1,opt2 girerek en iyi sonuç veren değeri bulmaya çalıştım.göstergenin duyarlılığı azaldı,ufak dalgalanmalar grafiğe yansımadı.

2004 den bu yana tarama yaptım.kaldıraç yok.getiri endeksle hemen hemen aynı,tek farkı düşüşlerde yatayda olması.

xauusd

xauusd

trix güzel bir indikatör ama nasıl hesaplandığını bilmeyenler pi sayısını bulmuş gibi sevinebilirler.daha nice paylaşımlarda trixin palavra olduğunu burada yazacağım.jack hutson güya teknik analizde çığır açmış,amazondan sipariş ettim kitaplarını okuyacağım.

trixden sonra bir başka konuyu da ekleyeyim.bildiğiniz üzere teknik analiz yaparken bazıları grafik üzerine onlarca çizgi,yüzlerce indikatör sığdırırlar.amatör yatırımcılara özgü bir davranış değildir bu.bende profesyonelliğin ilk zamanlarında bu yanlışa düşüyordum.fakat baktım ki bir indikatör al verirken diğeri sat verebiliyor.matriks indikatör pozisyonları modülünü kullanarak bunu inceleyeceğiz.

imkb tüm olarak seçildi.tarama başladı.birazdan teknik analizin saçmalığı daha doğrusu yorumcunun gerizekalılığı ortaya çıkacak.

rsı ve stochastics oyunbozanlık yapıyor.diğer göstergelerin tersine hareket ediyor bazı hisse senetlerinde.excel dosyası paylaşayım ki sizde görün.
büyük riskler alıp gecesi gündüzüne karışan yatırımcı hele ki bir de tek dayanağı teknik analiz ise borsa onu bir kuruş kazandırmayacaktır.bu adamın hayatı devamlı para yatır çağrılarıyla zehir olacaktır.iyi de olur böylelerine.kısa vadeli vurkaç yapayım derken elindeki malından da olur.sürü misali hareket eder,oradan oraya koşturup durur.anlık haber akışının hepsini takip etmeye çalışır.kim ne demiş,nerde ne var her şeyden haberdardır.ne kadar gereksiz bilgi varsa tümünü öğrenmiştir.

stop-lossun ne olduğu hakkında bir bilgisi yoktur.saatlerce anlatsan da anlamak istemez çünkü aldığı senetlerin düşebileceği ihtimali aklının ucundan bile geçmez.borsayla alakalı tek bir kitap okumamıştır.ona göre bu işi bir bilen vardır ve onun peşinden koşmak gereklidir.bu külliyen hatalı bir düşünce yapısıdır.

aracı kuruma sabah 9 buçukta seansın açılmasına 20 dk kala gider,çayını çorbasını orada içer.kargosunu oraya söyler.artık evi barkı aracı kurum olmuştur.saatlerce ekran başından kalkmaz,görende milyon dolarları var sanır.halbuki 1-2 lotluk işlem hacmi yaratmaktan öteye gitmez çapı.

bir teknik analiz diye tutturmuş amatör yatırımcı.ulan teknik analizden sizin anladığınız mov5 in mov 22 yi aşağıdan yukarıya kesmesi.başka bir bok bildiğiniz var mı aq.

kimisi blog açar,oradan buradan teknik analiz yazıları bulur,kopyalar.altına da not düşer,teknik analiz eğitimi almak isteyen benimle iletişime geçsin diye.

şunu bilmez saf analist.teknik analiz denen şey temel analiz olmadan bir anlam ifade etmez.bana sorarlar hisse senedi nasıl seçilir açık seçik anlatır mısın,bunu cevap vermeden önce temel analizi ayrıntılı açıklama gereği duyarım.

temel analiz teknik analize geçişte bir alt yapı sağlar.binlerce şirket haberi,gelir tablosu,sayfalarca bilginin okunması mümkün değildir.mesela ben bir hisse senedi incelemem gerektiğinde 5 dk teknik analiz,1 saatin üzerinde temel analiz vakti harcıyorum.

teknik analistler nasıl düşünür?
derler ki,piyasayla alakalı olan her şey (haber ve saire) zaten fiyat grafiklerine yansımıştır.temel analiz yaparak karar alan yatırımcılar hisse senedi fiyatını zaten belirlemiştir.

teknik analistlere kalan iş,bundan sonraki hareketin yönünü ve zamanlamasını tahmin etmektir.

senet satın almak kolay bir iştir önemli olan hangi senedi seçeceğiniz de değildir,aklınıza yatan bir senedin ne zaman yükseleceğini bilebilmektir.yoksa ha garanti bankası alıp kar etmişsin ha esemspor.ne fark eder!

ekşi sözlük yorumlarını burada paylaşıp doğruluğu/yanlışlığı üzerinde fikir yürüteceğim.

hiçbir ekonomi ve finans teorisine dayanmayan, bu nedenle hiçbir akademik ekonomi veya finans kitabında bahsedilmeyen, bahsedilirse uygulayıcılarından "chartist" diye bahsedilerek dalga geçilen sözde analiz yöntemi.
teori olarak öne sürülen "fiyatlar bütün bilgiyi yansıtır, o nedenle fiyatlardaki bilgiye bakmak yeter" mantığının ta kendisi, aslında birazcık istatistik bilenler için bu saçmalığın kökünü kazıyacak ifadedir. fiyatların bütün bilgiyi yansıttığı etkin piyasalar hipotezine göre hisse senetlerinin hareketi bir random walk şeklindedir, yani bulunduğunuz andan sonraki değişimi tahmin etmenize olanak yoktur. öyle olsaydı yani mesela fiyatın artacağı tahmin edilebilseydi bir kişi bu bilgiyi kullanır ve fiyatı oraya getierene kadar alım yapardı. işte chartist dediğimiz teknik analizciler, random walk serilerin grafikleri üzerine çizgiler çiziktirerek birtakım direnç(!) destek(!) noktaları ve birtakım formasyonlar(!) tasvir ederek komiklikler yapmaktadırlar.[]

bu arkadaşın dayanağı etkin piyasalar hipotezi denen olay.uzun ayrıntılara girmeden amatör yatırımcının hoş bir yazısını paylaşayım.
yolda yürürken 100 dolar gördünüz diyelim,zahmet edip almaya kalkmayın çünkü o para gerçekten orada olsaydı,birisi mutlaka almış olurdu.warren buffet tarzı kitabını okumanızı tavsiye ederim.bu mantığa göre borsa kimseye para kazandırmaz,niye uğraşıyorsunuz o zaman,sallayın gitsin.davranışsal finansı duymayan kaldı mı ya da insanların yatırım kararı alırken rasyonel davranmadığını?

buyuk oyuncularin, kucuk yatirimcilar oyalansin diye ortaliga saldigi bir takim chartist insanlara yaptirttiklari sacma eylem. 
buda sallamış.teknik analizi yemiş büyük yatırımcıların sığ hisse senetlerinde teknik analiz yaparak para kazanacağını sananların kafasına çakacağı bellidir.fakat dow jonesu kimse oynatamaz,orada endeks kontratı alıp satıyorsanız ve bunun zamanlamasını herkes gibi teknik analiz göstergelerini kullanarak bellemeye çalışıyorsanız salak değilsiniz,doğru olanı yapıyorsunuz.yine bir warren buffett örneğinden yola çıkılan cevap.[1]

analistin istedigi her formasyonu gorebilecegi bir teknik. astrolojiden farksizdir. alim ya da satim yapmak isteyenlere dayanak sagladigi icin psikolojik bir fonksiyonu vardir.

buna bende katılıyorum.bir gösterge al verirken diğeri sat verebiliyor.bunu çözmenin yolu ise belli başlı indikatör ve osilatörleri kullanmak.yüzlerce göstergeyi tek bir sistemde birleştirip system tester yazarak hangisi % kaç getiri sağlıyor,ona odaklanmak.diğerlerini ise belki teyit amaçlı grafiğe çizdirmek.
rsı 70 in üzerine çıktı diye satmak amatörlerin işidir.kitaplarda yazan bu bilgi uydurulmuştur.

borsa artık çok geniş bir tabana yayılmakta olup büyük para da borsaya girip çıkmaktadır.çoğu kişi bu işten bir şey anlamıyor buna rağmen borsada birtakım hisse senetlerini alıp sattıkları çoğu zamanda zarar ettiklerini ve devamlı hayıflandıklarını duymuşsunuzdur.çoğunluğa ulaşan bilginin o saatten sonra onların işine yarayacağından şüpheliyim çünkü o bilgiye önceden sahip olanlar malı çoktan götürmüştür.[ahmet mergen'den alıntı]

bende bir yazı yazmıştım eskilerde.güzel bir yazıydı.
Forumlarda üyeliğim yok ama hafta sonları düzenli takip ederim,yatırımcıların ruh hali nasıl merak ederim.Yine bugün yazmış birisi,"Ben sattım ya kesin uçacak pozisyon alın" diye.Sanki senin beş yüz liranla dönüyor hissenin tahtası be adam.
Re-paint yapmayan sistemler yazmaya başladığımda bunun sandığımdan zor olduğunu fark etmem çok zaman almadı.Bazı metotlarla diplerde alım yapması kolaydı da tepede sattıran sistemi bir türlü yazamıyordum.Bu yüzden sistemler bizi kazandığımız pozisyondan kısa süre sonra atıyor ve büyük paralar kazanmamızı önlüyordu.
Sisteme sıkı sıkıya bağlı kalan ben,bundan muzdariptim ve sebebim belliydi,sistem sat verdiği için satıyordum.Çünkü yüzlerce defa test ettiğim sistemler ile uzun vadede ille de getiri elde edecektim,etmiştim de.Aklımdaki soru işareti,bu adamın kar eden pozisyondan niçin erkenden çıktığıydı?
Bir şeyler bilmediği belliydi.Yatırımı hisse senetlerinden ibaret sandığı aşikardı lakin adamın sorunu önceki yatırım tecrübelerinden kaynaklanan bilinçaltı zaaflarıydı.
Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki,bugün bir işlemden kazançlı çıkan yatırımcı diğer gün parasını ya mevduata ya da tahvile yatırıyor.Korkuyor.Eşeğini sağlam kazığa bağlama arzusundan vazgeçemiyor insanoğlu.
Kağıt 2 liradan 2.30 a yükseliyor,sonra 2.20 e düşüyor.Bu yatırımcı gibilerin düşünce mekanizması aynen şöyle:
Tüh ya keşke 2.30 dan satabilseydim.Hazır kardayken satayım gitsin.(beyin gevşiyor)
Yatırımcı sattıktan sonra kağıt tekrar yükseliyor,yükseliş trendi kaldığı yerden devam ediyor.Adamın yüreğine inecek nerdeyse,o tedirginliği artık bütün al/sat kararlarında istese de istemese de yaşayacak.
Bu ve buna benzer yorumları yapan arkadaşların çoğu aracı kurumlarda yatıp kalkan tipler.Hani şu 3 lot alıp 5 lot satanlar var ya.Bunlar sabah 9 da aracı kuruma gider akşam 5 de evine döner.Öğle arasında 3-5 lira kazanmışsa tavuk döner yerken,o gün eksideyse simit çay yapar arkadaşlarıyla.
Evine gelince elini yüzünü yıkamadan bilgisayarı açar,foruma girer ve başlar saçmalamaya.Eğer cebine yüz lira da para girmişse o artık bir yatırım uzmanıdır,hissenin tahtası ondan sorulur,yatırımcılar al/sat kararı vermeden ona danışmalı ve fikrini almalıdır.
Borsa harici işi gücü yoktur,gelen her veriyi değerlendirmeye çalışır ama beceremez.Ne haber analizi yapabilir doğru düzgün ne de grafikleri okuyabilir.Her gün beynini aşırı bilgi sendromuna maruz bıraktığından bihaberdir.
Sonunda dayanamaz,aylardır forumda bu işten çok büyük paralar kazanan(!) birinin önerdiği hisse senedini alır.Amacı tabii ki 2 liradan alıp 10 liradan satmaktır.Hiç de beklediği gibi olmaz,1.80,1.50,1 derken bir haftada balıklama atladığı kağıt 50 kuruşa geriler.

Bu adam ne yapsın şimdi!

Kayıptan kaçınma mevzusu stop loss nedir bilmeyen yatırımcılara içi boş iki kelimeden ibaret gelebilir.Halbuki  kazanmanın altın kuralı budur.(stoploss)
Kaybetmenin verdiği acı,kazanmanın verdiği sevinç yanında devede kulak kalırken bizler acıyı kısa süre içinde yaşayıp,bitirip rahatlamayı yeğleriz.(satıp çıkarız)
Önceden birkaç işlemden kar etmiş,çok bilmiş yatırımcılar bekler Allah bekler.Eski günleri yad ederler,uzun vadeli yatırımcıyım ben aslında derler,şirket sahibi amcamın kankası yakında patlayacak falan filanla kendilerini kandırırlar.
Ve tam bu sırada kağıt 25 kuruşa geriliyor,adamın tepkisi lanet olsun be satıyorum SATTIM!
Sen kimsin be adam! Sen sattın diye hisse yükselecek öyle mi?
2 liradan (tepeden) 25 kuruşa gerileyen kağıdı satarsan,sen sattın diye yükselmez kardeşim.
Senin hatan çoluk çocuğunun rızkıyla borsada kumar oynamandı.Yani baştan kaybetmiştin sen,yeni fark ettin.Bugünden itibaren bir daha borsadan kazandıkların on lirayı geçemeyecek.
Hayırlı olsun.

kaldığımız yerden devam.

teknik analiz kitaplarının başında genellikle bilincimiz ve bilincaltımız arasındaki çatışma anlatılır. biz kazanmak istiyorum diye düşündükçe bilinçaltımız kazanmamızı engellemek için tuzaklar hazırlar. ama biz bilinçli olarak bunları farkedemeyiz. duygularımız da bilinçaltının en büyük destekçisidir. çünkü genellikle kaybederken ya da kazanırken ortaya çıkan duyguların dayanılmaz ağırlığı yanlış kararlar almamıza yol açar. aldanıp yanlış kararlar almamak için kişinin kendisiyle barışık olması, hırs ve arzuları abartmaması, bilinç ve bilinçaltı arasında bir denge tutturmus olması gerekir. bunun dışında teknik analiz de belirsizliği azaltan bir rehber olduğu için mantıklı kararlar almaya yardımcı olur. en önemli kuralı ise hiçbir zaman tek bir indikatöre güvenmemektir. başlıca enstrumanlar: bollinger, volume index, macd, fibonacci analizleri, momentum, trendler, stokastik, formasyonlar 

haklılık payı olan bir yorum daha.paranız ve beyniniz kitabını okumuş büyük ihtimalle bu yazar.yatırımcının nasıl düşünmesi gerektiğini sorgulamış.yatırımcı psikolojisine değinmiş.

finansal analizcilerin, uydurma diyerek görmezlikten geldikleri, akademik çevrelerde genelde kabul görmeyen hadise. akademik geçmişi olmaması sebebiyle doğruluk payı olmayan iddialarda ne yazık ki teknik analiz "literatürü" içine girmiş ve ayıklanmamıştır. bu sebep ile teknik analiz yapmak ciddi tecrübe gerektirir. ayrıca sadece indikatör uygulayarak teknik analiz yapamazsınız. indikatör formüllerini özümsemek, aslında matematiksel olarak neyi ifade ettiğini anlamak önemlidir. zaten altta yatan mantığı anladıktan sonra işe yarar olup olmadığını kestirebilirsiniz. 

evet doğrudur.indikatör formüllerini bilmek bu işin temelidir.yoksa bin tane grafiği aynı pencereye çizdirip üstüne üstlük price roc ve momentumu aynı grafikte gösterip kendinizi rezil edebilirsiniz.hangi indikatör ne tip piyasada işe yarar sorusuna yatırımcının bir cevabı olmalıdır.

kısa dönem yatırımcısı day trader diye tabir edilen güruh borsa adına bir şey bilmediğinden matriks/metastock/metatrader/foreks abonesi olur,aracı kurumların verdiği ücretsiz bu programlarla birtakım çizgiler atarlar,onları yorumlayama çalışırlar.bu çizgilerin ne olduğu,nasıl yorumlanması gerektiği hakkında bilgileri sıfırdır.onlarda ne olduğunu bilmezler ama insanın hoşuna gider,kimsenin anlamadığı bir şey üzerinde ahkam kesmek.

uzun vadeli yatırımcı ise bunlara pek tamah etmez,o zaten ben uzun vadeciyim diyerek hayatının hatasını yapmıştır.borsada fırsatlar tükenmez,o bunlara gözünü kapatarak kendini kandırmakla meşguldur.bırakın küçük enişteyi :)
bu yazının devamı gelecek.

5 yorum:

 1. Yazıları okudukça kafam karismaya başladı.insanlar teknik Analiz bilmiyorlar onun için uzun vadeli yatirim yapip bu düzende yem olmak istemiyorlar siz diyorsunuzki uzun yatırımcı diyerek hayatının hatasını yapmıştır. Biraz önce twitter da borsa gerçekleri ni okuyordum oda borsada dönen dolapları anlatıyor şimdi ikinizin yazısını birlestirince küçük yatırımcı ne yapmalı nasıl bir yol izlemli ne tavsiye edersiniz.

  YanıtlaSil
 2. borsada dönen dolap diye bir şey yok.

  YanıtlaSil
 3. ne yazdığını kendinde bilmiyorsun hakaret edip durmuşsun

  YanıtlaSil
 4. Evet yazdıklarında doğruluk payı olan kısımlar var fakat her işte olduğumuz gibi finans konusundada çok geri kalmış durumdayız.Ülkemize fx piyasası 1983-84 lerde girmiş iken Newyork borsası 8 Mart 1817 de kuruldu adamlar gene bizden önde en popüler adamlar bile William Delbert Gann (June 6, 1878 – June 18, 1955) tarihlerinde buldukları sistemleri halen öğrenmeye çalışarak para kazanmaya çalışan bizler nede komik durumdayız ve robotlarla çarpışılan bu piyasada 200 -300 pip yakalarsak seviniyoruz.İyi bir eğitim ve uzun çalışmalar sonucu (sürekli arge) ile bizde bu piyasalardan verim kazanç elde edebiliriz.Emin olun çok sıkı stratejiler var ve doğru saat dilimlerinde başarı yüzdeniz çok yüksek.Sebat edip öğrenerek ,kurallarınızı belirleyip sadık kaldığınız sürece kazanıcaksınız.

  YanıtlaSil
 5. la bi sikim bildiği yok bunun. hertürlü ekonometrik forecast dahil temel analiz teknik analiz hepsini bilirim. yalnız ben her zaman derim ki nerde bişey varsa okumalı bişey bilmiyorsa tecrübelerimle anlarım değise sevinir bişeyler katar kendimi geliştirmeye çabalarım. bu blogda ilk başta ilgimi çekti. her makalesinde ukalalık, teknik analistler şötle temel şöyle. iki temel analiz rasyosuyla geçmişi test edip endeks grafiğini karşılaştırmaktan öteye geçemiyor. Her analiz çeşidi bir başka açığınızı kapatır. rastgele işlem açsanız bile yüzde 50 şansınız varken çoğunu dikkate alıp sentez yapın yüzde 50 nin üzerine çıkarsanız totalde kardasınız birde psikolojinizi eğitin. ANALİZ DEDİĞİN ŞEY ZATEN Kİ HANGİ ANALİZ OLURSA OLSUN GEÇMİŞTEN Bİ İLİŞKİ ÇIKARTIP OYUN STRATEJİNİ KURMAKTIR. TEMEL ANALİZDE SANKİ GERÇEĞİN RASYOLARINI İNCELEYİP ONA GÖRE İŞLEM AÇIYORSUN. POPÜLER TARTIŞMAYA KANMAYIN. NEYMİŞ TEMELCİLER TEKNİKÇİLERE KARŞI. BÖYLE POPÜLİSTLER SİZİ GÜTMESİN. NE KAPABİLİYORSANIZ HEPSİNİ ÖĞRENMEYE BAKIN. EN BÜYÜK ANALİZ (TEMEL OLSUN TEKNİK OLSUN ) VERİNİN RESMİNE(GRAFİĞİNE) BAKMAKTIR.

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol