9 Ocak 2014 Perşembe

18 Yükselecek Hisse Senedi Tespiti Nasıl Yapılır?

foreks sağolsun bana bir haftalık demo fx plus üyeliği açtı.bende az önce incelemeye başladım programı.matriks,metastock,ibs real trade,euroline,metatrader kullanmış ve halen matriks aboneliği olan biri olarak bu programı çok beğendiğimi samimi bir şekilde ifade edebilirim.

teknik analiz modülünde öyle güzel indikatörler var ki ben bile çoğuna ilk kez rastladım.tabi bazıları çok basit hesaplamalara dayanan indikatörler fakat seçme olanağının böylesine çok olması beni sevindirdi açıkçası.

şu an okuyucum matrik aboneliğini bana yollamasaydı siz burada yazdığım makaleleri okuyamayacaktınız ki zaten bende yazamayacaktım :)

bir aydır kaynak derliyorum,ingilizce-türkçe çeviriler falan derken teknik analiz notlarım bir hayli kabardı.seo olayıyla alakalı siteleri de inceliyorum.elimden geldiğince blogun seosuyla da ilgileniyorum.

üzerinden baya zaman geçti ama olsun,bir okuyucum hisse senedi seçilirken ne gibi kriterler göz önüne alınır? diye sormuş.ona yazıyorum.

karşıt yatırım kitabını okuyanlar bilirler,içerisinde yatırım felsefesine dair enfes bilgiler saklıdır.oradan alıntı yapmak istiyorum.

karşıt göstergeler
bu göstergeler karşıt hisseleri belirlemenize yarayacak ve ne zaman alınacaklarını gösterecek.karşıt yatırım tarihinde yolculuk yaparken,yatırım psikolojisi ve bu fikirlerin dayandırıldığı araştırmaların hepsi yerli yerine oturacak.
al sinyalleri
yarısı kadar düştü diye adlandırdığımız kuralla başlayalım.bir karşıt fırsatı teşkil etmesi için,bir hissenin son 12 ayda yaptığı en yüksek kapanıştan en az %50 düşmesi gerekir.

evet bu doğrudur,isterseniz bu konuyu biraz daha açalım.görsel yatırımcıdan bir alıntı yapalım.
ikiye katlama ve yarılanma
bu basit teknik,yükselen bir hissenin ne zaman satılacağını ve düşenin de ne zaman alınacağını belirlemeye yarayabilir.fiyatını ikiye katlamış hisselerin en azından bir kısmını satmayı düşünmek gerekir.öte yandan,değerinin yarısını kaybetmiş bir hisseyi almak düşünülür.buna bazen ikiye kes kuralı denir.

bu sıklıkla söz ettiğim fibonacci %50 düzeltmesinden farklı bir şeydir.orada bir önceki hareketin %50 düzeltmesi hesaplanır.örnek vermek gerekirse,20 den 40 a yükselmiş bir hisse senedinin %50 düzeltmesi 30 dur fakat ikiye kes kuralına uygun hisseyi seçmek demek tüm değerinin yarısını kaybetmiş hisseyi bulmak demektir.

şimdi tekrar ana mevzuya dönelim.
%50 değer kaybeden bir hisse senedi diplerdedir,alınabilir.bakın sadece buna uyarak bir hisse senedi seçmek ahmaklıktır.

kitabın başlarında diyor ki,ya içerdekiler tarafından yüklü bir alım yapılmışsa.burada demek istediği fiyat kaça düşmüş ya da çıkmış olursa olsun,şirketin sahibi ya da ortaklar yahut büyük ölçekli yatırımcılar trene atlamışlarsa sen ne bekliyorsun?

başka hangi şartlar gerekiyor bir hisseyi satın almak için?
 • 12'den az bir fiyat kazanç oranı
 • 10'dan az bir fiyat/serbest nakit akımı oranı
 • 1'den az bir fiyat/satış oranı
 • 1'den az bir fiyat/defter değeri oranı
temel olarak amerikan piyasasına özgü kriterler bunlar ama ben yine de paylaştım,bir fikir edinmeniz adına.benim yöntemim bu değil,temel analiz paylaşımlarına geçtiğimde uzunca yazacağım bunları.

gel gelelim yine teknik analiz nedir konusuna.kendim nasıl teknik analiz yapıyorum,hangi göstergelere bakıyorum anlatayım.
ilk başta şunu söylemem gerekir ki 5 yıldır bu işin içinde olmak bana bir grafiği açar açmaz anında görüş şansı tanıyor.yani gösterge veya osilatör kullanmadan da tecrübenin verdiği hissiyatla geleceği öngörebiliyorum.

gözüme çarptı.foreks fx plus avg prices indikatör eklemiş programa.belki bulamazsınız diye matriks formülünü yazayım.açıklamada şöyle yazıyor:

xu100 teknik analiz
bulunduğu barın yüksek, düşük, açılış ve kapanış değerlerini toplar, basit hareketli ortalamalarını alır. (4 ile böler.)
blogumu takip edenler anında yazabilirler bunun matriks formülünü.
amatör yatırımcılarda kendilerini biraz zorlasınlar,bu işi öğrenmek istiyorlarsa.
mov((h+o+l+c),14,s)/4 diyerek matrikse çizdirebilirsiniz.
bir örneği.

konudan sapmayalım.ben teknik analize başlamadan ölçek kısmını hallediyorum.kısa vadeli bakıyorsam lineer diğer bir adıyla aritmetik ölçekte çalışıyorum.dikey fiyat verilerini göstermenin iki yolu vardır.ya lineer ya logaritmik.logaritmik grafik piyasaya uzun vadeli bakmaya kalkarsanız bir anda değişir.sanki biraz önce baktığınız o grafik değilde farklı bir şeymişcesine değişir.log grafiklerde çizilen trend çizgileri daha çabuk kırılır.

logaritmik grafik ile lineer grafik arasındaki bir fark yoktur.kısa vadeli trading yaparken uzun vadeli grafiklere de bakmanızı salık verdiğim için her ikisine de bakmalısınız.bunun lamı cimi yok.

bir okuyucum soru yöneltmişti,hangisini kullanmalıyız diye.lineer kullanın.aradaki mesafe farklı önemli değildir.bunu şöyle açıklayabilirim:lineer grafik 5 den 10 a yükselmiş bir hisseyle 10 dan 12 ye yükselmiş bir hisseyi aynı mesafede gösterir.birincisi daha büyük gözüktüğünden gözünüz size burada trend var dedirtir.diğerinde bunu anlayamazsınız.

devamında ben yakın zamanda oluşmuş bir destek ararım.bu hacimli ve birden çok kez denenmiş bir destek olursa iyi olur.hatta desteğin kırılmış olması sonra orayı direnç bölgesi haline getirdiğinden hacim aynı yerde artmış,çizgilerin gücü teyit edilmiş olur.

ekşi sözlükte dolaşırken teknik analiz başlığında birisi şöyle yazmış.
falcılık, rüya tabirciliği, medyumluk ne kadar bilimselse o kadar bilimsel olan grafik kalabalığı. üstüne üstlük meşhur falcıların, medyumların televizyonlarda, gazetelerde habire boy göstermesi gibi televizyonlardaki, dergilerdeki neredeyse bütün borsa yorumları teknik analiz desteğiyle yapılır. vay efendim aylara yıllara göre grafikler böyleymiş, aha imleçle işaretlediğim şu noktada gördüğünüz gibi falan filanmış da... borsa hayatın ta kendisidir, öyle grafikle, medyumlukla falan geleceği göremezsiniz. geçmişe dair yapılan yorumlarda zaten olmuş bitmiş olanı yorumlamaktadır. 
bu arkadaşın ekonomik verilerin tümünün geçmişe ait argümanlar üzerinden analiz edilip yoruma döküldüğünden haberi yok belli ki.buraya yolu düşerse okur,öğrenir.

teknik analizin temelinde sizin sandığınız gibi indikatörler değil formasyonlar vardır.ben hareketli ortalamaları pek sevmem çünkü kullandığım osilatörlerin tümü hareketli ortalamalardan türemiştir.ekstradan grafiğe 20 günlük ortalama atmama gerek yok.size ultimate oscillator önerdim,trend trigger factor formülü verdim.başka bir zamanda bunların ikisini de içeren bir indikatör vereceğim.böylece sihirli formül arayışınız son bulacak.

sizler amatörsünüz,gözünüzde teknik analizi çok büyütüyorsunuz.farklı indikatörler farklı parametrelerde kullanıldığında farklı sonuçlar üretir.bunu bilerek en sık kullanılan indikatörleri tercih etmelisiniz.bunlar nelerdir:

 • dı spread
 • adx
 • bollinger band
 • macd
 • rsı
xu100

xu100 teknik analiz

xu100

bunları kullanın.hepsini basit teknik analiz yazılımlarında bulabilirsiniz.para vermenize gerek kalmaz.lakin sadece 5 indikatör kullanıp artislik yapmaya kalkarsanız çökerler tepenize :) bilginizi kendinize saklarsanız,başınız ağrımasın.

formasyon arayın grafik üzerinde.bir zaman sonra bakar bakmaz ilişecek gözünüze.bunu da yapamayacak kadar moron olanlar matriks formasyon analiz modülünden faydalanabilir okuma yazması varsa.

trend çizgilerini ihmal etmeyin.teknik analize çok aşina olmasanız bile sadece trendi takip ederek para kazanabilirsiniz.
fibonacci fanlarından faydalanın.impulse formasyon çizdirmeyenanaliz araçlarından uzak durun.finnet 4.0 buna örnek misal.
yoruldum.yarın devam ederiz.

18 yorum:

 1. Teşekkürler. Emeginize ve kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
 2. Emeğinize sağlık gerçekten.

  YanıtlaSil
 3. EMEĞİNİZE SAĞLIK,
  FİNNET 4.0 KULLANMAMIZI TASVİP ETMİYOSUNUZ , DOĞRUMU ANLADIM. MATRİX İ Mİ ÖNERİYORSUNUZ YANİ ?

  YanıtlaSil
 4. fx plus ya da matriks tavsiyedir.

  YanıtlaSil
 5. peki, fx plus,ı nereden temin edebiliriz.. ve bu forex için mi yoksa, borsa içinde kullanılır mı?
  Birde şu var, ben yazılarınızı gerçekten ilgiyle okuyorum, ancak cahil bir yatırımcı ve borsa öğrenmek isteyen biri olarak, konudan konuya atlayıp, maillere cevap veriyorsunuz ve bende neredeyse hepsini okudum ama toplayıp derleme konusuna gelince, olmuyor malesef, toplayıp anlamlandıramıyorum. Daha açık ifade edeyim, bir matematik kitabı düşünün, içindekiler kısmı yok ve ilk sayfasında denklemler, sonrasında problemler anlatılmış, sonra sayılar, tamsayılar ne demek vs gibi konular anlatılmış. şimdi ben tamsayıları anlamadan, denklemleri nasıl anlayayım ve çözeyim. Ki öncelikle tamsayıları öğrenmem gerektiğini bile bilmediğimi düşünün ??? Böyle cahilim borsa konusunda işte...
  neredeyse hergün sitenize girip yazı yazmışmısınız diye takip ediyorum, işin benim açımdan saçma tarafı, ne soracağımı dahi kestiremiyorum size, böyleki cahilim borsa konusunda, ama aşırı bir ilgim var ve nereden başlayacağımı bilmiyorum,
  belki diorum yazılarınızı okuya okuya, birşeyler yakalar ve oradan başlarım, anlarım.
  Amma olmuyoooorrr, sizden bilgiye aç biri olarak öncelikli talebim, yazılarınızda herşeyi anlatmışsınızdır eminim ama hangi sırayla okuyacağımızı, cahilliğimize verin ve bir içindekiler kısmı hazırlayın, bende zevkle tekrar tekrar okuyayım. İnanın yazdıklarınız boşa gitmiyordur, en azından ben takip ediyorum. Ve inatla, sabırla bu işi öğrenmek için arada bir internette siteleri karıştırıyorum, kısmet bakalım ne zaman öğrenmeye başlayacağız...
  Bu arada fx plus ve matriks yazılımlarını kullanmamızı önermişsiniz, matriks pahalı da, bana göre, fx plus fiyatını ve firmasını bulamadım, (işte bu konuda ne kadar cahil olduğumu anlayın :)
  Yazılarınız içinde ayrıca teşekkür ederim... Vakit ayırdığınız için...

  YanıtlaSil
 6. merhaba sercan.
  fx plus baya iyi bir program.özellikle indikatör modülü matriks' kıyasla daha gelişmiş.borsa, foreks, vob. neyi takip ediyorsan o var içerisinde. bu açıdan bakıldığında eksiksiz diyebilirim. (temel analiz yapacaksan tavsiye etmem)
  http://www.foreks.com/abonelik/abonelik.jsp
  bu linkte abonelik bilgileri yer alıyor. senin yerinde olsam, şirketi arar ve 15 günlük demo sürümü isterim. mehmet beydi sanırım, satış departmanındaki arkadaşın adı. anlayışlı birisi, onunla konuşabilirsin.
  eleştirine gelelim.
  yazılarımda bir bütünlük yok, onun farkındayım. burayı amatör bir blog olarak düşün, aklıma geldikçe yazıyorum. gelen e-maillere bilgim ölçüsünde yanıt vermeye çalışıyorum. bazen de soru güzel ise bunu kayıt olarak paylaşıyorum.
  borsa hakkında hiçbir şey bilmiyorsan blog sana bir şey katmaz. bana da herkesin bildiği temel bilgileri paylaşmak çok sıkıcı geliyor.
  yakın zamanda borsa tartışmaları başlatacağım burada ve senin dediğine benzer bir şekilde elliot wave theory öğreteceğim. bunu yaparken temelden ileriye doğru bir sıralamayı izleyeceğim.
  http://spyd.org.tr/borsa-okulu-kitabi
  yukarıdaki linkten arif ünver hoca'nın sana yardımcı olacağını düşündüğüm kitabını talep edebilirsin.
  selamlar.

  YanıtlaSil
 7. Ustad oncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim. Ucretsiz teknik analis yapabilicegimiz bir site tavsiyesi yaparmisiniz. Foreks big para gibi sitelerde formulasyon yazmamiza izin vermiyor ve belli basli indigatorler var rsi cci sto vs gibi genelde 5 gecmiyor ve grafik olarak yetersiz. Matrks gibi yazilimlarda cok tuzlu.

  YanıtlaSil
 8. metatrader var.foreks ile ilgileniyorsan bilirsin zaten.formül yazarsın fakat bir halta yaramaz çünkü bildiğin hisseler yok bunda.fx plus edin bir yerden.diğerlerine göre daha ekonomik.

  YanıtlaSil
 9. http://tr.investing.com/equities/tupras-advanced-chart

  Bu site işinizi görür sanırım...

  YanıtlaSil
 10. S.A Rusya iktisat okuyorum fakat bildiğiniz gibi sınavsız geçiş alan başarısız insanlardan biriyim. 2. sınıfım ve sayfanızı uzun zamandır takip ediyorum forex hakkında bildiğim herşey sizin anlattıklarınızdan ibaret ve gayet net açıklayıcı anlatıyorsunuz lakin çok fazla bilmedigim terim var aynı şekilde grafik okuma eksigim var. ya kısacası anlattıgın herseyi sözlüge bakmadan okumak istiyorum önereceğiniz bi kitap olur yada bi video falan yok mu ! bildiğiniz sıfırım hatta 4 kişi kalıyoruz evde hepimiz ktisat okuyoruz her yazınızı okuyoruz ve anlamak istiyoruz net bi şekilde be abi

  ali hüseyin tugay ve cem ortak sorumuz :)

  YanıtlaSil
 11. sen bana rusya'da rehberlik yap.ben sana gereken şeyleri öğretirim kardeşim :-)

  YanıtlaSil
 12. Ustad emeğiniz için teşekkür ederim.Acaba indikatörlerin hangi değerleri al için uygun değerleridir günlü ve haftalık ve aylık olarak.Çünkü orta vade yatırımcıyım.ÖRnek RSI al en iyi 55 mi,STO için 63 mü 80 mi gibi.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 13. :) bunların yapın ve batın... uzak durun... kazanma şansınız yok..

  YanıtlaSil
 14. yav ne gerek var bu kadar kafa yontan şeylere anlamıyorum!açılış fiyatı kaç?5 mesela..0.02 düşmesini bekle..oldumu 4.98? kaç lot alacan 2000 lot!4.98 eşşek gibi gün içinde 5 olacaktır,olamama şansı yok..2000*0.02=40 tl..aldın otur aşşağı..ertesi güne odaklan..bi sürü grafikler bilmem neler formüller matriksler determinantlar bunlar nedir arkadaş?

  YanıtlaSil
 15. Piyasa ilerde neyi fiyatlayacak, önce buna gore gardınızi alın (dış şok, erken seçim ihtimali varmı). Bu ihtimaller güçlüyse piyasadan uzak durun. Sonra istikrarlı bir firma seçimi yapın. Bunları eledikten sonra düşük yada normal fiyattan alım yapın. Sabır edin. İllaki kazanırsınız. Teknik detaylarda boğulmayın. İndikatör ler insanin kan tahlili ne benzer. Hisse hastaysa kullanın. Firma saglamsa her zaman para kazandırır. Borsada sadece aç gozluler ve sabirsizlar para kaybeder

  YanıtlaSil
 16. Aldığım hisseler düşüyor sattıklarım yükseliyor.Bunu tersine çevrebilsem çok kazanacağım.sattıklarımı alıyorum aldıklarını satıyorum yine kaybediyorum:(( Halil46

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol