24 Şubat 2014 Pazartesi

5 Borsada Nasıl Para Kaybedilir?

komplike bir cevabı olan sualmiş gibi görünse de hiç öyle değil.borsada para kaybetmek,hisse senedi almaktan daha kolay esaslara dayanıyor.bu yazının ana fikri "okumamak" üzerine kuruludur.
küçük ölçekli yatırımcı neden hep para kaybeder?
çünkü okumaz,araştırmaz.yani böylesi faaliyetleri gerçekten zor olur.tamma,ülkemizde kitap okuma diye bir alışkanlık yok bunda hemfikiriz lakin para kaybetme olasılığınızın var olduğu bir durumda,yatırım yapacağınız enstrümana dair bilginiz yoksa,kaybetmeye mahkumsunuz açıkçası.

sabah seans açılışıyla başlayıp akşam kapanışa kadar süren forum macerası olan insanlar tanırım.bunlar üzerine çok şey konuştuk lakin öylesine kötü bir huyları var ki bu siz fark etmesenizde para kaybetmenize sebep oluyor.

bu insanların %99'u sizlere önerdiği ya da analiz yaptığı hisse senetlerini alıp satmıyor hatta portföyüm diyerek paylaştıkları senet isimlerine de yatırım yaptıklarına ben inanmıyorum.yine söylüyorum,beni teknik analizden soğutan bir şey varsa,o da buraya üye yatırımcıların belki de sözde üstadım diye geçinenlerin yazdığı teknik analiz yazıları.

günü gününe elliot wave theory safsatasını yazılarına kaynak alarak güya borsada analiz yaptığını zannediyorlar.bu içler acısı bir durum,finansal sahtekarlığın bu kadarına da pes doğrusu.bloglarında ya da forumlarda analizlerin altına çokça yorum yapılıyor,sayfa görüntülenme sayıları günlük bini aşıyor fakat finansın temel kuramlarından anlayan birisi  biraz araştırma yapınca ortada bu kadar da olmaz dedirtecek bir bilgi kirliliğinin olduğunu fark edebiliyor.

bazen bloga yazacak bir şey bulamıyorum ve bir süre forumlarda sörf yapıyorum,dediğim gibi kapanış verilerini baz alarak,bugün 3.dalgayı kırdık yarın da muhtemelen 4.dalga meydana gelir,diyip uzun vadeli bir analiz metodunu günlük kandırmacalarına alet ediyorlar.

bu bizim yatırımcılarımızda sıkça görülen şu hataya benziyor:direnç geçilmesini şart göstererek alım yapmak,indikatörlere bakıp satış yapmak.
buna mahal veren bir yatırımcı aradan bir iki gün geçer geçmez,erken davrandım keşke satmasaydım,diyecek ve "keşke" kelimesini kullanan diğerleriyle asat yatırımcı grubuna girecektir.

bana kalırsa,türk yatırımcısına borsada kayıp yolunu açan yegane şey,yatırımcı psikolojisine önem vermemek.bunun başında,tepeden satmayı kafayı koyup,dipten almayı marifet saymak var.

bunca yıllık birikime rağmen benim bile başaramadığım bir şeydir bu.yatırım senaryomu bir kenara not ederim ve olası değişikliklerde genel görünüme bakarak senaryomu güncellerim.bunun yanı sıra satış hedefim tepenin her zaman altında olmuştur.çünkü benim anlattığım olayı başarabilmem için ya piyasayı yönlendiren adam olmam ya da şanslı bir adam olmam gerek.

senaryonuz,xu100 endeksini 60binden alıp 72binden satmak ise bunu başarın!
ha yok başaramıyor,beyninizin zaaflarına yenik düşüyor ve bunu başaramayıp,yükseliş trendine gözlerinizi kapayıp 65binden satış veriyorsanız kusura bakmayın ama 5bin kar etmediniz siz.7bin zarar ettiniz!

türk yatırımcısı okumuyor dedik,belki okuyor lakin kaliteli kaynaklardan faydalanmıyor.materyali iyi olmayan birisi ne kadar zeki olursa olsun,bir yerlerde eksik kalacaktır ve eğer konu borsaysa,ucunda para kaybetmek varsa ayrıca bunu kimse kendine yakıştıramıyorsa doğru düzgün makaleler okumak,öğrenmenin tek yoludur.

bunları nereden bulacağını soruyor bazı okuyucularım,kaynak tavsiyesi almak istiyorlar.türkçe kaynak sıkıntısı çok fazla,interneti de kapsayacak olursak çoğu laf,size para kazandıracağı garantisini veren içi boş e-kitaplar,taktikler-teknikler,sözde üstadlar falan filan.

ah tüyo.
bunu öyle uzun uzadıya açıklamak istemiyorum sadece jack schwager-nam-ı diğer stock market wizard kitabının yazarı-dan güzel bir sözle özetleyeceğim.
"hiçbir zaman başkalarının fikirlerini dinlemeyin.piyasalarda başarılı olmak için kendi kararlarınızı vermeniz esastır.birçok trader en büyük hatasının başkalarını dinlemek olduğunu söylüyor.walton ve minervini tüm yatırımlarını böyle bir yanlış yüzünden kaybetmiş bulunuyorlar."[richard peterson,karar anı,301]

kafanızı yormayın,borsaya takılmayın.gününüzü bilgisayar başında grafik izleyerek geçirmeyin,izleyecek o kadar şey var ki.

analistlerin raporlarını okumayın,bunlar sizin zihninizi iyice bulanıklaştırır,bunun sebebi genellikle raporların alım yönünde tavsiye içermesidir.konuyla ilgili analistlerin ruh halini anlatan ve neden bir pozisyonu kapat diyemeyeceklerinden dem vuran bir makale vardı.hatırlamıyorum,link bulamam kısaca şöyleydi:analistler birbirinin raporlarını okur ve çoğunluk ne demişse diğerleri de sürünün peşinden gelir.düşünsenize,bir aracı kurumda bu işle meşgul bir çalışansınız,sizin dışınızda herkes al derken siz o pozisyonu short yap diyorsunuz.akla mantığa aykırı bir davranış bu.büyük risk.

stop-loss bilmeyiz biz.bunun doğrusunu anlatan olmadı ki.kaybeden pozisyonu aldığın fiyatın %5 altına gelince sat derler,lan böyle stop mu olur?

temel istatistik kavramlarını öğrenin.örneğin;standart sapma,varyans ve beta ne demek bunları bilin.bu kavramlara olan aşinalığınız opsiyon ve varant piyasalarını kolayca anlamanıza yarayacaktır.

ölü kedi sekmesi fiyat hareketini iyi takip edin!
trend dönüşleri sonrası alım sinyalini kollayın,bunun analizinde ben indikatör kullanmıyorum,hacim öyle bir yol gösterici oluyor ki başka bir şeye lüzum duymuyorum.

etkin pazar hipotezi denen akademik zırvalara inanmayın.doğrudur,bizim piyasamız zayıf form etkinlik düzeyindedir.yani bu teknik analizin olmadığını çünkü dünün kapanış fiyatıyla bugünkü arasında herhangi bir bağlantının bulunmadığını savunur.ha siktir der geçerim.

neyin ne olduğunu bilmediğiniz bir piyasaya yatıırm yapmayın.önce bir okuyun,bilgi edinin sonrasında piyasaya ufak miktarla girip kendinizi deneyin.

kaybeden pozisyonu derhal elden çıkarın.düşen piyasada ortalama yapmak amatörcedir.senaryonuzla bağdaşmayan bir hisse senedi alıp,riske yatırım yapmışsanız ve zarardaysanız pozisyonu kapatın,paranız sağlığınızdan etmesin sizi.

sürekli olarak borsada kaçırdığı fırsatları anlatan yatırımcılardan uzak durun.unutmayın,herkesin bir kaçan balık hikayesi var.

kendinizi para kaybetmeye hazırlayın.ne olursa olsun,yatırım yapmak doğası gereği büyük risk içerir,para kaybetmeye tahammülünüz yoksa iki liralık iddaa kuponu yapabilirsiniz,neredeyse sudan ucuz.

borsa size para kazandırdığı an,sonunuz geldi demektir.bunu bir alışkanlığa dökemezseniz ve bu yolda yeterli çabayı göstermezseniz,kazandığınız paranın büyük bir kısmını bir sonraki gün kaybedersiniz.

borsaya girer girmez para kazanmayı aklınızdan bile geçirmeyin.bilin ki,siz borsaya girdiğinizde endeks tepede olacaktır,bundan kaçamazsınız!

kazancı benimseyip,kaybın bahanesini başkasının üzerine atan yatırımcı dürüst değildir.
bu piyasada kendisine dürüst olmayan kimse para kazanamaz.

5 yorum:

 1. "bu piyasada kendisine dürüst olmayan kimse para kazanamaz."

  insanlar hep bir günah keçisi ararlar.

  bilgiler için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Elliott a safsata dedin ve okumayı bıraktım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okumayı bırakmakla bana büyük iyilik yaptın.
   sağol.

   Sil
 3. KAYIP ve ZARAR anlamlandırmana eleştirim; ticarette işe 100 binle girip 98 binle çıktıysan zarar denir. 60 bin endeksteyken alıp 65 binde korkup sattıysam ve endeks 75 bine gittiyse bu bir kayıptır "kazançtan kayıp" ama "zarar" asla değil.

  Borsaya ilk girdiğimizde çaylak olduğumuzda ille zarar mı ederiz? mesela ben hiç borsa yatırımı yapmadım ama 7-8 yıllık kriz döngüsünü öğrenip 2018 resesyonunda dibe yakın alıp 2-3 yıl sonra satsam zarar mı edicem?yooo en fazla korkudan erken satar "kardan kayıp" yaşarım zarar filan etmem.

  Elliott dalgası safsata filan değil ama sadece o dalgaya bağlı kalıp para kazanacağını düşünen saçmalamış olur.en ünlü indikatörleri öğrenir orta-uzun vadeli olarak hem endekse hem de bist 30 ve yıldız pazardaki borsanın incisi hisselere uygular uygun yerden alır satar kazanırsın.tabii günlük haftalık grafik yerine aylık grafikte indikatörleri uygulayıp birkaç ayda bir alıp satmak nerdeyse %100 kazandırır.indikatörü kısa vadeye uyguladıkça kazandırma oranı azalıyor.o yüzden forex ve ikili opsiyon yerine borsada birkaç aylık yatırımcı olmak en iyisi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. safsata be kardeşim bu söylediklerin. bana mı anlatıyorsun elliotun ne olduğunu.

   Sil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol