6 Şubat 2014 Perşembe

0 CANSLIM Metodu

canslım formülünden bahsedeceğim bugün.william o'neıl's how to make money in stocks kitabında yayınlanan bir strateji bu.sonradan baya kabul gördüğü belli.yazar borsadan para kazanan kişileri detaylıca incelediğinde görüyor ki çoğu benzer özelliklere sahip şirketlere yatırım yapıyor.canslım metodu aşamaların baş harflerinden oluşan bir kısaltma sadece.

C = Current quarterly earnings: The bigger the better
A = Annual earnings increases: Look for significant growth
N = New products, new management, new highs: Buying at the right time
S = Supply and Demand: Shares outstanding plus big volume demand
L = Leader or laggard: Which is your stock?
I = Institutional sponsorship: Follow the leaders
M = Market direction: How to determine it

ben uzunca açıklayacağım.
son 3 aylık tedavüldeki bilançoda yer alan hisse başına kazanç.ne kadar yüksek o kadar iyi.reel bazda hisse başına karın,geçmiş yıla oranla %20 artmış olması gerekir.

karların yıllık artış oranı,ciddi yükselişlerin kaynağı olduğundan bakılmalıdır.özvarlık karlılığı %17 ve üzerinde olmalıdır.

yeni ürünler,yeni yönetim ve yeni fiyat hedefleri,fiyatlarda yaşanan artışlar veya yükseliş trendine giren bir piyasa için sebep aranması gerektiğini anlatılmaktadır burada.yani bir hisse senedi yükselmeye başlamışsa bunun arkasında yatan,yeni birtakım gelişmeler olabilir.bu normaldir.william o'neıl kitabında kısa vadeli tradingi savunan bir tutumla yazılarını kaleme almıştır.çünkü dipten alıp tepeden satmak amacıyla yıllarca beklemek yerine yükseliş trendinin ucundan kıyısından tutulmasını ve tepeyi gördüğünüzde satılmasını tavsiye eder.

arz ve talep.bazı kaynaklarda shares outstanding şeklinde karşınıza çıkabilir bu görüş.artan işlem hacmi hisse senedine olan talebin boyutuna dair ipucu verir.piyasadaki var olan hisse miktarı ise diğer bir yaygın görüştür.bunu da sığ hisse senetlerine yatırım yapmak biçiminde çevirebiliriz.

önde gelen ya da geri kalan.liderleri takip edin.senin hisse senedin hangisi.burada bahsedilen yatırım yapılan şirketin endüstri yani sektörde lider konumunda olmasıdır.yukarıdaki kriterlerin birebir tanımladığı şirket,muhtemelen sektör lideri pozisyonundadır.

kurumsal destek (himaye).karşıt yatırım kitabında da bahsedilen şey buydu.bir hisse senedinde alım yapmadan önce kurumsal yatırımcılar tarafından o senede olan para girişinin analizi yapılmalıdır.eğer büyük ölçekli yatırımcılar yüksek miktarda bu hisseye ilgi duyuyorsa alım zamanı tetiktedir.

piyasanın yönü.bu nasıl belirlenir ? dananın kuyruğunun koptuğu yer diyebilirim.the trend is your friend,prensibi buradaki anlatılan şeydir.her ne kadar doğru hisse senedini bulduğunuzu düşünseniz de piyasanın hareketine ters gelen bir pozisyon açmamalısınız.yönü tayin etmek içinse blogumda bir sürü şey anlattım,göstergelerden,grafiklerden ve elliot dalga teorisinden yararlanabilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol