27 Şubat 2014 Perşembe

1 Küçük Yatırımcının Düşünce Mekanizması

blog yazısı olmaya aday bir soru geldi bugün.yumurtaları farklı sepetlere koymak başlığını taşıyan.sorulan şey,risk çeşitlemesi aslında.neyse,bende hali hazırda araştırıyordum bu konuyu,yazacak vakit bulamıyordum.buraya yazacağım şey,borsaya yatırım yaparken bize yarayacağını düşündüğüm birkaç kuraldan ibaret olacak.uzunca sistematik risk ya da sistematik olmayan risk türlerini almayacağım.merak eden google amcaya sorar.

bayadır temel analiz yazıları içeren bloglara bakıyorum,bunun ötesinde böyle bir blog bulmaya çalışıyorum.forumlarda fiyat/kazanç oranı düşük hisseleri alın,tavsiyesi dışında başka bir şey yok.ben yazayım diyorum,teknik analiz o kadar geniş bir kavram ki henüz elliottan bile bahsetmedim,araya temel analizde girerse iyice çorba olur yazdıklarım,diye düşünürken sanırım yapacak bir şey yok.temel analiz yazacağız ve yatırımcılara temel analizin defter değeri düşük hisseyi al,%20 yükselirse sat kadar sığ olmadığını anlatacağız elimizden geldiğince.

bazen oluyor ki teknik analizin ne kadar boş ve işe yaramaz bir kavram olduğundan dem vuran e-mailler alıyorum,eskiden üzülürdüm böyle diyenlerin haline şimdi ise kahroluyorum.çünkü neredeyse bir senedir bu alanda yaptığım araştırmalar gösteriyor ki,bizim çokbilmiş türk yatırımcısı haricinde kimsenin teknik analizle bir derdi yok.aksine herkes teknik ve temel analizin ayrılmaz bir bütün olduğunu savunuyor.dünyaca ünlü yatıım guruları da dahil bu gruba.

ne yazık ki,biz emeğe saygı duymaktan bihaber bir toplumuz.birkaç kendini bilmez laf olsun diye konuşuyorsa bu beni bağlamaz,ben yazmaya devam ederim.siz hiç üzülmeyin,daha yeni başladık!

bizler az okuyan ve bilgi yerine tüyoya itibar eden bir toplum olduğumuzdan dolayı bu bloga ilginin az olmasını artık normal karşılıyorum.boşverin,isteyen okur istemeyen okumaz.elbet okuyanın da bir sebebi var okumayanında.

herkesin profesyonel analist olduğu bir ortamda bize ancak bok yemek düşer.
bir hisse senedi alır,senaryosu yoktur,almak ya da heyecan yaşamak için alır.yükselmez,hızla düşmeye başlar,stop-loss bilmez,bilse bile beyni uygulamasına izin vermez.bunun sebebi,borsaya girmeden önce nasıl düşündüğünü ve karakteristik özelliklerinin borsaya uygun olup olmadığını bilmediğindendir.ardından,piyasanın tekrar yukarı gideceğini umut eder.ben ona yanlış yaptın desem bile,kulağı duymaz ne de olsa ben onun gözünde bir hiçimdir.gider,x uzmanının yazılarını okur,x uzmanı diğer analistlerin baskısı altında düşen hisse senedinde bilmem nerde arsası var,fiyat hedefi yükseldi diye rapor yazmıştır.bizimki koşar onun peşinden.

satışlar gelmeye devam ettikçe kendini kandırmaya aynı hızla devam eder.bu seferde bahanesi hazırdır,teknik dinamikler satış bölgesine girmemiştir.başka birilerini okur,forumlara girer ne yüdüğü belirsiz zatlara içini döker ama yok piyasa artarak düşmeye devam ediyordur ve bu yatırımcı ne yapacağını bilmemektedir.

düşen piyasada hisse senedi aramaya koyulur,öyle ya borsada fırsatlar tükenmez demiştir amcaoğlu ona.zararını çıkartacak kağıt aramaya koyulur fakat bilmediği şey,sonunu getirecek bir hisse senedi almış olmasıdır.bu noktadan sonra geri dönüş yoktur onu matematik hatta teknik analiz bile kurtaramaz artık.çünkü %50 düşen bir hisse senedine yaptığınız yatırımın zararını çıkarabilmeniz için %100 artacak bir hisse senedi bulmanız gereklidir ve bu maalesef düşen piyasa şartlarında mümkün değildir.

yatırımcı,ölü kedi sekmesi misali aldığı hisse senedinin hafif bir yükseliş yaptığını izler ve bu onun sinirlerini biraz olsun rahatlatır.biraz önce zararını başkasını bahane göstererek kapatmaya çalışan insanoğlu,bir anda değişmiş başka biri oluvermiştir.ne yazık ki b dalgası da son bulmuştur ve geriye kaçınılmaz sondan öte yazılacak bir şey kalmamıştır.

zarar eden yatırımcı,yenilen pehlivan güreşe doymaz,atasözünden hareketle piyasaya bomba gibi girecektir,kimisi zarar sonrası tövbe ederken kimisi de kaybetmemeye and içer.eski tecrübeleri ve okuduklarından yola çıkarak,para kazanmanın yolunu teknik/temel analizde arar.

temel analiz,hakikaten zor ve derin bir konudur.bunun yanı sıra bir hisse senedinin temel analizi saatler alabilir.misal ben yakınlarımın sorduğu sorulara bile cevap veremiyorum çoğu zaman.bir hisse senedini inceleyecek saatlerim yok,olsa bile borsayı sevmiyorum ve bakmaktan kaçınıyorum.

temel analiz,haber/dipnot analiz olmadan olmaz,bunu bildiğimden bir hisse senedinin analizi için saatler harcamaya gerek duymam.size bir sır vereyim,bunların tümünü bilseniz de özellikle temel analiz konusu sektörü de içine aldığından mutlaka sektördeki diğer hisseleri hatta makroekonomik ve siyasi gelişmeleri de yakından takip etmelisiniz.

keşke bununla bitse,yatırım gurularının temel analize bakış açıları birbirinden farklıdır,örneğin benjamin graham değer yatırımını savunurken bir başkası momentum ya da bir diğeri beklenti teorisi başkası sürünün mantıksızlığına yatırım yapar ve bunun adına temel analiz der.

bunların hepsi doğrudur,lakin benim yaptığım şey,bunların tümünü özümseyip bizim piyasamızda uygulanabilir hale getirmek.

konu devamlı dağılıyorum farkındayım,yatırımcımız en nihayetinde holy grail diye tabir edilen sihirli küreyi bulmak amacıyla didinir durur.ona göre,borsadan devamlı kazanan kimselerin arkasında gizli bir el vardır,bunu sihirli bir formülle bağdaştırır.sanır ki bir formül var ve bu dünyanın bütün piyasalarında para kazandırıyor.

evet,gerçekten böyle sanır.
bu hikaye bir yerden tanıdık geldi değil mi?
özetle,yatırımcının neden para kaybettiği sorusu aşikar ve cevabı belli.
gelelim,bana gelen e-maildeki soruya.riski nasıl çeşitlendiririz demiş bir okuyucum.

stop-loss koy ama nereye ve nasıl koyacağını bil.eğer portföyünde tek hisse senedi varsa ve sen 10 liraya aldığın kağıt 7.5 liraya geldiğinde stop koyacağını söylüyorsan üzülerek söylüyorum senin bir şeyden anladığın yok.paranın %25'i eridi kardeşim,kafan iyi mi senin?

piyasada üstadım diye geçinenlerin bu saçmalığına inanmayın.stop-loss seviyesini belirlemek zordur lakin daha zoru bunu beyninizin sizi çeldirmesine aldırmayarak uygulamak.

yani %25 zarar stobu ya da aldığınız hisse senedi %5 düştüğünde stop olun,yaklaşımı yanlıştır.piyasanın tümü düşerken senin elinden bir şey gelmeyeceği için o noktada yeni bir senaryo ya da stop belirlemene gerek yok.şelaleyle beraber sende akıntıya kapılacaksın.

karşıt yatırım der ki,hiçbir hisse senedine portföyünün %5'inden fazlasıyla alıma girişmeyeceksin.bu demek oluyor ki,5bin lira parası olan bir yatırımcı 20 hisse senedi alıyor ve vaktini bunlara bakmakla geçiriyor,sıkıntı yok diyenleriniz olabilir.büyük değil geniş portföyü yönetmek zordur fakat şöyle de bir avantajı vardır:%25 zarar stobu koysanız bile kaybınız 250*%25=187.5 zarar olduğunuz yer.toplam zararının 62.5 lira yani portföyünüzün 62.5/5000=0.0125 (%1.25'i).

bu rakamda size dokunacaksa,geceleri yatarken uykularınız kaçacaksa borsa size göre değil,inanın.

diğer bir kural,herhangi bir sektörün portföyünüzün %20'sinden fazlasında yer almaması gerektiğidir.mevsimsellik ve sektör analizine bakarak aynı sektörde yer alan hisse senetlerinin,benzer zaman ve oranlarda yükseliş/düşüş sergilediğini görebilirsiniz.

karşıt yatırım,yüksek teknoloji üreten hisse senetlerine olumlu baksa da ben ilgilenmiyorum.belki de borsaya ilk girişimde dgate hisse senedinde zarar ettiğimdendir bu önyargı,bilmiyorum.

şunu unutmayın,borsada fırsatlar bitmez,düşen piyasada yükselen tam tersi yükselen piyasada düşen hisse senetleri her zaman vardır ve olacaktır.üç beş kuruş kar edeceğim mantığıyla araştırmadığınız yatırım araçlarına atlamayınız.

1 yorum:

  1. vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

    YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol