20 Şubat 2014 Perşembe

0 Ne Yazayım?

tahmin edeceğiniz gibi hisse.net sitesinde dolanmaktayım,yine görüyorum ki teknik/temel analiz adı altında yapılan paylaşımların yenileri eklense bile faydasız ve bu faydasızlık gün geçtikçe artıyor.
price roc indikatörünü kullanarak trend takip edeceğini zanneden yatırımcılar-bunlara yatırımcı denmez ama-var.
bir blogda süren teknik analiz tartışmasında konuyu başlatan kişi,teknik analiz kuramına dayalı işlem yapanların temel hiçbir veriyi bilmelerine gerek yoktur,bende teknik analize inanıyordum çünkü uygulaması kolaydı fakat sonradan yardımcı bir sürü argüman eklenince zorlaştı ya da ben öyle düşünüyorum yazdığını gördüm.
devamında şöyle diyor:
eğer x hisse senedi pazartesi günü 8 dolardan çarşambaya kadar 12 dolara çıktığında satarsanız,kimse teknik analize inandığı için pişman olmayacak.[1]
evet doğru,teknik analiz yatırımcı psikolojisine aykırı bir konu.bunun nedeni,teknik analiz birilerinin piyasaya sürekli girip çıktığını farz eder,o birilerinin kim olduğunu bilmez ve ona göre sinyal üretmez.teknik analizi kullanan kişi sayısı bir şekilde artarsa koyun sürüleri sinyallerin peşinden giderek spekülatörlerin işine yarayan bir oyunun içine atarlar kendilerini.bu düşünce bazen kazandırmıştır sürüye yetişmeye çalışan koyunlarsa geç kaldıklarından teknik analiz onlara çoğu kez zarar ettirir.

zarara uğrayan koyunlar,teknik analiz böyle şöyle diyip kendini avuturlar,eleştirmek hoşlarına gider bunların.kayıplarını eleştirerek yerine koyacağını sanarlar.

teknik analizden anlayan yatırımcı zaten temel analizi hiçe saymayacaktır,misal ben temel analizi yorumlamayı teknik analiz grafiklerine bakarak destek köstek demekten daha mantıklı ve yararlı buluyorum.ama eleştiri odaklı sözde yatırımcılar,teknik analizi savunan biri gördüklerinde sanıyorlar ki karşılarındaki kişi temel analizden ya da borsanın derinliğinden anlamıyor.peh.

tüm insanlık alemi fiyatların ne yöne gideceğini bilirse,düşündükleri fiyat geleceğin değil anın fiyatı olmaya mahkumdur.bunu bilen biri teknik analize sadece bir yardımcı araç gözüyle bakacak,tezi çürütmeye çalışmayacaktır.

asırlık teknik analiz yöntemini eleştirmeyi bırakıp acaba ben söz konusu olan yatırımcılık olayında hangi konularda eksiğim,neden para kaybediyorum,borsada kazanmak mümkün mü? sorularını kendinize sorup,vakti gelince bir kenara not düşmeyi bilmelisiniz.

emin olun,eleştirmek size para kazandırmaz hatta bütün bu kuralları,formülleri bilmekte bir işe yaramayabilir.en kötüsü kendinizi tanımanıza olanak sağlar ki bu da baya maliyetli olabilir.

using multiple technical indicators together,yani çoklu teknik analiz göstergelerini birlikte kullanmak.biz belki bu yazı gibi yüzlerce şey yazdık ama olsun yeni başlayanlar için güzel bir yazı olmuş.

bakın adam yalnız moving average ve rsı üzerinden giderek para kazanacağınızı iddia ediyor.metodları yalınlaştırmak adına güzel bir yöntem ama tek başına bunları kullanarak para kazanmak diye bir şey olmadığı çok açık ve net.

çoğunuzun aklındaki sorun,hangi göstergeyi ne zaman kullanacağınızdan öte gelmektedir.örneğin;orta vadeli bir göstergeye bakarak ya da trend takip ederek alım yapılabilir fakat satış kararı vermeden önce yine orta sınıf göstergelere bakmalı ve hataya fırsat vermemelisiniz.

ya da şöyle diyelim.haftalık bir grafikte alım yapıp,günlük grafiğe bakarak satış yaparsanız muhtemelen zarar edersiniz.burada önemli olan,kısa vadeli grafiklerin uzun vadelilere kıyasla bir nebze daha önemsiz olduğudur.yani yatırımcının vadesine göre değişen şeyler bunlar.

day traderlar,günlük grafiklere giriş/çıkış sırasındaki hacmi ve trenddeki olası kopmaları öngörmek adına bakarlar.

bazı indikatörler efsaneleşmiş olmasına rağmen süresi makul ayarlanmaz ise size bir fayda getirmeyecektir.relative strenght index ve stochastic göstergelerini ele alalım.tabii ki her ikisini de birlikte kullanmak en iyisidir lakin birincisi uyumsuzluk odaklı çalışan bir gösterge iken diğeri fiyat aşırı alım/satım bölgelerine ulaştığında bir an önce sizi trendden dışarı atmak isteyecektir.

peki ya ortalamalar?
kimisi koca bir kitapta iki basit hareketli ortalamanın peşinden giderek para kazandığını yazar,ben gibileri ise bilirler ki,yukarı/aşağı fark etmez,trendin hasıl olduğu yerde hareketli ortalamalara bakarak karar vermek daha iyidir.çünkü osilatör veya indikatörler trend döneminde sat sinyalini çok sık üretirler.
osilatör ve indikatör nedir,farkları nelerdir mesaj konusu olan bir e-mail aldım.buna da vaktim olursa bir makaleyle karşılık vereceğim.

0 yorum:

Yorum Gönder

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol