9 Şubat 2014 Pazar

0 Teknik Analiz ve Etkin Pazar Hipotezi

ekşi sözlüğe bu sıralar vaktimin büyük çoğunluğunu harcar oldum.saçma sapan entryleri değil de istatistikler yardımıyla dünün en beğenilen entrylerini okuyorum.gel zaman git zaman,gözüm teknik analiz başlığına takılıyor.yeni bi kaç şey var.

oradaki yazar arkadaşların teknik analizle uzaktan yakından alakasının olmadığını düşünüyorum.yani teknik analizi sonuna kadar savunanla diğerleri arasında bir fark yok.bilen doğrusu bildiğini zannedenin tek bildiği momentum yüz çizgisini yukarı kestiğinde al,aşağı kestiğinde sat.

bu strateji para kazandırmıştır,buna inanırım.şanslı bir anınıza gelmiş olabilir başka türlü bunun bir açıklaması olamaz.system tester sonuçlarında görüyoruz ki,indikatörlerin tümü aynı anda al ya da sat sinyali vermiyor.hoş verse bile bu sinyal piyasanın etkinliğine ve kurumsal yatırımcıların ilgisine hatta teknik analizcinin yorumuna bağlı olarak değişebiliyor.

bizim anlamakta zorluk çektiğimiz nokta,burası.teknik analiz düşmanları sanıyorlar ki bu metodu kullanan herkesin görüşü birbirinin aynısı,çelişme yok.ne alakası var,misal ben momentum 50 yi yukarı kesince alıyorum diğeri 20 ü aşınca long pozisyona geçiyor.yorum farkı var.

bok atanların akademik zırvalığa dayanan tek tesellisi,etkin pazar hipotezidir.onu da bilmezler de söylerler laf olsun diye.

informational efficiency diye bir şey var,bu kuramın temel taşı.[1]
piyasa fiyatları doğru ve hızlı bilgi sayesinde dayanak varlığın fiyatını doğru yere taşımışsa yani hissenin fiyatı bu bilgilerin tümünü özümsemiş ise bilgisel etkinlikten söz edilebilir.bizim piyasamızda böyle bir şey var mı,ben cevaplayayım,yok.

insider trading in karıştığı piyasalarda şunu söylemek gerekirse basit bir rasyonun ya da bilançodaki karın şirket yöneticisi tarafından bilinmesi bile etkin pazar hipotezi denen kuramı tersler niteliktedir.

piyasanın etken olması demek,bütün yatırımcılara bilginin aynı zamanda ulaşması ve bilinmesi demektir.bunun olması durumunda borsadan kar etmek hele ki teknik analiz yöntemiyle kar elde etmek olasılıksızdır.

bunun geçerliliğine inanıp halen ben borsaya yatırım yapıyorum,demek büyük arsızlıktır.çünkü pazarın etkin olduğu bir yerde,sana ne teknik ne de temel analiz para kazandırmaz.

bu kuramın savunucuları bir hisseden nasıl para kazanılır,nereden alınır nereden satılır sorusuyla ilgilenmek yerine teknik analiz böyle,temel analiz şöyle diyip kafa şişirirler.başka bildikleri bir şey yoktur çünkü.

ekşiden bir alıntı.
bir insan topluluğunun nasıl ve ne ölçüde karar vereceğini önceden tahmin edebileceğini sanan, ilimden ve mantıktan uzak deli saçması. 

teknik analiz,sizi sürünün tersi istikamete yöneltmez.tam tersi,çoğunluk hangi yöne trend yapmışsa teknik dinamikler bu yönde oluşacaktır.önceden insider bir bilgiye sahip değilseniz,teknik analiz sizi sadece trene bindirecektir -tepe,dip- fakat trenin ne yöne gideceğini sizden bağımsız olacak.

madem teknik analiz biliyorsun,oturduğun yerden para bas öyleyse!
bu kafayı bozmuş insan söylemidir.burada yaptığımız testler bize gösterdi ki,böyle bir sistem olamaz dediğimde bile bir süre zarfında o sistemde yüzlerce zarara uğradığım olmuştur.buna biraz teknik analiz bilen herkes şahit olmuştur.

ultimate osilatör dahi viop daki müthiş getiriye rağmen beni çoğu kez zarara uğrattı.sistem raporunu da burada paylaştım.yani bu demek oluyor ki,bir göstergenin daima etkin olduğu bir dünya yok.bunu kalın harflerle yazıyorum.

öyle bir formül yaz ki,ben starbucks da kahvemi yudumlarken,bir taraftan para basayım.sizler holy grail beklemeye durun.bir gün şans size de gülecektir.

aklını sadece retorik sözlerle bir düşüncenin karşıtını savunmaya adayan insanoğlu,konu teknik analiz olunca vurun abalıya misali davranmıştır.öyle ki,üç beş indikatörü bir grafiğe attığınızda bile birinin al diğerinin sat durumunda olduğunu gözlerinizle görürken halen bu piyasada var olan analiz metodlarını öğrenmeye çabalayan insanlara,boşverin bi boka yaramaz,mantığıyla davranmayı boynunuzun borcu olarak görüyorsunuz.

ben kesinkes şunu söylüyorum,teknik analiz diyince akla gelen her şeyi,göstergelerin matematiksel formüllerinden tutun da fibonacciyi elliotu ezbere bilebilirsiniz ama bu sizin borsadan para kazanacağınızı göstermez.ne kadar bilirseniz bilin,senaryonuza sadık kalmadığınız sürece bir hiçsiniz.
bu yazı burada biter mi,bitmez!

0 yorum:

Yorum Gönder

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol