18 Şubat 2014 Salı

1 Ya Trend Kırılırsa?

blogda yazılanlar baya ilgi görüyor ki gün geçtikçe artarak devam eden bir biçimde e-mail alıyorum fakat halen yorum gelmiyor.bunun sebebini de anladım sanırım,bu işi bu zamana kadar çoğu insan burası destek,şurası köstek zannediyordu lakin ben kimsenin yapmadığı bir şeyi yaparak ileri düzey teknik analiz paylaşımları yapmaya başladım ve bu da yatırımcılara biraz tuhaf geldi doğrusu soru,bilmedikleri yerden geldi.afalladılar.

bende blog yazmadan önce ayrıntılı bir araştırma yapıyorum internet üzerinde.ne yazsam diye düşünürken yatırımcılık adına faydalı internet sitelerinden bazen çeviri yapıp çoğunlukla da buna yorum katarak ve bizim piyasamıza çevirerek bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

sıklıkla temel analiz paylaşımları yapmaya başlayım hatta yatırımcıların sorularına cevap vereyim böylece interaktif bir ortam sağlansın diye düşünmekten kendimi alamıyorum.bunun da bir zamanı var bence ve ben bir süre daha beklemeyi mantıklı buluyorum.

nasıl ki teknik analizi diğerlerinden biraz farklılaştırmaya çalıştıysam,temel analiz yaparken de aynısı olacak.
vakit varken,teknik analizin özündeki kavram ve çıkış noktası olan trendi yorumlamak istiyorum.

ha bu arada unutmadan,güncel bir teknik analiz programına sahip olmadığımı belirtmem gerek.bu nedenle,yaptığımız analizler son verilere göre değil geçmiş tarihli veriler kullanılarak olacak ki amacımız balık vermek olmadığından değişen bir şey olmayacaktır.

okuyucularımdan matriks/ibs real trade ya da foreks abonesi olup,şifresini paylaşmak isteyen varsa benimle irtibata geçebilir,böylece kafasına takılanları bu işin profesyoneli birine sorabilir.

gün içi online değilim,sadece gün sonu kapanış verilerinden hareketle teknik analiz yapıyorum.paylaştığım grafiklerde,saatlik bir analiz olmadığını gören görmüştür.

trend demişken,forexyard.com adresinde bunu özetle ve ufak grafiklerle açıklayan bilgiler bulabilirsiniz.ben size kısa-orta-uzun vadeli trend çizgisi nasıl çizilir,uzun uzadıya bahsedemem.buyrun buradan yakın.

şunları söylemekle yetinelim.
dow teorisinin varsayımları.

 • ortalamalar hisse senedinin arz-talebini etkileyen tüm faktörleri içerir.
 • piyasada,ana trend,ikincil trend ve günlük dalgalanmalar olmak üzere üç farklı trend vardır.
 • ana trendler üç aşamadan geçer
 • işlem miktarı trendi onaylamalıdır.
 • fiyat analizlerinde kapanış fiyatları esas alınır.
 • trend dönüş sinyali kesin olarak alınana kadar beklenmelidir.
iyi hoş da blogda trend ne yöne kırılır,sorusunun cevabını aradık devamlı.bahsedilen trend acaba güçlü mü?
birazda bunu konuşalım.

bunu anlamak için nelere bakmalıyız?
 1. trend kaç dip/tepeden geçmiş,öncelikle buna bakılmalı.
 2. uzunluğu
 3. eğimi
iki dibin ya da tepenin birbiriyle birleştirilmesi sonucu trend oluşuyor biliyorsunuz,bunun bir de paralelini çizerseniz alın size trend kanalı.
bu güçlü bir trend olmayabilir,ana trendin kırılması daha zordur çünkü hem uzun bir sürede oluşmuştur hem de altında/üstünde birçok tepe/dip noktaları barındırır ve ana trendler genellikle baya diktir,45 derecelik açıyla çizilirler.

trendin kırılması hemen alış ya da satış sinyaliymiş gibi düşünülmemelidir.küçük yatırımcının yaptığı hata budur,borsa forumlarında gezerken teknik analiz mastürbasyonu yapan tiplere denk gelirler ve onların trend kırıldı demesiyle birlikte satışa geçerler.bunun yanlış olduğunu burayı takip eden yatırımcılar çoktan anladılar.

ayı/boğa tuzağına yakalanmamanız için yapmanız gereken şeyler var.
trend kırıldıktan sonra en az %5 değer kaybı beklemelisiniz yahut benim beklemeye tahammülüm yok diyorsanız zaten uzun vadeli yatırımcı değilsiniz,kısa vadeli trading stratejilerini uygulayın ki bunların da sayısı az değildir.

arka arkaya oluşan mum çubuklarını takip edin.her trendin bir karakteristik özelliği vardır derler.[1] yazının devamında the trend is your friend prensibinden hareketle grafikler var.artık gına geldi bunu yazmaktan ama napalım,olayın hakikatinde bu var.

trendin bir anda aşağıya dönmesi durumunda işlem hacmini takip edin.düşüşte artan işlem hacmi,trendin sonlandığının habercisidir.tam tersi,uzun süren düşüş sonrası yükselen bir trendin başlayacağını hissediyorsanız,1-2 gündür yükselen hacim sizi yanıltabilir,dikkatli olun.manipülasyon işaretidir bu.

yatay dikdörtgen devam eden bir hareket var ve işlem hacmi artarak gidiyorsa,trend değişecektir.mal toplanıyor derler buna borsa jargonunda.

ve gel gelelim zurnanın zırt dediği yere.
orta-uzun vadeli bir trend yakaladınız ve farz edelim ki doğru yerden alım yaptınız.fiyatlar yükseliyor,siz mutlusunuz.aniden bir şey oldu ve göstergeler terse döndü.göreceli güç endeksi sat veriyor,naparsanız?

çoğunuz satarsınız açık konuşun.
aman Allahım,olaya bakın.indikatörler size tepeden sattırmaz,teknik analizin mantığına ters bir şey yapıyorsunuz.
teknik analiz doğası gereği sat sinyalini al sinyalinden daha çok üretir.hisse %5 çıktı sat,%10 çıktı sat,%10 çıkarken %1'lik bir değer kaybetti.yandık hemen sat.teknik analiz palavrası sizi sürüden ayırmış olur.

uzun vadeli yatırımcının borsada sistemli kazanç elde etmesi o kadar kolay ki.birileri de ben piyasaya girip para kaybetmeden önce bana bu güzel bilgileri verseydi keşke.

birazda grafik üzerinden gidelim dostlar.
vakit kaybetmek istemiyorum açıkçası,ekgyo örneğine bir bakalım.

baya düşük bir hacim sonrasında 2 aylık süren orta vadeli yükselen trend,uzun siyah bir mum ve devamında onbes kat artan bir hacim.o gün ne oldu bilmiyorum ama bir iki ilerisinde gelen kısa vadeli yükselişin son bir kaçış fırsatı olduğu ayan beyan ortada.

1 yorum:

 1. Loved these strategies on trading and investment and been following this blog just after completion of technical analysis course online whey they mentioned your financial analytic styles..

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol