16 Mart 2014 Pazar

3 Temel Analiz

blogda yazalı yaklaşık dokuz ay oldu.bu süre zarfında sürekli olarak teknik analiz ve yatırım felsefesi üzerine yazdık,çizdik.gelen e-maillerden anladığım kadarıyla yatırımcılar temel analiz nedir,sorusuna bir cevap arıyorlar.kendini bilmiş sanan sözde üstadlar forumlarda,saçma sapan bloglarında yazadursunlar,ben yine burada bana gelen soruları cevaplamaya çalışacağım.

her ne kadar burada teknik analiz dışına çıkmak istemesem de borsada analizin bir bütün olduğunu düşünürsek,teknik analizi tamamlayan diğer şey temel analizdir.bunun farkındayım ve sizlere temel analizin basitçe söylendiği gibi fiyat/kazanç oranından ibaret olmadığını,çok daha zor ve komplike bir metot olduğunu bilmenizi isterim.


şanslısınız ki,temel analiz konusunda tekniğe nazaran daha yetkinim.genel muhasebe ve şirket değerlemeyle alakalı zannediyorum bilmediğim bir şey yok.okuyunca göreceksiniz.kısa bir giriş yazısıyla temel analizin ne olduğunu aktarmak sanırım iyi olacak.
temel analiz kısaca borsada geleceğe dönük tahmin yapma ve size piyasanın üzerinde getiri sağlamaya yarayan bir analiz çeşididir.belki karşılaşmışsınızdır,sürekli teknik-temel analiz kavgası yaşanır,bunun sebebi yatırımcıların tek bir analiz metodunu savunmaya kalkması ve diğerinden faydalanmak yerine onu ve onu kullanarak işlem yapan kişileri yermesidir.

son kararı vermek ve buna bağlı olarak hangi analizi kullanacağınız tamamen sizin seçiminize kalmış bir şeydir.lakin siz ne yaparsanız yapın,alım ya da satıma geçtiğiniz an sizde piyasanın bir parçası olup,teknik-temel analiz yaparken işe yarayan bir küme içerisine girdiniz demektir.


bana sıklıkla teknik analizi kötüleyen ve bunun kazanç getirmeyen bir şey olduğundan bahseden e-mailler geliyor.devamında bu e-mailleri yollayan kişilere yönelttiğim sorulara cevap alamıyorum bunun sebebi sözde yatırımcılar savundukları ve teknik analizden üstün gördükleri temel analizinde ne olduğunu bilmiyorlar.


hatta bunların çoğu tüyoya ya da insider trading dediğimiz içeriden bilgi alma ticaretine dayalı yatırım yapan insanlar.eğitim geçmişleri olmayan dahası sorduğum basit finansal terimlere bile cevap veremeyen bu insanlara cevap vermek için yeniden yazmaya başlıyorum,yazdıklarımı eminim çok sevecekler!


teknik analizi kahve fincanı veya destek-köstek vurgularıyla,abartıp fal bakmakla eşdeğer gören zihniyet,ne zamanki bunun bir yardımcı gösterge olduğunu anlayacak,ben o zaman terk edip gideceğim bu diyarı.


teknikçiler,firmanın içinde bulunduğu sektörün ve firmanın mali yapısının fiyatı belirleyen etkenler içinde olabileceğini fakat temel belirleyici olmadığını söylerler.


temel analiz;

 • ülkenin risk yapısı (politik,askeri,siyasi)
 • makroekonomik verileri ve dinamikleri
 • sektörlerin durumu
 • mali tabloların incelenmesi
üzerinden gidilerek yapılır.takdir edersiniz ki,temel analiz diğer analiz metotlarına göre oldukça zor ve kapsamlıdır.bir indikatöre ya da hareketli ortalamaya bakıp al/sat yapmaya benzemez.çocuklarının geleceğine yatırım yapanlar için uygundur anlık alsatçılar için değil.

ayrıca teknik ve temel analiz bilgisinin mutlaka yatırımcının kişiliği ve psikolojisiyle uyumlu olmalıdır.teknik analizin ana fikri,piyasanın karakteristiklerini ortaya çıkararak yatırımcının sürüden farklı olmasını sağlamaktır.[erdinç,yaşar.yatırımcı ve teknik analiz sorgulanıyor,ankara,siyasal kitabevi,2004]


temel analiz olmasa teknik analiz inceleyecek bir şey bulamaz çünkü teknik analiz,temel analizin meydana getirdiği durumu incelememize yardımcı olur.benjamin graham olsak belki saatlerce piyasayı izleyerek şirketlerin mali tablolarını,haberlerini ve dipnotlarını okuma şansımız olabilirdi fakat günümüzde kimsenin bunları yapacak ne vakti ne de bilgisi var.sonuç olarak şu bilinmeli,teknik analiz zaten temel analiz ile karar veren bir sürü insanın belirlediği fiyatın analizidir.yani karar zaten bellidir geriye kalansa sürünün hangi yöne gideceğini tespit etmektir.


alsatçı diye tabir edilen yatırımcılar için borsa heyecan verici ve adrenalini yüksek bir uğraştır.nedeni,bir aşağı bir yukarı salınım gösteren endekstir ya da endekslerdir.


diğer taraftan,ben uzun vadeli yatırımcıyım mantığından hareketle piyasayı okumaya çalışmamak sizi uzun vadeli değil baya uzun vadeli bir yatırımcı yapacaktır.yani aşağı yukarı otuz sene sabredeceğinizi umuyorum.


borsaya tövbe etmek yerine borsa hakkında okumak,geçmiş analizleri incelemek,bir bilene danışmak ve piyasanın işleyiş çarkını öğrenmek size sadece para kazandırmayacak,kendinizi geliştirdiğinizi hissedip özgüven yaratacaktır.


borsada yer alan senetlerdeki dalgalanmalar özellikle sığ hisse senetleri teknik analize uygun değildir.boşverin.

para tabanı genişlemiş hisse senetlerini takip etmek iyi olacaktır.dünyaca ünlü yatırım üstadlarının neye,nasıl yatırım yaptıklarıyla alakalı yazılarımı okuyunca hak vereceksiniz bu dediğime.

temel analistler,almayı düşündükleri şirketin ne iş yaptığıyla ilgilenirken,teknik analist için bunun bir anlamı yoktur.o sebepler üzerinde durmayı sevmez.bir hisse senedi yükselmişse niçin yükseldiğiyle değil,hacmin ne boyutta olduğu önemlidir.


bilmem ne sistemini yazmak illaki para kazandıracak diye bir şey yoktur.binlerce indikatörü de bir araya getirseniz sistem daima sürü psikolojisine yenik düşecektir.bu yüzden özünde temel prensiplere dayalı yani basit ama istikrarlı bir sistem yaratmak daha doğrudur.


temel analizin babası,ilk değer yatırımcısı benjamin graham,şirket değerlemesi yaparken üç şeyi dikkate alır:

 1. etraflıca analiz
 2. güvenlik marjı
 3. tatminkar bir getiri hedefi 
bunları üstün körü açıklamak yerine konuya devam edeyim.

o,herkesin tanıdığı bir yatırım dehası olarak,temel analizi f/k ya da defter değeri bilmem ne oranından ibaret görmez.bunun aslında iş analizi yaparak şirketi değerlemeye yarayan bir metot olduğunu söyler.tabi bunun altında şirketin yönetimine kafayı takmıştır.yani sadece rasyo analizi yapmakla bitmez temel analiz.gelecekte ne olacak sorusunun yanında şirketi detaylıca analiz ederek teknikçilerin sürekli sorduğu,hangi hisse senedini almalıyım,sorusuna cevap verecektir.


temel analiz,kısa vadeli düşündüğünüzde belki gelir yaratmayabilir lakin uzun vadede eninde sonunda çabanızın karşılığını alacağınızı söyler.kısa vadeli yatırım,yatırım değildir.spekülasyondur.


bana gelen e-maillerde temel analize uygun bir hisse senedini bulan (yükseliş potansiyeli taşıyan) fakat aldığı hissenin yıllardır yükselmediğinden bahseden bir yatırımcı vardı.

benjamin graham'ın yatırım modeli ona da cevap veriyor.

bir hisse senedi neden yükselmez?
 1. hisse senedi piyasası şirketlerin karlılığı ve varlığını devam ettirme şansıyla ilgili mantık yürütürken temel bir yanlışa düşmektedir.
 2. yönetimler,şirketin varlıklarını giderek heba edecek bir değer tahrip faaliyetini sürdürmek gibi yanlış bir yola girmiştir.
 3. hissedarlar kendi mal varlıklarıyla ilgili hatalı bir tutum içindedir.yönetimi şirketi doğru yönlendirmeye zorlamamaktadırlar.
[glen arnold,büyük yatırımcılar,30]

bir şirkete değer biçerken şirketin mali tablolarındaki gerçekleşmiş bilgilerden ve geleceğe ait projeksiyonlardan yararlanılır. bu şekilde hesaplanan değere şirketin asli değeri veya gerçek değeri denir. sözlük anlamı bir malın piyasadan bağımsız, temel gereksinimleri karşılamasından ötürü sahip olduğu öz değerdir.[1]

forumlarda takip ettiğim kadarıyla değer analizi üzerine yazılmış güzel yazılar var.momentum ya da kaliteli şirketlere yatırım stratejisi konusunda ise bir şey yazılmamış karalamalar dışında.

ekşi sözlükte biri şöyle yazmış:
" temel analiz genelde bir firmayı inceler ve alınır veya satılır der. o kadar.. hangi fiyattan alınıp hangi fiyattan satılacağını bile söylemez... felsefe olarak da hep alımdadır.. yurt dışında yatırımcılara danışmanlık yapan aracı firmaların genelde senet tavsiyeleri konusunda ratingleri vardır.. öğrenmeniz için söyleyeyim ( parantez içindeki açıklamalar yurt dışında yatırımcılara verilen tavsiyeler konusunda piyasalardaki kurtların biraz da alaylı olarak yazdıklarıdır , buradakiler alınmasın ) bu tabirleri yurt dışında al ( yolun yarısını geçtik ama gene de para kazanılabilir ) , orta vadeli tutulabilir ( tepeye doğru gelinmekte ama biraz daha yol var ) , uzun vadeli tutulmalı ( yani kısa vadede foslayacak ama söyleyememekteyiz ), satılabilir ( çoktan satılmalı idi ama ) şeklinde sıralamak mümkündür.... "[2]
kaynak ahmet mergen hocaya ait.
konuya yeni aşina olmuş birisi bu satırları okuyunca "ha,evet" diyebilir ama temel analizin felsefesinde hep alımdadır denmesi bana pek doğru gelmedi devamında yazılanlara ise hak vermemek mümkün değil.

3 yorum:

 1. Otokar hissesini inceler misiniz..? Tesekkurler.

  YanıtlaSil
 2. Yazı için teşekkürler. Açıkçası ben de otokar ile Aksen hisselerini incelemenizi isteyeceğim.

  YanıtlaSil
 3. merhaba kadir.
  http://teknikfinans.blogspot.com.tr/2014/04/gec-kalnms-veda-yazs.html
  otokar hisse senedine daha önce bakmıştım,aksen takip ettiğim hisse senetleri arasında.
  bir iki güne kalmaz inceleyeceğim.
  teşekkürler.

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol