1 Mart 2014 Cumartesi

0 Borsada Risk Yönetimi

gelen e-maillerden özellikle biri eleştirel bakış açısıyla tavsiyede bulunduğundan dolayı oldukça dikkatimi çekti.buraya da alıyorum bir kısmını.

blogunuzu bugun gördüm ve okudum, yorum yapılmamasından şikayetçi oluyorsunuz. amacınızın yenı yatırımcıya bir ornek olması mantıgı var, bende yenı bır yatırımcıyım ve ınanın yazmış olduklarınızdan birşey anlamadım,
bence anlatıklarınızı daha sadeleştirip grafıklerle suzlemelısınız ve bu grafıklerın açıklamasını daha anlaşılır yapmalısınız, örnegin 1 tane grafik paylaşmışşınız uzun sıyah mum dıyorsunuz, bu mum grafık ne anlama geliyor , mum burada neyı sımgeliyor anlatmamışşınız , zaten o sıyah mumuda göremedım ben, 1-2 sonra kaçış fırsatı demişsiniz, orası neresi, ve neden kaçılmalı açıklaması yok, bilmem anlatabildimmi, ama yinede elinize saglık bızlere yol göstermeye çalışıyorsunuz, tebrik ederim.

bu satırları yazan arkadaşa çok teşekkür ediyorum,uzun zaman oldu blog yazalı,yüzlerce teşekkür mesajı dışında yol gösteren bir öneri yoktu.burada yazılanlar sonucunda anladım ki blogda yazdıklarım ileri okuyuculara yönelik değil,gerçi borsadan anlayan birinin de beni okuması pek hayra alamet bir durum değil,okunacak bir sürü kitap var iken.

benim buraya yazmaktaki amacım,klişe olacak ama balık tutmayı öğretmek lakin bunu yapanların haricinde metotların iyi/kötü yanlarını ortaya koyarak eleştirmek,ayrıca forumlarda yazanları yermek ve onlara sandığınız kadar sığ bir hadise değildir borsa,demek istememdir.bunu ancak böyle bir mecraa aracılığıyla anlatabilirim.

bloga başladığım günden bugüne eğer geçmişte olduğu gibi altın yükselecek,borsa düşecek ve benzeri saçma sapan yazılar yazmış olsaydım benim blogumda diğerleri gibi tarihin tozlu rafları arasında yerini alacaktı.öyle olmadı,yatırımcılar öğrendikçe gittikçe fazlasını istemeye başladılar ve bunu çok memnun etti.

borsada risk yönetimi nedir,detaylı bir konu olsa da herkesin anlayabileceği şekilde yazmaya çalışacağım.

bu yazıda arbitrajı (aynı malı düşükten alıp yüksekten satarak piyasadaki fiyat farklılıklarından yararlanarak gelir elde etmek) da anlatacaktım,yine yazıların birbirine karışmasını istemedim doğrusu.

10bin liranız varsa 1500 lirasını riskle yatırın,diyip kenara çekilmek isterdim ama hisse seçerken riskin ne olduğunun tasvir edilmesi de gerek.insanlar henüz nereye yatırım yapacaklarını bilmediklerinden olsa gerek güya güvenli olmasına sığınarak altına ya da zengin olayım mantığıyla borsaya hücum edip birikimlerini yitiriyorlar.

istatistik bilmek borsada kazandırır mı?
kazandırır.
nasıl mı?
gelin biraz temel analizin dehlizlerinde gezinelim.

sermaye varlıklarını fiyatlandırma modeli ingilizcesi capm borsada analiz yaparken kullanacağımız tekniğin adı.
elimdeki excel tablosuna herhangi bir hisse senedi ve endeksin bir yıl boyunca görülen aylık kapanış fiyatları girişini yapıyorum.

fiyat datalarında hata olabilir,program olmadığından ötürü.
2013 yılı nisan ayıdan bu yana bir grafik ortaya çıktı.endeks-arena hisse senedi ilişkisi gözler önünde.istatistik bilgisi iyi olanlar sadece bu tabloya bakarak şirketin geleceğine dair fikir sahibi olabilirler.

arena beta hesaplamalar

benim burada önem verdiğim iki rasyo var,beta ve varyans.
beta,hisse senedinin endeksle olan bağlantısını gösteren bir oran.borsadaki gelişmelerin piyasayı ne yönde etkilediğini görmek için de betaya bakabilirsiniz.örneğin;bir hisse senedinin betası 1,6 ise endeksin %1 artması halinde bu hissenin 1,6 yükseliş göstermesi normaldir.betası negatif olsaydı ters yöne hareket yani düşüş olacaktı.arena betası 0.511.
eğer hisse senetlerinin ortalama betasından daha yüksek betalı bir hisse senedi portföye eklenirse,o zaman portföyün betası ve sonuç olarak beklenen getirisi artar.

beklenen getiri ri=0,463
pazarın beklenen getirisi rm=0,828
beta>1 ise pazardaki değişimden daha fazla değişir.
beta<1 ise pazardaki değişim hisse senedine daha az yansıyacaktır,ters yönlü hareket olasıdır.

portföy teorisi
  • satın al elde tut
  • endeks içerikli fon stratejisi
  • maliyeti ortalama stratejisi
  • sabit para miktarı stratejisi
  • sabit oran stratejisi
  • gelecekteki yükümlülükleri karşılama stratejisi
ayrıntılı bilgi vereceğim.
iki hisse senedi arasında kalırsak,varyans ve standart sapma değerleri bizim için önemli olacak.
excelde yaptığımız işlemin aynısını başka bir hisse misalen çimsa için yaparsak karşılaştırma imkanımız olacak.

çimsa beta hesaplamalar

şunu aklımızdan çıkarmayalım:
hangi hisse senedinin beklenen getirisi yüksek ise onu alıyoruz,aynı şekilde varyansın düşük olması riskin az olduğu anlamına gelir.

bir menkul kıymetin beklenen getirisi;
  • risksiz faiz oranına
  • pazar risk primine
  • menkul kıymetin beta katsayısına bağlıdır.
capm formülüne göre;
risksiz faiz oranı(risk-free interest rate)+beta(rm-risksiz faiz oranı)=beklenen getiri
%4+0,54*0,75=0,44

böyle bir değerleme yapılabilir yalnız verilerin hatalı olma ihtimali var.asıl amacım,varyans ve standart sapmadan yola çıkarak değerleme yapmaktı,henüz capm nin ayrıntılarına giremedim,yazması uzun süren bir makale oldu.kafa karıştıracak (anlaşılması güç) birkaç yer olması ihtimaldir,yeniden ayrıntılı bir yazı hazırlayacağım.şimdilik giriş olsun bu.
kaynaklar
http://www.investopedia.com/walkthrough/corporate-finance/4/return-risk/expected-return.aspx
home.anadolu.edu.tr/~ncaglarirmak/5.HAFTA.ppt‎

0 yorum:

Yorum Gönder

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol