25 Nisan 2014 Cuma

2 Anlık Alım-Satım İndikatörü

hocam anlık alım-satım fırsatlarından para kazanmak için hangi indikatörleri kullanmalıyız?
güzel soru.cevabını bilseydim evden oturur para basardım ama ne hikmetse böyle bir şeyin varlığına inanan yatırımcıların sayısı hiç de azımsanacak ölçüde değil.
bizim toplumumuz iki kitap okuyup ahkam kesmeye alışık olduğundan bu soruya da farklı platformlarda verilmiş yanıtlar vardır lakin aklı başında olan biri başkasından aldığı düşünceyi önce sorgulamalıdır.

örnekler üzerinden giderek bu soruya da bilgim yettiğince birkaç şey yazmak istiyorum.

Indicators are used as a measure to gain further insight into to the supply and demand of securities within technical analysis. Those indicators (such as volume) confirm price movement, and the probability that the move will continue. The Indicators can also be used as a basis for trading, as they can form buy-and-sell signals. In this slideshow, we'll take you through the second building block of technical analysis, and explore oscillators and indicators.[1]

internette bununla alakalı makale ararken bunu buldum.yazının devamında hangi araçları önerdiklerinden bahsediyor.

indikatörler, teknik analiz içerisindeki menkul kıymetlerin arz ve talebinin içyüzünü daha ötede öngörmek bakımından bir ölçüm amaçlı kullanılır.Bu indikatörler (örneğin volume) fiyat hareketini teyit eder ve devamını tahmin edecektir.alım ve satım sinyallerinin oluşturulması gibi gösterilse de indikatörler aynı zamanda trading için temel olarak kullanılabilir,bu slayt gösterisi,teknik analizin temel ilkelerini osilatör ve indikatörler yoluyla keşfedeceksiniz.

hangi araçlar peki bunlar?

 1. obv
 2. accumulation/distribution line
 3. adx
 4. aroon
 5. macd
 6. rsı
 7. stochastic oscillator
yani geçerliliği herkes tarafından kabul edilmiş teknik analiz araçlarını ele almış bu yazıda.ben tamamını okudum.bollinger bandın olmaması garibime gitti.
bunların tümünü bir kenara bırakıp,manipülatif hisse senetlerinde bollinger band nasıl para kazandırıyor,gelin buna bakalım.

ben örnek olarak kervansaray y.o seçtim.başkalarına da göz atmalı.
üstel 20,2 bollinger band attım grafiğe.
yorumlaması zor olmasa gerek.

kervan-teknik analiz

okla gösterdiğim yerler bollinger bandına yapışık hareket eden fiyat alanları ve sonrasındaki yükselişleri görüyorsunuz.bu net üç kez yaşanmış 
bollinger daralmadan sonra ya yukarı ya da aşağı patlayacaktır.hangi yöne gideceğini firmaya dair beklentiler belirleyecektir.

genyh-teknik analiz

bandın dışına yüksek işlem hacmiyle taşarsa büyük ihtimal hareket o yönde devam edecektir.
buna da ayrıca bir grafik paylaşayım ve pozisyon alacağımı söyleyebilirim.
burada küçük bir tüyo.
rsı,70'in üzerinde birkaç gün kalır ve hisse bu noktada sakinleşirmiş gibi görünürse uzun pozisyon açmakta fayda var çünkü yakında güzel bir yükseliş gelecektir.

vangd-teknik analiz

buna benzer binlerce grafik bulunabilir.demek ki saçma sapan indikatörlerin yerine bollinger band,kısa vadeli ve manipülatif yükselişleri yakalamada oldukça başarılı.
unutmadan,parabolic sar okuduğum ingilizce-türkçe teknik analiz kitaplarında alsatçıların başucu indikatörü olarak kabul edilir,ben de arada bir grafiğe renk versin diye atarım.

2 yorum:

 1. Hocam daha onceki bir yazısınızda RSI gostergesinden de bahsetmiştiniz ancak ben bugun RSI 1,5,60 dakikalık grafikler için optimize ederek kullandım. Sonuc korkunctu. En iyi ihtimalle son 1000 barda %60 zarar gosterdi system tester.

  Bu arada onerdiğiniz kitapların 8 tanesini bugun alma şansım oldu. O konu ile igili olarak Yaşar Erdinç Hocanın Yatırımcı ve Teknik Analiz Sorgulanıyor kitabında KAOS teorisinin sonlarında "kaotik ortamdan denge konumuna gecerken sistem normal dagılıma uygun hareket eder ve bu konumda iken gidişatın matematiksel ederek formule edebiliriz" gibi bir sonuc var bu konuda ne dusunuyorrsunuz ?

  Birde Portfoy yonetimi için Markowitzin portfoy teorisini acıklarmısınız. "Borsada uygulamalı portfoy yonetimi" adlı kitap hafiften giriş yapmış ancak yeni başlayanlar için anlaşılması o kadar kolay degil.

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol