28 Nisan 2014 Pazartesi

0 Bu Hisse Neden Çıktı?

birçok kez söyledik ama gelen sorular üzerine yeniden yazma kararı aldım.bir şirketin haber analizini yapmadan önce bilanço yapısı incelenmeli ve aksayan yönlerin ne olduğu tespit edilmelidir.bu yapılmadan gelen habere bakarak hisse senedini almak beyhude bir çabadır.kısa bir süre sonra beklenti sona ereceğinden,fiyat düşüşü kendini gösterecektir.

componenta dökümcülük kısaca comdo firması geçen 03/2013 döneminde 2 milyon tl zarar yazdı lakin 03/2014 bilançosuna baktığımızda ilk çeyrekte gelen kar pek iyi olmasa da karşılaştırmalı tablo analizi mantığına göre bu bir hissenin yükselişe geçmesini basitçe sağlayabilir.

burada gördüğüm kadarıyla diğer kısa vadeli ticari alacaklar artarken,az da olsa stoklar ve satışlarda artıyor.bu bakımdan sıkıntı görünmüyor.bu alacaklar neyin nesi merak ettim doğrusu.

comdo-mali tablolar

özvarlık/maddi duran varlık oranı sektöre bitişik ama fena değil.bu oran sahip olduğu duran varlıkların x katı kadar özvarlığı var anlamına geliyor.buna bakarak,bir şirket yatırımını kendi kaynaklarıyla mı sağlıyor yoksa dışarıdan borç mu alıyor,analiz edebiliriz.rasyoları güçlü olduğu halde kar etmeyen bir şirket bulursanız bilin ki bu şirket ufak da olsa kar eder etmez yükselişe geçecektir.

kısa vadeli borçların bu denli artması borsaya kote bir şirket için iyi değil.bu bankaya olan kredi borcunun bir işareti.%4,93 yıllık faizli tl çevirisiyle 260 milyon kredi çekmiş.faktoring borçları yorumlamaya değer ölçüde değil.

anladığım kısmını söyleyim,şirketin kar etmesine sebep olan tek şey,diğer kısa vadeli alacaklar kalemi.burada comdo'nun %93 lük kısmını elinde bulunduran componenta oyj döneceği umulan bir krediden bahsediliyor.uzun vadeli finansal borç yükümlülüğü baya azalmış.bu kalemin dipnotlarında da krediden bahsediliyor.vadesi bir yıla kadar olan kredi tutarıysa 275 milyon tl.

uzun vadeli kredileri çok uzun vadeli değil.
esas faaliyetlerinde başarılı olabiliyor mu?
diğer kalemler dışında üretimden elde ettiği kar oranı nedir?

comdo-satış-karlılık

satışların yıllar geçtikçe esas faaliyet ve net karın uyumlu bir şekilde artarak sürdüğünü görüyoruz fakat birkaç dönem öncesine kıyasla net kar-efk arasında bir açıklık olduğu bariz durumda.bunun neden kaynaklandığı ayrıca bir yazı yazmamı gerektireceğinden şimdilik geçelim.

100 liralık malı 88 liraya mal ediyor.sektördeki diğer firmalarında durumu aynı hatta sarkuysan bir malı 99 liraya üretiyor,ne desem bilemedim.

comdo-faaliyet giderleri

 comdo'nun geçen sene kar edememesinin sebebi artan faaliyet giderleri.bu kalemin içinde genel müdüre ödenen para,binanın elektriği,kirası bilmem nesi var.

67 milyon tl sermayeye karşılık 8 milyon tl kar.sektöre kıyasla iyi.
bazen yüksek temettü dağıtsa da buna güvenerek almak bence hata olur.

comdo-temettü

velhasıl kelam,bu hisse neden çıktı?
  1. piyasa değeri tarihi dibe geriledi. (670 milyon tl olmalıyken 276 da bu sıralar)
  2. aynı zamanda efk/net kar arttırdı.
  3. f/k oranı alınabilir seviyeye nihayet geldi.
  4. faaliyet etkinliğinde bir sıkıntı yok gibi. (nakit döndürme süresi hariç,aşırı kredi bunun sebebi)
  5. aktif ve özsermaye karlılığı giderek artıyor,return on invested capital (yatırdığınız sermayeye getiri) oranı düşük.
  6. bu mantıkla cirosu ne kadar artarsa hisse başına düşen karlarının da artması beklenir.
  7. endeks ve sektör performansına bakacak olursak,bu şirket oldukça geri kalmış.
eğer 3/2012 geri dönerse yükselmeyi bırakın,patlayabilir.

comdo-teknik analiz

beklenti satın alınsaydı haber öncesi yükseliş başlamış olurdu ve en az %10 yükselirdi.görünen o ki,öyle bir durum söz konusu değil.

0 yorum:

Yorum Gönder

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol