14 Nisan 2014 Pazartesi

2 Geç Kalınmış Veda Yazısı

blogu kapatmaya yakın gelen iletişim taleplerinin sayısı da arttı.burada genelde yatırımcılar tarafından pek bilinmeyen,temel ve teknik analizin dehlizlerine indim ve bu konuyla ilgilenmekten keyif alan,okuyan ve araştıran insanlara faydalı şeyler paylaştığımı düşünüyorum.

maalesef blogu bu yazıdan sonra bir daha paylaşım yapmamak üzere kapatacağım daha doğrusu blog açık kalacak lakin yeni yazı girilmeyecek.bunun nedenini soracak olursanız,yatırımcıların ikiyüzlülüğü ilk sırada gelir.anladım ki yazdıklarımın çoğu boşaymış.emeğime saygı duyulmasını beklerken,yatırımcıların nankör olduğu gerçeğiyle yüz yüze geldim.

son olarak,temel analiz ve teknik analizin hisse senedi seçiminde nasıl beraber kullanılacağız,bunu yazıp dört senedir süren blog maceramı sonlandırıyorum.

biri yorumların altına otokarın temel analizini yapar mısınız,şeklinde not düşmüş.yaparız.
önce bilanço yapısına bakalım.
kısa vadeli ticari alacaklar ve stokların 2010 dan bugüne yaşadığı artış dikkat çekici.400 milyon tl ticari alacak,300 milyon lira da stok bulunduruyor elinde.
maddi duran varlıklarda kayda değer bir artış yok.bu demek oluyor ki şirket bayadır yatırım yapmayı düşünmüyor.
borç kalemlerine baktığımızda ertelenmiş gelirler 306 milyon tl en yüksek borç kalemi.vadelilerin bir anda peşin ödenmesi durumu ertelenmiş gelirlerinin yükselişindeki ana sebep.bunu 138 milyon tl finansal borçlar takip ediyor.
kısa vadeli finansal borçların toplam borca oranı sektörle hemen hemen aynı.ticari borçlar kalemindeyse geçen yıla kıyasla bir değişiklik yok.finansal borçlarını 2012 aralık ayında 26 dan 9 düşürmeyi başarmış.sonra yeniden yükselişe geçse bile sıkıntı yaratacak bir şey yok.
özvarlık/maddi duran varlık oranı 1,5 iken 2,26 e kadar yükselmiş.demek ki maddi duran varlıklarının  neredeyse 2,5 katı kadar özvarlığı var.bu oran 1'in üzerinde olursa iyidir fakat benim buradan anladığım ya son birkaç senedir maddi duran varlıkları artmamasına rağmen özvarlığın bu denli yükselişi incelenmeli.

otokar bilanço

stokların ve kısa vadeli alacakların patlaması acaba satışları da arttırdı mı?
buna bağlı olarak net kar ve esas faaliyet karında artış var mı?

otokar satış-karlılık

kaydırılmış satışların artışı gayet iyi.aynı şekilde net kar-efk uyumu da şirketin asıl faaliyet alanının üretim yapmak olduğunun işareti.net karında dalgalanma yok.

otokar gider kalemlerini bilhassa faaliyet giderlerini çok aşağıya çekmiş.bu da net karı patlatan diğer bir faktör.faaliyet giderleri içerisinde hangi kalemler var,bunu gelir tablosunda görebiliriz.net finansman giderleri %3.sanırım faiz ödemesi bu.
yabancı para varlığı-yükümlülüğü arasında yorumlamaya gerek duyduğum bir fark yok.şirket yönetimi döviz kuru değişimine kendini hedge etmiş,bu belli.

dupont analizine gelelim.
sektörde özvarlık karlılığı düşük,borç oranı yüksek nadir şirketlerden bir tanesi.özvarlıklarının %80 lik dilimini borçla finanse ediyor.yüksek bir oran.sektör özvarlık karlılığı ortalamasını karsan otomotiv ve balatacılar aşağıya çekiyor.

otokar-dupont analizi

karların güzelce artmasına rağmen net kar marjı buna ayak uydurmuyor.100 liralık satış yaparken 7 lira kar ediyorsanız,net kar marjınız %7 dir.
sektörde yer alan diğer şirketlere baktığımızda siyah okla gösterdiklerim yatırım yapılır gibi duruyor.

otokar-dupont

temettü performans grafiğini açalım.
otokar yıl sektirmeden temettü dağıtıyor.2003 sonrasında artan yüzdeyle kar dağıtmaya devam ediyor.
temettü verimi yüksek olan şirketler,endeksin üzerinde performans gösteriyor.otokarda bunlardan biri.endeksi 7 ye katlıyor.bedelli sermaye arttırımı yoluna gitmiyor zaten hazır değerleri çok iyi.temettü katsayısı 297.buraya kadar her şey yolunda gibi.

otokar-endekse göre performans

otokar-teknik analiz

buraya dikkatli bakın.
eğer hisse senedine 1994 aralık ayında 100 lira yatırmış olsaydık ve 20 sene bekleseydik 140bin liramız olmuştu!hissenin fiyatı 5 kuruştan 92 liraya kadar yükselmiş.
alın size uzun vadeli yatırım!

aslında çok şey yazacağım bunun üzerine ama yorgunum.
yeri gelmişken bir de puan analizine bakalım otomotiv sektöründe otokarın hali nasıl?
sektör içindeki puanı en düşük iki firmadan biri.
net kar-esas faaliyet karı arasında uyum var,uçurum yok asuzu gibi değil.
piyasa çarpanlarına değinecek olursak,f/k oranı yüksek biliyorum fakat geçmişle analiz etmeye kalkarsanız şu an bu f/k nın düşük olduğunu görürsünüz.sektöre yakın.
net karı 13 sene daha bu biçimde sürerse şirkete verdiğiniz parayı çıkarıyorsunuz anlamına gelir.yani diğer bir deyişle bu şirkete karının 13 katını ödüyorsunuz.
karını arttırır buna rağmen piyasa değeri sabit kalırsa f/k oranı düşer.

otokar-puan analiz

otokar-piyasa çarpanları

piyasa değeri/defter değeri biraz yüksek.bu şirketin özvarlıklarının 4,64 katını şirkete ödüyoruz,1 liralık mala 4 lira 64 kuruş ödüyoruz lakin belli ki geçmiş trendine geri dönecek,sektör ortalamasının altına düşmesi zor.
fiyat/net satış oranı üç dönemdir hayli düşmüş,geçmiş yıllara yakın bir seviyeye çekilmesini bekliyoruz.satışlarla beraber piyasa değeri de yükseliyor.f/ns 2 olsaydı üstüne para verseler almazdım.bu arada piyasa değeri net satışlarına yaklaşmış.haziran 2013 yılında bütün rasyolar aşırı pahalı gösteriyor bu hisseyi.

otokar-piyasa değeri

piyasa değerinin net satışların üzerine çıkması doğrudan satış sinyali ki bu zaten şirketin kuruluşundan bu yana gördüğü tepe seviyede ortaya çıkıyor.

gelelim zurnanın zırt dediği yere.bundan sonra fiyat ne olur?
faaliyet raporları ve dipnotları incelemediğim için sağlıklı bir değerleme olmayacak,biliyorum ama bu kadar şey yazdıktan sonra eksik bırakmak istemiyorum.

otokar-değerleme analizi

ne hikmetse yaptığım değerleme sonucunda hissenin şu anki fiyatı kelepir fiyatın aynısı çıktığı çıktı.rating puanı 32,beta değeri 0.80 olarak hesapladım.normal fiyat 108 gözüküyor yani şu an bu hisse aşırı ucuz.%22 iskontoladım.yalnız maliyetini düşük gösterdim %70 olarak girdim.

burada söylemek istediğim,şirketin zayıf tarafı maliyet konusu.eğer maliyetleri %80 olarak girseydim hisse senedinin beklenen en yüksek fiyatı 55 çıkacaktı.bu demektir ki,otokar maliyetlerini düşürürse ve bunu şirketin yöneticisi ya da yönetim kurulu üyelerinden biri bir dergiye,gazeteye haber niteliği taşıyan bir yazı yazarsa,söylerse hisse senedinin yüksek ihtimalle prim yapacağından bahsedebiliriz.

blogun son yazısıydı bu.bir senedir burada neden mi yazıyorum?
blogun emekleme döneminde öyle bir e-mail aldım ki yazmaya devam etmemde müthiş bir motivasyon kaynağı oldu bu.yoksa buraya yazdıklarım bildiklerimin %1'i ve ben burayı öylesine açtım.ne okunmak gibi bir derdim vardı ne de yazmak.

200 e yakın sayıda mail aldım çoğu bir sürü şey soruyordu.verdiğim bir cevaba karşılık iki soruyla geri dönen çok sayıda yatırımcıyla karşılaştım.diğerlerinden ayrılan bir e-mail vardı ki yaptığım işe bir kez daha sarılmama katkısı oldu.o maili paylaşarak müsaadenizi istiyorum,hakkınızı helal edin.

Merhaba. Sayfanızı dün keşfettim. Gece 3'e kadar incelemeye çalıştım. İlk defa bu kadar güçlü bir şekilde, işe yarar şeyler öğrendiğimi hissettim. Ben borsada yeni sayılırım ve eğer girdiğimde sizinle karşılaşmış olsaydım sadece paylaştığınız iki indikatörle bile (onlara uyma iradesi göstermekle tabi ki) kaybettiklerimin %80'i cebimde kalırdı Teşekkürler...

2 yorum:

  1. Cok tesekkur ederim...Cok guzel ve bilgilendirici bir inceleme olmus...Devam etmenizi dilerim.

    YanıtlaSil
  2. emekleriniz için teşekkür ederim bu arada mesleğiniz nedir?

    YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol