22 Nisan 2014 Salı

0 Haberlerin Hisse Fiyatlarına Etkisi

borsa gündemi okurken bu hisseler neden çıktı yazan yere baktım bir süreliğine.kısa tabiriyle haber analizini orada açık ve net bir şekilde görebilirsiniz.örneğin;zorlu enerji neden yükseldi parantez içinde elektrik fiyatlarında kuraklık nedeniyle olası artışlar yazıyor.karları olumlu etkilemesi muhtemel bir gelişme olduğundan fiyatlar aniden yükseliyor.

bakın,önceki yazılarımda bir şirketin aksayan yönüyle alakalı bir haber gelirse ve bu olumlu bir gelişmeyse o haber önemlidir ve fiyatları arttıran bir unsur oluşturacaktır,demiştim.

zorlu enerji maddi duran varlık yatırımını özvarlıklarıyla değil,borç alarak yapıyor.2013 mart ayından bu yana bir artış söz konusu.

bilanço yapısında hangi rasyolarda büyük bir artış ya da azalış varsa o kalemlere tesiri olacak haberler,hissenin fiyatını yükseltebilir ya da düşürebilir.

finansal borçların artmış olmasının sebebi de maddi duran varlık yatırımıdır çünkü bu borçlar bankalardan alınan borçlar olarak düşünülebilir.
cari oransa 0,35.bu demek oluyor ki dönen varlıklarını kullanarak borcunun sadece %35'ini karşılayabilir.sektörün gerisinde.

bu şirket bir yatırıma girişmiş fakat henüz ne olduğunu ve gelecekte ne kadar kar getireceğini bilmiyoruz.faaliyet raporlarına birisi baksın.
piyasa çarpanları berbat.
ama durun.şirketin aksayan yönünü buldum.

zoren-karlılık

300 milyon lira zarar yazmış ve f/k oranı senelerdir sıfır çizgisi etrafında seyreden bir şirketin karlılığının artacağı hayali (haberi) hisse fiyatlarının artmasına neden olacaktır.
sanayi puan analizine göre değerleme yaptığımızda zorlu enerji grubunun çok düşük puan aldığını belirtmeliyim.

puan analizi-zorlu enerji

esas faaliyet kar marjı ve aktif devir hızı berbat.yorum yapmaya değer bulmuyorum.
bir şirket kur riskini nasıl hesaba katmaz?
puan 50 üstüne çıkmadığı müddetçe bir halt olmaz bu hisseden.gidin endeks fonu alın.

bu bir örnekti.başka bir örneğe geçelim.

ihlas madencilik hisse satım haberi.haberlerden takip edenler bilirler,14 mart/nisan arası ihlas ev aletleri 17 milyon lot hisse sattı ve ihmad firmasındaki payını %20 azalttı.

ihmad-şirket künyesi

takasları takip eden bu oyuna düşmezdi.

ihlas madencilik haber

ihlas madencilik haber2

ihmad-teknik analiz

ulan adamlar ne kadar alıyor,ne kadar satıyor?
payı %1 arttırdı diye trene atlar bazıları.
ve bunu yılbaşından beri yapıyorlar.aç da bir haberlere bak keko.

0 yorum:

Yorum Gönder

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol