12 Nisan 2014 Cumartesi

2 Manipülatif Yükselişleri Bulma Yöntemi

eskisi gibi yazasım gelmese de gelen soruların cevapsız kalmasını istemediğimden arada bir bloga giriyorum.siz burayı eşinize dostunuza tavsiye etmediğiniz müddetçe bende yazmayacağım.türkçe yatırım blogu sayısı bir elin parmaklarını geçmezken,burada yazılanlara bu denli ilgisizlik dikkatimi çekti.eğer bildiğimi kendime saklasaydım ve buraya sadece oradan al-şuradan sat çizgisinde ilerleyen saçma sapan şeyler yazsaydım binlerce yorum alırdım.burası diğer borsa veya yatırım bloglarıyla kıyaslanamaz.bunun sebebi herkesin bildiğinin dışına çıkıp yeni içerik üretmesidir.bu bağlamda özgünlüğü sayesinde google da iyi bir sıralama yakalamıştır.

yine konu dağıldı.geçen gün müthiş bir soru geldi,başlıkta okuyorsunuz sorunun ne olduğunu.gerçekte bunun bir yöntemi var fakat 450 hisse senedini inceleyip temel-teknik analizini yapmak hayli zor hatta imkansız bir iş.bu yüzden yatırım ortaklıklarından bir şirketi seçtim ve bunu inceleyeceğim.

yatırım ortaklıklarının temel analizi diğer sanayi şirketlerinden farklıdır.bazıları bu firmalar için bir masa bir sandalye tabirini kullansa da borsa jargonunda bunun yeri yoktur.neden böyle bir şey söylenmiş gelin birlikte bakalım.

dediğim gibi 450 hisse senedi içinden puan analizi yaparak temeli sağlam olanları yani hangilerine yatırım yapılmamalı,bunu göreceğiz.

puan analizi-yo

gördüğünüz üzere vakıf b tipi yatırım ortaklığı ile oyak yatırım ortaklığı sektör içerisinde en düşük puanı almış iki şirket.bunun yanı sıra hisse fiyat/birim pay değeri oranı 1'in üzerinde.berbat!
bunlara rağmen getirisi ne olmuş?

vkbyo-oyayo

ne hikmetse ikisi de endeksin üzerinde kazandırmış.bizde saatlerce temel analiz yaparak para kazanacağımız şirketi bulmak için uğraşalım,ne gerek var yahu!
henüz yazacaklarım bitmedi.
active charts proyu açıp hisse senetlerinin kapanış fiyatına bakalım.

vkbyo teknik analiz

hisse fiyatı,birim pay senedinin 1,09 katıyken bu oranın üzerindeki fiyatlar hisse senedi için pahalıdır.2013 nisan ayı ve sonrasına bakıyoruz.aynı şeyi diğer hisse senedi için yapalım.

oyayo teknik analiz

okla gösterdiğim yerler aşırı değerlenmiş fiyatlar zaten bu seviyelerden sonra da düşüş hızlanıyor.
kamuyu aydınlatma platformuna girerek bu şirketlerin neye yatırım yaptığına bakalım.
ortaklık portföy değeri tablosunda aradığımız bilgileri bulabiliriz.bu raporlar haftada bir yayınlanır.özet tablo ve ayrıntı sevenler için linkler aşağıda.

oyayo-portföy

vkbyo-portföy

ben olsam excel tabloyu açıp bu şirketler hangi sektörlere yatırım yapmış,bunlar hakkında gelecekteki beklentileri neler bir araştırırdım.her iki şirketinde nasıl spekülatif yükselişlere sahne olduğunu gördünüz.alınmaması gereken fiyatların kaç olduğu ayan beyan ortada.tepenin ve dibin nasıl bulunduğunu örneklerle açıklamaya çalıştım.bu yazı ayrıca hisse senetlerinin pahalılık-ucuzluk durumlarının tespitinde de size yol gösterecektir.
temel analiz bilen ve bu konuda araştırma yapan birisi yukarıdaki yükselişlerin manipülasyona dayandığını fark edip,başkalarının "tren kaçıyor,haydi sende atla" tarzındaki yorumlarına aldırmayıp kendisini zarardan koruyacaktır.öbürlerinin sonu hayrolsun.

http://www.kap.gov.tr/bildirim-sorgulari/bildirim-detayi.aspx?id=352483
http://www.kap.gov.tr/bildirim-sorgulari/bildirim-detayi.aspx?id=350831

2 yorum:

  1. yazmaya devam edin bence. yazdıklarınız çok faydalı. bende googledan buldum sizi şans eseri şimdi bütün ilgimi çeken yazılarınızı okuyorum ve çokda temkinli olmamı sağlayacaksınız gibi. 2 arkadaşımada attım linki. zamanla kıymetiniz anlaşılır devam pes etmeyin. ankaradan sevgiler...

    YanıtlaSil
  2. Gyo ... yo ... bilmem ne o ...abi hrpside yamuk yumuk sirtketler ... kesinlikle katiliyorum ...Saygilar

    YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol