19 Nisan 2014 Cumartesi

5 Optimal Portföy

blogu ha kapattık ha kapatacağız derken soru yağmuruna tutulduk.birisi sormuş,optimal portföyü nasıl oluşturabiliriz ve borsanın pahalı ya da ucuz olduğunu nereden bilebiliriz?

güzel sorular.
optimal portföyü açıklarım açıklamasına da korelasyon,kovaryans ve beta terimlerinden uzak yatırımcıları zorlamak istemediğimden -ki bunları bilen zaten bu soruyu sormaz- bunun yerine momentum stratejisi kavramını yazacağım.

destek-direnç hesabını iyi yapabiliyorum fakat yükselecek hisseleri önceden tahmin edemiyorum,diyenlerin yatırım yapan grubun içinde büyük çoğunluğu oluşturduklarını biliyorum.bana da buna benzer bir mail geldi.bu yazı onlara cevap niteliğindedir.

bazı teknisyenler,teknik analizi kullanarak geleceği gördüklerini iddia ediyor.teknik analiz sadece geçmişi izler ve geleceği tahmin edemez.geçmişte olanlar gelecekte olacakları ne kadar gösterecektir,bunun için biraz kendi kafamızı kullanmamız gerek.
benim için teknik analiz bir termometre gibi.grafiklere bakmayan temel analistler,hastasının ateşini ölçmeyen doktora benzer.bu tam anlamıyla bir budalalıktır.eğer piyasada sorumluluğu olan bir katılımcı isen,daima piyasanın durumunun ne olduğunu bilmek istersin;piyasa hareketli ve tehlikeli mi yoksa sakin ve durgun mu?belirli bir yer edinmek için piyasa hakkında bilebileceğin her şeyi bilmek istersin.[borsa sihirbazları,s.92]

bende re-paint yapmadığına inandığım sistemleri deneyerek ve bunların içinden seçtiğim birkaçına alarm seviyesi ekleyerek alım-satım yapıyorum.sistem tester bazında çalışıyorsanız bu sizin devamlı komisyon ödemenize sebep olacak ve hesabınızı sürekli kontrol etme isteği duyacaksınız.
bazı sistemler belli enstrümanlarda sürekli al-sat verirken bazılarındaysa yılda bir iki sinyal alabilirsiniz.bu bakımdan sinyalleri seyrelterek çalışmak ve genel kabul gören görüşün aksine indikatör değil temelinde formasyon olan bir sistem tasarlarsanız,borsada para kazanma şansınız daima vardır.

ben sistem falan anlamam diyorsanız bu yazı sizi ilgilendiriyor.
gün sonu piyasayı hangi web sitesinden takip ediyorsanız orayı açın ve inceleyin.hangi hisseler yükselmiş,düşmüş ve kaçının işlem hacmi artmış ya da azalmış?

kısa vadede en çok kazandıranları bulmak da başka bir beceri yapısı gerektiriyor.araştırmalara göre,son altı ay fiyatları yükselen hisseler,izleyen iki yıl boyunca piyasanın üzerinde performans gösterme eğilimini sürdürüyor.momentum stratejileri,yükselen hisseleri daha da yukarı taşıyan "fiyat momentumundan" yararlanıyor.[1]
kısa vadede,desteksiz momentum hızla tersine dönüyor.fiyatlar bir haberler bağlantısı olmaksızın yükseldiğinde,ertesi ay boyunca ters yöne doğru gitme eğilimi gösteriyor.temelsiz fiyat yükselişlerinde fiyat momentumu olmuyor.[karar anı,s.423-424]

bu araştırmalar ülkemizde yapılmasa da sonuç itibariyle piyasamızla örtüşüyor özellikle küçük şirketlerin büyük ölçekli şirketlere göre uzun vadede daha yüksek getiri sağladığı çok doğru.

borsanın pahalı mı ucuz mu olduğunu nasıl anlarız?
 1. f/k oranı kaç?
 2. enflasyonun ne kadar üstünde kazandırıyor?
 3. enflasyona endeksli faiz oranı ne durumda?
borsaya henüz adım atanların aklından çıkarmaması gereken şey şu,borsa uzun vadede enflasyonist eğilimler arttığı müddetçe yükselecektir.

matriks üyeliğim sonlandığından güncel f/k oranları hakkında bilgim yok ama aklımda kalan doğruysa geçen sene 10'un üzerindeydi,bu seneyse 8,5 civarında bir rakam olması lazım.

borsada işlem gören bütün hisselerin net karını piyasa değerine bölerek bu oranı bulursunuz.ha bulmanız bir boka yarar mı,hayır çünkü bu oran üzerinden yapılan spekülasyonun haddi hesabı yoktur.

hisse.nette bu oran hakkında yüksek-düşük muhabbeti yapanlara bakarsanız,kimse bilmez neden yüksek ya da neden düşük olduğunu.ayrıca bu oranın bazı sektörlerde yüksek olması tam tersi alım sinyalidir.

bunu nereden bileceğiz?
 1. şirketin bir yıllık karının kaç katını piyasa buna değer olarak biçmiş?
 2. kar artarken fiyat değişiyor mu?
 3. f/k ne kadar büyükse hisse o kadar pahalı demek değildir.
borsanın durumunu analiz ederken ya da hisse senetlerine yatırım yaparken bu orandan yararlanacağız ama aşamaları bir not edelim.bir hisse senedi seçeyim.

migrosa bakalım.

migros temel analiz

F/K oranı tek başına şirketin ucuz veya pahalı olduğu anlamına gelmez. Burada ihtiyacınız olan diğer bir girdi ise şirketin karlarındaki tahmini büyüme miktarıdır. Büyüme potansiyeli olmayan şirketlerin F/K oranları daha düşük olur, iflas etmek üzere olan şirketlerin F/K oranları da çok çok düşük olur. Öte taraftan küçük ama çok hızlı büyüyen bir şirketin karı ya çok düşük olabilir veya eksi dahi olabilir. Bu durumlarda F/K oranı ya çok yüksek olacaktır ya da hesaplanamayacaktır bile. O yüzden tek başına F/K oranını kullanmak çok sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir.[2]
 • şirketin en yüksek ve en düşük f/k oranlarını bir kenara yazın.
 • eğer şirketin f/k'sı geçmiş en düşük değerlere yakınsa ucuzlamış anlamına gelir tersi pahalanmış demek oluyor.
 • sharp net kar marjı 1'in altında olan şirketlerin f/k oranına bakılmamalı.çünkü bu şirketin karı istikrarlı değil ve gelecekte ne olacağını kestirmek zor.
migrosun net karıyla esas faaliyet karı arasında bir uyum olmadığından-son zamanlarda-piyasa değeri düşük seyrediyor.f/k oranı sıfır.yani zarar etmiş.
ne gibi bir gider var ki böyle bir zarar yazıyor?
maddi olmayan duran varlık yatırımına ağırlık vermiş görünüyor lakin rasyo patlamış.


migros-şerefiye
şerefiye yani hava parası giderleri artmış öncesinde böyle bir şey olmadığı belirgin.
f/k ya dönelim.
şirketin bugüne kadar gördüğü en yüksek f/k rakamı 122.2010 aralığında biz bu hisseye yatırım yapsaydık para kazanır mıydık?

migros teknik analiz

hayır,kazanamazdık aksine batardık.
hal böyle olunca o dönemden sonra piyasa değeri 5,5 milyardan 3,4 milyara gelmiş.

buraya kadar anlattığım geçmişin analiziydi.bizse bir şirketin gelecekte elde edeceği karları hesaplayarak bir f/k oranı bulmanın peşindeyiz.
bunun içinse,net kar marjına bakacağız.

migros-dupont analizi

sektörde yatacak yeri yok konumunda.
yarın devam ederiz.

5 yorum:

 1. Bu ikili tradong hakkında burada paylaştık çok iyi bir bilgi bu. şimdi bir gün daha ve daha popüler hale geldi ve ben burada bu web sitesini ziyaret possivbel çevrimiçi field.it emin için bir şeyler yapacağını düşünüyorum. mümkünse bu konuda daha fazla bilmek mutluluk.

  YanıtlaSil
 2. portfolyo optimizasyonu için kullandığınız bir sistemi varmı ? Matriks içinde portfoy optimizasyonu ile ilgili bir hesaplama yapabiliyormu ? sistematik olarak nasıl portfoyunuzu optimal tutuyorsunuz
  ?

  YanıtlaSil
 3. matrikste öyle bir modül yok diye hatırlıyorum.ben capm ve modern portföy teorisinden yararlanıyorum portföy oluştururken.bu yazı eksik oldu,hesaplamaları anlatırım bir başka yazıda.

  YanıtlaSil
 4. yazınızda kullandığınız geçmişteki fk oranları grafiği için hangi programı ya da siteyi kullanıyorsunuz?

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol