6 Nisan 2014 Pazar

3 Piyasa Çarpanlarına Bakarak Şirketi Okumak-LUKSK Örneği

valuation using multiples dediğimiz piyasa çarpanlarına bakarak yapılan şirket değerleme yöntemi diğer temel analiz yaklaşımlarıyla kıyasladığımızda bir nebze kolay gibi.bu yöntemin esasında seçtiğimiz şirketin sektörde faaliyet gösteren diğer şirketlerin görünümüyle karşılaştırılması söz konusu.yani bilançosu çok güzel görünen bir şirketin piyasa çarpanlarına göre değerlemesini yaparken sektörde yer alan diğer şirketlerle kıyasladığımızda aslında berbat bir halde olduğu sonucu da çıkabilir,bilemeyiz.

nelere dikkat etmeliyiz?

 • kusursuz bir mali yapısı olan bir şirket pahalı olabilir.
 • tersi borç batağında olan bir şirket aşırı ucuz olabilir.
 • özvarlık karlılığı negatif ise değerlemeye girişmek ahmakça olur.

vikipedide bu tekniğin avantajları ve dezavantajları sıralanmış,kısaca yazalım.
dezavantajları:

 • basitlik.yüzlerce rasyonun tek bir değere indirgenmesi durumu söz konusu olduğundan,rasyoyu oluşturan faktörleri analiz etmek güç.
 • belirli bir süre değişmeyen.bu teknik hesaplanışı gereği değişen şartları yakalama konusunda başarısızdır.
 • karşılaştırmalardaki güçlükler.sektörler iyi analiz edilmeli,örneğin;cam sektöründe bir firmayı ele alırken imkb100'ün sektör ayrımına bağlı kalırsak hatalı değerleme yaparız.
 • kısa vadeli.tarihsel verilerin çoğu yakın vadeli tahminlere dayandığından buna dikkat etmek gerekir.
 • büyüme.ekonomik büyüme dönemlerinde şirketlerin de buna ayak uyduracağını düşünürsek,bu ortamda uygulanması güçtür.
 • her şirketi bu şekilde değerlemeye almak mümkün değildir.
avantajları:

 • uygulaması diğer analiz metotlarına kıyasla çok basittir.
 • yatırımcıların bu yöntemi kullanarak hisse senedi seçmesi finansal birikim gerektirmez,yüzlerce rasyo tek bir değere indirgendiğinden yorumlaması kolaydır.
 • oranlara bakarak şirketin güçlü-zayıf yönleri keşfedilir ve haber analize yaparken aksayan yönlerine yönelik gelen haberlere ayrıca önem verilir.
ben burada piyasa çarpanlarını yazarken profesyonel yatırımcıların sıklıkla baktığı çarpanlar üzerinden gideceğim.
 • EV / EBITDA
 • Price To Earnings
 • Price to Book Value
 • Return on Equity

bunlar benim değerleme yaparken kullandığım rasyolar.
bir hisse senedinin pahalı mı ucuz mu olduğunu piyasa çarpanlarını analizini yaparak anlayabiliriz fakat o hisse senedine değer biçmemiz bu yöntemle imkansızdır.sermaye varlıkları fiyatlandırma modeline değinmiştim birkaç hafta önce,onun temelinde yatan yaklaşım piyasa çarpanlarıdır ama ben bu yazıyı uzatmak istemediğimden dolayı o konuya girmeyeceğim.

haber analizinden bahsettik,her gün yüzlerce haber piyasada dönüyor,biliyorsunuz lakin bu haberlerin hangileri önemli hangileri önemsiz,buna hiç dikkat ettiniz mi?
bir haberin hisse senedi üzerindeki etkisini ölçebilmek için o hisse senedinin hem fiyat hareketlerini iyi takip etmelisiniz hem de şirketin bilanço yapısını tanımalısınız.

özvarlığı negatif,varlıklarının tümünü satsa da beş kuruş etmeyecek bir firmanın sırf haberi çıktı diye hisse senedini almak ne büyük saçmalıktır!
borsa tepelerde seyrederken uzaktan bakıp iç geçirmek kötüdür fakat bir haber uğruna saçma salak bir şirketin peşine takılıp,beklentisi önceden satın alınmış bir tüyoya güvenip hareket eden yatırımcının ikinci gün aldığı hisse senedi tepetaklak düşünce -pullback demiyorum- yüzünün aldığı şekli daima görmek isterim.

temel analizin size para kazandırma iddiası yok.bunları öğrenerek olsa olsa bilinçli yatırımcı olabilirsiniz,bunun dışında bilmeniz gereken bir sürü şey olduğu için çok çabalamayın,ben zamanı gelince size lazım olacak her bilgiyi buraya yazacağım.

blogu başından beri okuyanlar halen hangi hisse senedini seçeceklerini bilemeyebilir.bu benim üslubumdan kaynaklı bir şey olabilir.yazılarımı yayınladıktan sonra okuduğumda iç içe geçmiş birçok bilginin olduğunu ve sıradan bir yatırımcı için bunları okuyup,yatırım hayatına uygulamasının zor olduğunu biliyorum.yapacak bir şey yok.

gel gelelim lüks kadife hisse senedini baz alarak yaptığımız analizimize.üniversite hayatımın ilk yılında alım yapıp son senemde sattığım ve zarar üstüne zarar yazdığım bir hisse senedi olduğu için onu incelemek istedim.

luksk karlılık ve piyasa değerleri

uzun vadeli alım yapmadan evvel bilanço incelerken gözünüze çarpan net kar-esas faaliyet karı uyumsuzluğu varsa bırakın o hisse senediyle uğraşmayı.net kar düşerken esas faaliyetlerinden elde ettiği karın artması demek,şirketin üretim dışında farklı yerlerden alacağı-borcu olduğu anlamına gelir ki bu beklenmedik gelişmeler yaratacağından riskli ve istenmeyen bir durumdur.

luksk bilanço

lüks kadifenin finansal borçları yüzünden net kar rakamında bir azalma olduğunu görüyoruz.bu bir faiz ödemesi ya da yabancı para yükümlülüğünden kaynaklı bir kambiyo zararı olabilir.
acaba hangisi?

luksk yabancı para yükümlülüğü

yıllardır çok sağlam kambiyo zararı yazan bir şirket olduğunu biliyordum.kurlar yükseldiği müddetçe lüks kadifenin bu kötü durumuna bir çare bulması beklenmemeli.böylesine kötü bir yönetim olamaz.

bir de piyasa çarpanlarına bakalım.

luksk piyasa çarpanları

piyasa değeri şişkin değil sektördeki diğer firmalara oranla ama fiyat/kazanç oranı sıfır yani şirket kar etmiyor.uzun zamandır kar etmeyen bir şirketin hisse senedini almakla size para kazandırmayacağını bile bile bir iş kurmak arasında bir fark var mı?
bence yok.
piyasa değeri/defter değeri oranı çok önemli.akıllı yatırımcı benjamin graham bu rasyoyu kitaplarında üzerine basa basa anlatıyor.
pd/dd 1.2 den küçük olmalı,graham bunu söylüyor,bana da onun stratejilerine saygı duymak kalıyor.

bazı kaynaklarda pd/dd oranının 1 in altında olması gerektiği yazar,doğrudur.1 den düşükse özvarlıklarının x katı kadar piyasa bu şirkete değer biçmiş demektir.

haziran 2010 da lüks kadifenin pd/dd 4.38 e kadar çıkmış.doğal olarak aynı dönemde piyasa değeri de tavan yapmış.

değerleme yapanlara bir ipucu.
şirketin f/k oranı ve net karı istikrarlı değilse -lüks kadife örneği- uğraşmayın,boşverin.
doğru fiyatı bulmanız imkansızdır.

bu şirket neden kar edemiyor?
maliyet kalemlerine bakalım.

luksk gider kalemleri

100 liralık bir malı ne kadara mal ediyor dersiniz?
 • satışların maliyeti:68.5
 • net finansman giderleri:12.6
 • faaliyet giderleri:12.76
genelde şirketlerin faaliyet giderleri yüzünden zarar yazdığı görülür fakat bunda net finansman giderleri çok yükseklerde.dikkat edin,esas faaliyet karının artmasının yegane sebebi,satışların maliyetinin düşmesi.80 den 60 a doğru düşen bir eğilim var.

68.5+12.6+12.76=93.86 lira yapıyor toplam.
yani 100 liralık mali 94 liraya üretiyor,her bir mal için maliyet 94 lira.
satışların bir önceki yıla göre artmasıyla biraz durumu dengelemeye çalışmışlar ama bu kötü görünümü değiştirmiyor.

yazmak yoruyor.
son olarak 2013 yılı 4.çeyrek faaliyet raporuna bakalım.
bakın burada oranların karşılaştırmalı analizi var.

luksk faaliyet raporu-oranlar

faaliyet raporunda pek bir şey yok.gelecekte hangi yatırımlara girişecek,sorusunun cevabını arıyordum ama bulamadım.

dupontu ayrıntılı açıklamamı isteyen bir soru gelmişti,ona da cevap olsun.

dupont analizi-tekstil

grafikte kırmızı oklarla boyadığım yerler ustalıkla incelenmesi gereken örnek vakalar.
 • memsa-net kar marjı aşırı yüksek
 • altın-özvarlık karlılığını borcuyla karşılıyor,bilançoda makyaj var
 • söktaş-aktif karlılığı kötü.
burası çok önemli.
buraya kadar okuduğunuz şeylerin hepsi fiyatın içerisindedir,yani piyasa yapıcı çok önceden bu bilgileri alıp fiyata yansıtmıştır,bizim bilmemiz gerekense,acaba gelecekte de bu hisse senetlerinin görünümleri böyle mi kalacak yoksa değişecek mi?
bu sorunun cevabını vermeden kimse temel analiz biliyorum demesin.
bir sonraki makalemi okurken çok eğleneceğinize eminim.
bugünlük bu kadar yeter.

3 yorum:

 1. Burada en önemli yorumunuz bence "piyasa yapıcı çok önceden bu bilgileri alıp fiyata yansıtmıştır" ifadesi. Hakikaten de öyle, temel analiz ile burada verdiğiniz ekran görüntüleri mevcut durumu gösteriyor.Buna bakarak gelecek yıllara projeksiyon yapmadıktan sonra buradaki bilgiler ile fiyatın şu aşamada yükselip düşeceğini tahmin etmek zor. Bu noktada hep şu noktaya ulaşıyorum, yanlışsam düzeltin. Kısa vadeli yatırımcı için temel analiz sadece spekülatif hisseleri bulma konusunda ve belki de onlardan uzak durma konusunda yardımcı oluyor. Temel analizin asıl yaptığı uzun vadede yapılacak yatırım tercihleri oluyor.

  Ben de çok yeniyim bu tür konulara, ama belki de 6 aylık süre içerisinde yaptığım tek şey, son açıklanan bilançosu negatif olan kağıtlardan ne sinyali verirse versin uzak duruyorum.

  YanıtlaSil
 2. merhaba, bu analizleri hangi program üzerinden alıyorsunuz?

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol