10 Nisan 2014 Perşembe

0 Puan Analizi ve Çokbilmişler

blog son günlerini yaşarken gelen sorular doğrultusunda ne yazacağımı kafamda şekillendiriyorum.vakitsizlikten hisse.nete de giremez oldum,hal böyle olunca yazı çıkmıyor,sürekli okuyucularım burayı takip etmese gerçekten yazmak istemiyorum lakin bir tarih verdik,o güne kadar bir şeyler karalayacağız.

adamın biri değer yatırımı diye bir şey duymuş -artık nereden duymuşsa- benjamin graham'ın hayatından bir kesit okumuş,sanıyor ki değer yatırımı f/k oranından ibaret.böyle yazılar görünce bunların adını da vereyim diyorum ama hazreti google,böyle bir şey yaparsan blogunu kapatırım diyor.

ha bir de kendini teknik analizci zannedenler benle muhattap olmasın.bunlar iki ay öncesine kadar formasyonun ne olduğunu bilmezdi,şimdi bana akıl vermeye kalkıyorlar.sırf bunlar yüzünden blogu kapatma kararı aldım.
ingilizce yatırım bloglarının çoğunu takip etmeme rağmen halen bilmediğim birçok indikatör var.ulan bugün bile halen yeni formüller,indikatörler üretiliyor,hepsini nereden bileyim?
çok bileni ya da bildiğini zannedeni borsa affetmez.

neyse.biz konumuza dönelim.
amatör yatırımcı blogunda borsada neden küçük şirketler daha çok kazandırıyor? başlıklı bir yazı var.bunu okuyun.
piyasalarda yaşanan büyük anomalilerden biridir bu.aslında benim yazmak istediğim şey,neden ucuz değer hisseleri,pahalı cazip hisselere oranla uzun vadede daha iyi performans gösterir?
buradaki kilit nokta,ucuz değer-pahalı cazip hisse senedi karmaşası.
warren buffett değer yatırımının öncülerinden biridir ve bu stratejiler uzun vadede yüksek performans getirdiği için finans teorisi içerisine alınmıştır.
bir hisse senedinin değerini ölçmede yaygın olarak kullanılan üç finansal oran şunlardır:
 1. fiyat-defter değeri oranı
 2. fiyat-kazanç oranı
 3. fiyat-nakit akışı oranı
kendini yatırımcı sananlar genellikle fiyat/kazanç oranı düşük hisse senetlerini tavsiye ederler.onlar için fiyat/kazanç oranının nasıl hesaplandığı,bilanço yapısındaki hangi değişkenlere bağlı olduğu,sektör içi karşılaştırmaların nasıl yapıldığı önemli değildir.bilmezler de zaten.

birer cümleyle yazacak olursak,fiyat-defter değeri oranı hissenin mevcut değerinin varlık değerine oranını ölçer.defter değeri özvarlık demektir.örneğin;bir hisse senedinin pd/dd oranı 4 ise 100 liralık özvarlığına karşılık 400 lira ödenmiş demektir ki bu hisse senedinin aşırı pahalı olduğunu gösterir.eğer 1'in altındaysa,o zaman hisse tüm varlıklarının değerinden daha ucuza satılıyor anlamına gelir bu.

diğer bir ölçüm f/k oranına bakılarak yapılır.piyasa bir şirkete bir yıllık karının kaç katı değer biçmiş? diyelim ki yıllık kar 5 milyon lira olsun,şirketin değeriyse 20 milyon lira.bu durumda fiyat-kazanç oranı 20/5 yani 4 çıkıyor.bu hesaba bakarak,bu şirkete pahalı ya da ucuz demek kurama aykırıdır.

net nakit akışı oranına değinmeyeceğim.bu iki piyasa çarpanına bakarak hangi hisse senedini tercih etmeliyiz,sorusuna elbet verecek bir cevabım var.bunu da grafikler üzerinde göreceğiz puan analiziyle.,

yeri gelmişken,ünlü değer yatırımcılarını merak edenler için link vereyim.kısa biyografileri var.

bir soru gelmişti geçenlerde.temel analiz kriterlerini uygulayarak 450 hisse senedi içerisinden en iyilerini nasıl seçeriz? şeklinde.
bunu cevaplamadan önce bir sektör seçelim ve puan analizi sonrası gerçekten yüksek puanlı firmalara paramızı yatırsaydık endeksin üzerinde getiri elde edebilir miydik,buna bakalım.

dayanıklı tüketim malları sektörünü örnek olarak vereceğim.borsa istanbul sektörleri spesifik olarak ayıramıyor fakat buna bir çözüm bulunmuş yani listede sadece dayanıklı tüketim malı üreten şirketler var.
kriterlerimiz neler?
 1. net satış
 2. esas fiyat karı
 3. net kar
 4. fiyat/kazanç oranı
 5. pd/dd oranı
 6. stok devir hızı
 7. alacak devir hızı
 8. net kar majı
 9. esas faaliyet kar marj oranı
muhasebe bilgisi olmayanlar bu oranların ne anlama geldiğini bilmeyebilir.temel analizle haşır neşir olanlar içinse az çok bir anlam ifade edecektir.
detaylar üzerinde durmadan,hisse-endeks karşılaştırmalı getiri grafiğine bakalım.
dikkatimi çeken bazı rasyoları yeşil kutu içerisine aldım.

puan analizi

arçelik 100 puanla sektör lideri konumunda.fiyat/kazanç oranına bakarak yatırım yapan bir mal olsaydık klimasan veya alcar hisse senetlerine yatırım yapacaktık ve bu yatırımımız endeksin gerisinde kalacaktı.

puan analizi

gördüğünüz gibi puan düşüşe geçtiğinde hissenin getirisi endeksin altında kalıyor.
çokbilmişlere uyarak piyasa değeri/defter değeri düşük olan sektör içindeki hisselere paramızı yatırsaydık ne olurdu?
bunlar ihlas ev aletleri,vestel beyaz eşya ve silverline endüstri.

puan analizi

çok şaşırtıcı bir durum var ortada.çokbilmiş yatırım gurularının aklına uyup bu sektörde pd/dd oranı düşük hisseleri alsaydık -2009 haziran ayında 100 liralık yatırım yapsaydık- 5 yıldır cebimize bir kuruş girmeyecekti.bu hisse senetleri piyasa çarpanlarına bakılarak yapılan değerlemenin ne kadar gereksiz olduğunu göstermiştir çünkü mali yapısı sağlam olmayan bir şirket -ne kadar ucuz da olsa- uzun vadede değer kazanmayacaktır.

umuyorum ki bu yazının özünde ne demek istediğini anladınız!

kaynak
karar anı,richard peterson,syf:422

0 yorum:

Yorum Gönder

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol