18 Nisan 2014 Cuma

4 Siz Adamı Gülmekten Öldürürsünüz!

hisse senedi nasıl seçilir? bu soru üniversiteden beri kafamı kurcalamakta.bununla alakalı webde bir süre araştırma yaptıktan sonra güzel yazılar bulduğumu söylemeliyim.özet olarak bu sorunun temelinde teknik ve temel analiz bilgisizliği var.bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

how to choose a stock:fundamental analysis başlıklı makalede yatırım macerasına başlamadan önce,oralardaki farklı trader tiplerini anlamamız,hisse senedi seçerken birkaç farklı analiz metodu olduğunu ve en popüler olanlarının teknik analiz ve temel analiz olduğundan bahsederek temel analize kısa bir giriş yapmış.

yatırım kararı alırken bize yardımcı olması adına bunları öğrenmeye ağırlık vermeliyiz.yatırım konusu ayrıca dürüst olmayı gerektirir diyerek güzel bir girişle makaleye başlamış.

traderlar çoğunlukla makrodan mikroya doğru bir analiz yöntemini uygularlar.yani temel analiz yapmadan evvel makroekonomik ortamı yorumlayarak,ardından sektöre geçerek ve son olarak şirketi analiz ederek devam ederler.döngü bu şekilde işlemektedir.

temel analiz deyince yatırımcıların birçoğunun aklına şirketin analizi gelirken,aslında bunun yanlış olduğu makrodan mikroya doğru genişleyen bir metodun varlığı su götürmeyen bir gerçektir.

önce genel ekonomi analiz edilmelidir.bu analiz yapılmadan bilanço-gelir tablosu ve benzeri kalemleri incelemeniz ve buna barak alım yapmanız sizi kötü bir trader yapmaya yetecektir.

temel analiz değerleme üzerine kuruludur yani bir şirketin hissesine ne kadar değer biçileceği konusu temel analizin kapsamına girer.bunun dışında hissenin ucuz ya da pahalı olduğuna karar vermek içinde temel analiz bilgisi şarttır.bunu yaparken bilanço-gelir tablosu kısacası mali tabloları yorumlayarak,oradan elde ettiğimiz birtakım oranları kullanacağız.

temel analiz finansal analizi de kapsar.özellikle orta ve uzun vadeli hisse senedi yatırımı yapanlar için eşi bulunmaz bir kaynaktır.gerçek bir yatırımcı nasıl olunur,hangi şirkete veya sektöre yatırım yapılır ve neden yatırım yapmalı,sorularına temel analiz olmadan bir cevap bulamayız.

teknik analizi temel analizden üstün görenler ya da tam tersini yapanların gözden kaçırdığı bir unsur var.bu da teknik analizin kısa vadeli bir analiz aracı olduğudur,uzağı göremez.temel analizse ben bu şirkete ortak olmalı mıyım acaba,mantığından hareket eder.

bir şirkete uzun vadeli ortak olmakla,kısa vadeli trading yaparak para kazanmak arasında dağlar kadar fark vardır.birincisi asıl yatırımcılıktır diğeriyse kar payı esasına dayanır ve uzun vadede farkında olmadan kaybettirir.

yatırımcıların diğer bir hatasıysa paralarının tümünü teknik analize ya da temel analize göre seçtikleri hisse senetlerine yatırmalarıdır.tamam,mardin çimento çok iyi bir kağıt fakat yirmi sene de onu bekleme be kardeşim!

ufak bir meblağla kısa süreli alım-satımlar-ki bu paranızın %10'unu geçmemeli yazar kitaplar-yaparak heyecan yaşayabilirsiniz.paranızın geri kalanını iyi yönetilen,temettü puanı yüksek ve kelepir kalmış hisse senetlerine koyabilirsiniz.

hisse senetleri bağlı bulunduğu sektörden daima etkilenir.betası yüksek-endeksle benzer hareketler yapan-diğer bir deyişle endeksi taşıyan hisse senetlerini alma yoluna gitmeden önce makro karar teknikleri bize yardımcı olacak.bunlar nelerdir,bir bakalım.

sıradan borsacı diye nitelendirdiğim yatırımın y'sinden habersiz,borsada oynuyorum tabirini sıklıkla kullananlar bu ayrıntıyı gözardı ederler.şüphesiz ki,endeks düşerken sizin hisseniz de bu düşüşe er ya da geç ayak uyduracaktır.

e o zaman,endeksin yönünü öngörmeden neden hisse senedi alıyorsunuz?
temel analize dayanarak doğru hisse senedini seçerseniz,bunlar endeksin düşüşünden fazlaca etkilenmeyecek tersine endeks yükselişe geçtiğinde ilk yükselen hisse senetlerinden biri olacaklardır.

endeks yükselir mi,düşer mi?
nasıl anlayacağız?
bunu başka bir yazıda anlatacağım.

öyle bir şey gördüm ki,gözlerime inanamadım.
bu kadarı da olmaz be,dedim.
hemen şirketin web sitesinden yatırımcı ilişkileri bölümünü aradım.ne faaliyet raporları var ne de yatırımcı ilişkileri sunumu.sadece bir e-posta adresi koymuşlar.komik.

göz ucuyla grafiğine baktım.
sözde teknik analizci grafiğe utanmadan hareketli ortalama atar ve destek-direnç seviyelerini forumlarda bağıra çağıra duyurur.ulan aç da bir bu şirket ne yapıyor,ne üretiyor ona bak,dingil!

ya da sen boşver,ben bakayım.

genpower jeneratör

üniversitelerin iktisat-işletme bölümlerinde ders olarak okutulmalı bu örnek.
diğer kısa vadeli alacaklar ne olabilir sizce ve nasıl bir yılda 60 katına çıkar?
bu kalem esas faaliyetten ortaya çıkan alacakları kapsamaz,başka sebeplerden ötürü yükselmiştir.ayrıca şirketin stogunun olmaması da ayrı bir komedidir!

ama durun.asıl komedi hazır değerlerde.şirketin kasasında 1398 lira kalmış.güzel para be!

hisse başına özvarlık ne kadar artmış ve temettü dağıtımı nasıl gibi saçma bir soru sormayacağım elbette.ne temettüsü lan para mı var kasada!
bizim amacımız ne?
özvarlığını arttıran şirketi bulmak.

maddi duran varlık kalemi sıfıra inmiş fakat diğer duran varlıklar tavan yapmış.başka bir şirket olsa daha doğrusu hazır değerleri yüksek bir şirket seçmiş olsaydım bu değeri umursamazdım ama bu nedir yahu!

bir şirketin bilançosunda diğer sözcüğüyle başlayan kalemlerde bir artış varsa oradan koşar adım uzaklaşın!
problemin kökeni neresi?
maddi duran varlıklarının artmasının sebebi dış kaynak kullanması.biz özvarlık/maddi duran varlık oranının 1 olmasını uygun buluruz.579 nedir arkadaş?

genpower jeneratör-özvarlık

başka neler var?
satışların maliyetine bakalım.
brüt kar 4 milyon lira ama 3milyon700 bin lirası genel yönetim giderleri.
yanlış duymadınız,üretim dışı giderler karın neredeyse %90'ını eritiyor.şirket satış yapamıyor ama yemeye içmeye devam.geçen yılın 3 katı.boşver ya.

sonu korkunçlu bitecek sanki.
üşenmedim dostlarım,dipnotları okuyorum.
bu diğer alacaklar kafama takıldı,meğerse buymuş!

genpower-alacaklar

satış karlılığına bakmış mıydık?

genpower-satış-karlılık

sermaye artarak sürerken şirket kur,net finansman giderlerini sıfırla,satışların maliyetini %40 azalt,kur riskini doğru düzgün yönet ve tüm bunlara karşılık kaydırılmış yıllık 65 milyon lira zarar yaz,olacak şey değil.

bu biraz da ticari borç devir süresi ve alacak tahsil süresinden kaynaklanan bir şey.şirket 2012 eylül ayında -bu iki rasyoyu topladığımızda 1000 ediyor-üretim biter ve mal dağıtıma çıktıktan yaklaşık 1000 gün sonra parasını alabiliyor.saçmalığın daniskası!

likidite oranlarına bakmıyorum ki zaten yatırım ortaklıklarında bu rasyonun geçerliliği yoktur.
yine yoruldum ve bir sürü şey yazdım.
kim okuyacak bunları merak ediyorum.

piyasa değerine iyi bakın.şirketin işleri bozulmuş fakat tam o sırada ne hikmetse piyasa değeri on katına çıkmış.al sana manipülasyon,ne söyleyelim daha?

temel analiz bu şirket acayip pahalı diyor ama ben olsam trading yaparken değerlendiririm bu hisseyi.
eski adı latek yeni adı genpower holding,yatırım şirketleri sektöründe yer alıyor.

şu an satışlarının 6,38 katından fiyatlanıyor.ne güzel!
şirket fena zarar yazmış.haber analiz der ki bu şirket kar ederse belki imkansız ama böyle bir mucize olursa bu şirket endekse göre performans grafiğinde geride olduğundan,bunu da fırsat bilerek şu anki fiyatının 3-4 katına çıkar.

bunu iyi takip etmek gerek.
çünkü endeksin güzel yükseldiği dönemlerde bu hisse geçen yıl sadece 63 lira,bu yılsa 39 lira kazandırmış.eğer geçen yılki getiri grafiği bu yılda yaşanırsa endeksin iki katı getiri sağlayacağından eminim.
bedelli arttırdı.
grafik atmayınca kızıyorsunuz,buyrun.

genpower-teknik analiz

hacim datasını okumayı bilen biri hissenin yükseliş-düşüş hareketini birilerinin organize ettiğini anlayacaktır.
düşüşte yüksek hacim piyasanın geri döneceğinin işaretidir.
bu kadar laftan sonra yarın 5 lot alayım bende.

4 yorum:

 1. Güney bey ellerinize sağlık yine çok güzel bir makale olmuş. Okuyoruz elbette. İçerisinde yüksek dozajda bilgi olduğu için tam olarak sindirmek zaman alıyor. Acaba dedim, Mayıs 2013e dönüp bloğu okumaya baştan başladım bu arada yeni makalelerinizi de merakla bekliyorum. Borsatürke de atıflarda bulunmuşsunuz. Derya içerik var. Gerçekten çok beğendim.

  YanıtlaSil
 2. Buna ek olarak devletin orta vadeli planlarına da bakmanın sektör için gelecekteki hedeflenen büyüme öngörüleri konusunda faydalı olacağını düşünüyorum güney hocam.
  Kaleminize sağlık...

  YanıtlaSil
 3. çok doğru mesutcum.onu da eklemek gerek.

  YanıtlaSil
 4. Yazı 2 yıl önceki yazı, ancak hala çok ama çok değerli. Büyük bir şevkle yazılarınızı okuyorum. Bu arada anlatım diliniz çok harika. :)

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol