2 Nisan 2014 Çarşamba

1 Temel Analize Göre Hisse Senedi Seçimi ve Dupont Modeli

temel analiz yazıp çizeceğimizi söylemiştim günler önce ancak vakit bulabildim.bir süre araştırma yaptıktan sonra yine forumlarda gezinirken saçma sapan yazılar okudum ve sinirlendim.blogu güncel tutmamı isteyen yatırımcılardan e-mailler aldım.masabaşında saatler geçirebileceğim bir işim olsaydı belki dağ gibi biriken bildiklerimi buraya aktarabilirdim fakat eve gelir gelmez yatıyorum ve artık okumaya da vakit ayıramaz hale geldim ne yazık ki.

bunların dışında bazen ne yazacağımı da düşünmüyor değilim.yazacak birçok şey var fakat bilgisayar başına oturunca nereden başlayacağımı şaşırıyorum,sanırım buna bir çözüm buldum.forumlarda veya bana benzer yazılar yazan blogları gezip,orada yatırımcılara yanlış bilgi veren ya da konuya hakim olmayıp işkembeden sallayan arkadaşlara yazacağım.böylece bugün ne yazsam diye düşünmeme gerek kalmayacak.

merak edenler için dupont analizinden bahsedeceğim.şirket değerleme yaparken bana baya faydası oluyordu.güzel bir temel analiz programı satın aldım ve buradaki güncel veriler ışığında makaleler yazacağım.burayı takip eden dostlar böylece hem bilinçli bir yatırımcı olacak hem de bir profesyonelin hisse senetlerine nasıl değer biçtiğini görecek,başlayalım.

dupont analizi yazarak google da arattığınızda karşınıza çıkan ilk sitelerden biri burası.belli ki değerlemeyi bilen biri tarafından kaleme alınmış bu yazı fakat biraz grafik ekleseydi ve hisse senetleri üzerinde örneklemeler yapsaydı daha iyi gözükebilirdi.

arena şirketi için birisi evi satıp arena diyorum gibisinden bir şeyler söylemiş,bir yerde okumuştum.bilançoya göz atmadan önce dupont oranlarına bakalım.resme tıklayıp büyütün.


uzun vadede getiri elde edeceğimiz şirketleri bulurken incelememiz gereken üç rasyo var:
  1. net kar marjı
  2. aktif devir hızı
  3. aktif karlılığı
aktif devir hızı*net kar marjı yaparsak aktif karlılığı buluruz.yani bir şirketin aktif karlılığının yüksek olması için ya net kar marjı ya da aktif devir hızı yüksek olmalıdır.bir firmanın karlılık ve potansiyel büyümesinin önemli göstergelerinden biri özvarlık karlılığı olduğuna göre bunun yüksek çıkması için aktif karlılık sektörün üzerinde olmalıdır.

bu bilgiden hareketle bilişim ve yazılım sektöründe yer alan şirketler içerisinden arenaya odaklandığımızda net kar marjı,aktif devir hızı,aktif karlılığı ve bunlara bağlı olarak özvarlık karlılığının sektörün üstünde olduğunu görüyoruz fakat borç oranı sektöre yakın.

return on equity bulmak için equity multiplier katsayısıyla çarpmak gerekiyor lakin biz bunu şimdilik ciddiye almayalım.
ne diyorduk,sektördeki güçlü-zayıf şirketleri bulmak alım yapmak için yeterli koşul değildir.dupont analizi sadece özsermaye karlılığı rasyosuna ulaşmamız için bize kolaylık sağlayan bir tekniktir.bununla birlikte piyasa çarpanlarının kesinkes incelenmesini salık veririm.

değerlemeden anlayan bir yatırımcı yukarıdaki tabloya baktığında logo ve despc nin aktif karlılığının yüksek olduğunu görür.logonun net kar marjı yüksektir ve bu da maliyetlerini etkin yönettiğini gösterirken despc nin aktif devir hızı sektör ortalamasına yakındır ve bu rasyoda bu şirketin faaliyet etkinliğinin yolunda gittiğini bize anlatıyor.

özvarlık karlılığını hesaplarken değerlemenin içerisine bir de borç oranı giriyor.özetle,borç oranı yüksek olan bir şirketin özvarlık karlılığı da yüksek çıkabiliyor fakat bu pek sağlıklı bir durum değil.

neden değil?
çünkü şirket yatırımı başkasının parasıyla yapıyor ve ola ki bu yatırımından kar etti,bu doğrudan özvarlık karlılığını etkiliyor ama bir gün borç veren şirketin kapısına dayanıp "benden aldığın borçları öde" derse firmanın karlılık durumu alt-üst olabilir.

o yüzden dolayı borç oranı yüksek tutup dolayısıyla özvarlık karlılığı da yüksek olan şirketler bizim yatırım yapacağımız şirketler olmayacak.

buraya kadar kısa süren bir açıklamayla sektöre bir göz gezdirdik.sırada bilanço yapısını incelemek var.


arenanın bilançosuna baktığımızda kısa vadeli ticari alacaklarının 186 milyona kadar yükseldiğini görüyoruz.dönen varlıklar kalemi içinde yer alan bu değerin artmasında aslında bir problem olmayabilir ama incelerken önceki dönemleri karşılaştırdığımızda bu rasyonun artış trendine girdiği açık seçik belli.

dönen varlıkları,kısa ve uzun vadeli yükümlülüklerini kapsadığından bilançoda bir sıkıntı yok gibi gözükse de ticari borçların bu denli yükselmesi beni endişeye düşürdü.iki senede iki kat artmış ticari borçlar.
burada bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum.
eğer kısa vadeli ticari alacaklar,ticari borçlardan büyükse iyi.arena yıllardır bu iki rasyo arasındaki farkı 40-50 milyon tl arasında sabitlemeyi başarmış.

finansal borçların yüksek çıkması normal.zaten dupont analizi yaptığımızda borç oranının %66 olduğunu biliyoruz.ticari borçlar mevsimlik dalgalanmalar veya enflasyon nedeniyle değişebilir.bu borçların kısa vadeli borçlara oranı ise grafikte.


bu oranın sektörün altında olması iyidir.
burası çok önemli.
arenanın ticari alacakları ve stokları artıyor ve buna rağmen satışları gayet güzel arttığı için bir problem gözükmüyor.
buraya kadar arenanın bilançosunu inceledik ve dupont analizini yaptık ama henüz piyasa değerini sektörle ve endeksle kıyaslamadık.
meraklısına kaynak.
http://beginnersinvest.about.com/od/financialratio/a/aa040505.htm

1 yorum:

  1. yarın yazalım dediğin hiçbir konuya devam etmemişsin

    YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol