30 Mayıs 2014 Cuma

12 Aslında Kazanan Kim?

neye göre borsada başarılıyız ya da değiliz?
ya da başka türlü sorayım,neyi gerçekleştiren yatırımcı başarılıdır ya da başarısızdır?

endeks 3 ay öncesine kıyasla %18 yükseliş gösterdi.endeksin bu denli yükseldiği bir dönemde %10 kar eden yatırımcı başarılı mıdır yoksa %18 düşüş olduğunu farz edersek %10 kayıpla kurtulan yatırımcı mı başarılıdır?

karşılaştırmalı getiri tablosu

portföyü değer kazanan yatırımcı kesinkes daha başarılıdır ama siz "ben uzun vadeli yatırımcıyım" geyiğinden başka bir şey bilmiyorsanız,istikrarlı kazanç sağlayabilmeniz için ikinci yatırımcının tarafında olmalısınız.

endeksten az kar eden bir yatırımcıya başarılı dememiz söz konusu değildir.endeks düşerken pozisyonunu kapatmış ve bekleyen,piyasa yükselirken de ondan daha çok getiri elde etmeye çabalayan yatırımcı hakikaten başarılıdır.
beyin yamyamları öyle şeyler yazıyorlar ki okuyunca kendimden geçiyorum.
adamın biri çıkmış,o gün %1 getiri elde etmiş hissesini övüp duruyor.arkasında yığınla şakşakçı kitlesi mevcut.
bu kafayla giderseniz aracı kurumları zengin edersiniz bre dürzüler!

yatırım fonları-garanti

endeksi taşıyan bir bankanın yatırım fonları getirisi belirtildiği gibi.
benim bir halt bildiğim yok,diyenler olabilir.sizler paranızı fonlara teslim edin.ortalama %10 getiri hiç de fena değil.

bu %getiri grafiği diğer bankalara kıyasla çok daha yüksek.endeksin altında kalan birçok fon var.
diyeceğim şu ki,hiçbir şey yapmasınız dahi zaten %10 kazanacaksınız.bu dönemde hiç hisse senedi almayan,senaryosunda endeksin düşeceğini öngören ve buna bakarak parasını kaybetmek istemeyen yatırımcı %10 kazanan yatırımcıdan daha dürüst ve başarılıdır.

dürüstlüğü şuradan gelmektedir,endeksin düşeceği bariz olan zamanlarda bu yatırımcı kendisini "ben uzun vadeli yatırımcıyım" diyerek kandırmaz.

enflasyonun artarak sürdüğü,ekonominin büyüdüğü ve faizlerin düştüğü dönemlerde endeksler yukarı gidecektir.

imkb yi baz alacak olursak,uzun vadede endeks yükseliş trendine girmişken,çok sıkıntı bir durum olmadığı müddetçe,aldığınız 10 hisse senedinin 8'i yükselecektir.bu oran %80'e tekabül etmektedir.piyasa geneli bu oranın altındaysa yani endeks yükselirken aslında fake bir hareket söz konusuysa bu genel değildir ve yön belirsizdir.

bir zaman gelir,ne alsanız yükselir.işte buna benzer bir olay yaşadıysanız o sizin başarınızdan kaynaklı değildir.endeksin %80'i yükselmiştir ve sizin aldığınız hisse senedi o %80 lik grubun içinde yer alıyordur.

hani forumlarda görürsünüz ya,adamın biri hisse senedi önerir-piyasa tavan giderken-herkes buna kul köle olur."vay be adamın bilmediği bir şey yok,büyüksün üstadım" derler.halbuki yatırımcının parası sadece endeks ölçütü bazından değer kazanmıştır.

be hey dürzü çok biliyorsan kendini endeksi taşıyan hisse senetlerinden biriyle değilde gözaltı pazarıyla kıyaslasana!

bugün paranız 5 endeks kontratı satın almaya yetiyor fakat seneye aynı miktarda para 4 kontrat almaya ancak yetiyorsa kaybınız %20 dir.

portföyünüz %10 artınca başarılı sayılmıyorsunuz aksine dünkü paranız -11 kontrat alıyorken- bugün endeksten 10 kontrat almaya yetmiyorsa başarısızsınız,farkında değilsinizdir.

kaç para kazandım muhabbetiyle ilgilenmek yerine,herkes kazanırken ben onlardan farklı olarak üstüne ne koydum,demelisiniz.
endeks 60 binden-80 bine eğilim gösterirken utanmadan "dün %3 koydum" diyorsanız size iki tavsiyem var:
 • evinize yakın bir kahveye gidin ve arkadaşlarınızla pişpirik oynayın.
 • iyi kötü bir yerden arsa alın,domates soğan ekin.
iyisi mi siz beni de dinlemeyin,piyasanın nabzını tutan hisse senetlerine yatırım yapın.

12 yorum:

 1. günde 400 hite yorum almaması canımı sıkmış demişsin header bölümünde. benim bir ara günde 8.000 hin alan blogum yorumu az alıyordu, yorumlarda teşekkür değil direkt soru. Etrafta tanıdıklaırndan alamadıkları cevaplardı. Bu yüzden blogu başkası için değil kendin için yazmalısın.

  YanıtlaSil
 2. merhaba kadir.
  görüşlerine kısmen katılıyorum ama "kendin için blog yazmak" ne derece doğru?
  beni iki senedir okuyorsun, blogundan backlink verebilirdin.
  havaya konuşmak hiç hoşuma gitmeyen bir şey. yazdıklarımı anlayacak ve yorumlayacak bir kitle yoksa boşa uğraşıyorum demektir.

  YanıtlaSil
 3. Hocam,
  Ben sizi geç keşfettim, erken kaybetmeyim, dün o kadar uğraşıp benim soruma cevap yazmışsınız.
  Hemde birde sistem önermişsiniz.
  Gönül zenginliğiniz hemde ky bilinçlendirme cabanız sizin öz değeriniz bence.

  Size Çok teşekkür ediyorum.

  Yine dünkü sistemde ile ilgili bir takım sorularım var? Sistemde fiyat seçeneğini ben Açılış olarak kullanıyorum. Sanırım sizde öyle kullanmışsınız.

  Bu sistemdeki Sat sinyallerini günlükte DMI ve D+-D- ve ADX göstergesi ile dönüşlere dikkat ederek "short" sinyal olarak değerlendirmek mümkünmüdür?
  APS'yi grafik olarak nasıl çizdirebilir ve değerlendirebilriz?
  Sistemde "volüme" grafiğini de çizdirmişsiniz 11 Aralık tarihli yazınızda volüm göstergesinden daha iyi olduğunu belirtiğiniz bir hacim ölçüm formülü vermişltiniz.

  Gerçektende bu förmül pozitif ve negatif uyumsuzlukları çok iyi tespit ediyor. Bunun yerine Volume oscilattörünü kullanmanızın özel bir sebebi var mı?


  Ben stop olarak parabolic ve ATRS kullanıyorum.

  ATRS stopunu 60 ve 240 dak grafiklerde hangi parametre ile önerirsiniz? Ben günlükte 2,5 ile kullanıyorum.

  Son olarak kademe analizi konusunda önereceğiniz bir kaynak var mı?

  Saygılarımla,

  YanıtlaSil
 4. fiyat seçeneği kapanış olacak.
  sat sinyali geldiğinde alarm kurulur öncesinden ve teyit almak için dı spread göstergesine bakılır. adx de bir alternatiftir.
  volume oscillator hisse senetlerinde, volume price endeks ve diğer enstrümanlarda güzel sonuçlar verebilir.
  stop deyince aklıma benimde trailing stop geliyor. atr iyidir.
  atr hangi grafikte daha iyi sonuç verir bilemiyorum, opt yapmak gerek. bildiğim kadarıyla kaynaklarda 2,5 geçiyor. yani doğrusunuz.
  kademe analizi hakkında bir kaynağa rastlamadım, bu tamamen tecrübe aktarımı gibi bir şey olacak.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba,
  Blogun pr'ı 4 iken backlink işe yarar ama 2 olunca pek işe yaramaz diye düşündüğüm için pek umursamıyordum. Ekledim. Belki sonra tekrar 4'e çıkar ve işe yarar.
  Blogu paralı yapman umarım işine yarar.

  YanıtlaSil
 6. merhaba kadir,
  blogun entelektuel.com sanırım kapalı.
  bende backlink verdim.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba,
  Esasında kapalı değil ana sauyfaya index.html dosyası attım boş olarak arka planda siteye yazılarımı ekliyorum. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. Merhaba

  Sayfanızı geç keşfettim, sık kullanılanlara ekledım umarım kapatma işini askıya alırsınız. Ben de sızın gıbı yıllarca okudum kıtapları araştırdım kendıme göre sistem kurdum ama yinede sizin gibi insanları bulunca okumaktan kaçmıyorum umarım bu enerjinizi kaybetmezssiniz. Zamanınız olur ise size bazı konularda soru sormak isterim ..

  YanıtlaSil
 9. teşekkürler fakat blogu kapatmak zorunda kalabilirim,program yollanmazsa şayet.artık müşteri hizmetlerini arayıp,demoyu uzatın bi zahmet,demekten sıkıldım.blogu aylık 5 lira ücret ödeyen okuyabilecek,bunu belirttim.
  soru sorma konusunda rahat olabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 10. EkonomiTurk'ün yaptıgını yapacaksın ama o ne kadar tutturdu bilemiyorum. Ha tuttu ayrıca çok güzel bir site açtı eyvallah ama o blogu paralı yaparak istediğine ulaşabildi mi acaba? Ki o hisse önerisi de yapıyordu sanırım o paralı blogunda.

  YanıtlaSil
 11. selam kadir.
  ekonomiturk2 blogunda izlediğim kadarıyla baya üye vardı ve hisse önerilerini xu100 ağırlıklı seçiyordu.yazıları okumak ayrıca keyifliydi.bu arada ben 5 lirayla zengin olma hayali sunmuyorum kimseye,makale yazmak için programlara abone olmam lazım.bu ücretli blog işi o yüzden gerekli.

  YanıtlaSil
 12. Thanks for sharing such a valuable information.Im very thankful to you that you had given me this opportunity to write on this blog.please visit our website I assure you that it will be very useful for our website.....
  http://chennaipackersmovers.in/

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol