17 Mayıs 2014 Cumartesi

2 Kademe Analizi ve Değerleme Oranlarına Dayalı Model

bir okuyucum bu kadar yazı içinde kademe analizine değinmediğimi fark etmiş olacak ki,bununla alakalı bir soru yöneltmiş.bu yazı da az çok bilgi vermeye çalıştım.

her tahtanın oynatıcısı tahtasının yatırımcısına göre tahtada pozisyon alabiliyor.burada önemli olan nokta tahta yapıcıyla aynı şekilde düşünüp onun tarafına geçmektir.
izlenmesi düşünülen hisse senedinin destek ve dirençlerde kademe analizi iyi yapılmalı ve bu noktalardan verdiği tepkilere dikkatle bakılmalıdır.bu arada birçok senette değil birkaç senette uzmanlaşmanız doğru kararlar almanız açısından önemlidir.seçilen bu senetlerde (özellikle yeni başlayanlar için ) endeks kağıdı olmalıdır.
ağırlıklı ortalamaya dikkat edin.tahtayı aniden ağırlıklı ortalamanın altına çekebilirler.tam da bu noktada alıcı geliyor mu? ao üzerindeyken aynı kademelerde geziyorsa neler oluyor? (genelde aşağı yönlü gevşetirler tahtayı) boş kademe varsa ve ao üzerinde ise fiyatlar gün içi o kademeye inebilirler.yukarıdan satım yapanlar bu noktalardan alım deneyebilir.

Merhabalar. Keşfettiğimden beri yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum. Borsada kendi ölçülerine göre para kaybetmiş birisi olarak keşke daha önce görseydim dediğim şeylerle karşılaştım...
"Talep Konsantrasyon Eğrisini Kullanarak Hisse Bulmak" yazınızda bahsettiğiniz göstergelerden TKE göstergesine sahibim ama DI Spread göstergesinin formülünü bir türlü bulamadım. FX Plus kullanıyorum ve teknik ekip başka programlar için yazılsa bile bu programa uyarlıyor. Bu formüle ulaşmamı sağlayabilir misiniz diye sormak istemiştim. Umarım ayıracak zamanınız vardır. 
Hoşçakalın...

sürekli okuyucularımdan birisi de fx plus programında dı spread olmamasından yakınmış.böyle bir sıkıntı olduğunda firmanın teknik analiz proje yöneticisi kimse onunla irtibata geçebilirsiniz.
bu programda işe yaramaz çoğu indikatör varken dıs olmaması beni şaşırttı doğrusu.kendiniz aşağıdaki formülü tanımlayarak bu göstergeyi çizebilirsiniz.

çok basit.dm önceden hesaplandığı için sadece +dı-dı farkı kalıyor geriye.
PDI(21)-MDI(21)::0
sıfır referans çizgisini dileyen değiştirebilir.

bir şey daha ekleyip bitirmek istiyorum.
değerleme oranları modeline dayalı bir algoritma yazdım ve bunun 1995-2014 yılları arası getiri grafiğini paylaşıyorum.

değerleme oranları

2008 krizine kadar neredeyse başa baş getiri sağlayan model,avrupa borç krizinin yaşandığı yıllarda atağa geçmiş ve endeksin üzerinde performans göstermiş.

değerleme oranları-kriter

sharp rasyo bariz düşük olduğu ve standart sapma sınırların üzerinde olduğundan bu sistemi ben tavsiye etmiyorum.hangi hisselerde pozisyon aldığını merak edenler için;

değerleme oranları-hisse senedi

bu portföy risk sevenlere hitap etmiyor sadece temettü getirisi de maalesef birçoğumuzu memnun etmiyor.siktir edin.

2 yorum:

  1. Hocam geçmiş yazılarınızda "trend trigger factor"den bahsetmiştiniz, o yazınızda sistem testi yapacağınızıda belirtmişsiniz, bu konuda bir çalışma yaptınız mı? Saygılarımla

    YanıtlaSil
  2. merhaba erkin.
    system tester formülü yazdım,bahsettiğin göstergeyi optimize edip,kazanç/kayıp durumu ne alemde,bunu sizlerle paylaşacağım.
    teşekkür ederim.

    YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol