28 Mayıs 2014 Çarşamba

2 Muz Yemek Borsadaki Başarınızı Arttırır mı?

son yıllarda iktisat bilimi Newton'un mekaniği, Öklid'in matematiğinden sıyrılıp yeni bir arayışa sürüklendi.bu yeni arayış iktisat bilimini kağıt üzerinde istatistik ve matematiksel rakamlar olmaktan çıkarıp -ceteris paribusu yıkıp- deneysel formata bürünmesini sağladı.nöroekonomiden bahsediyorum, yeni iktisat; kuantum fiziği, psikoloji, felsefe, biyoloji bilim dallarından yararlanıp sonuçları deneysel ortama aktarmayı amaçlıyor.

kuantum-ekonomi-nörobiyoloji üçlüsünden oluşan bu yeni anlayış ekonomiye farklı bir soluk getirdi.

öncelikli şunu bilmeliyiz ki, her insanın finansal kazanç ve kayıplardan etkilenme oranı birbirinden farklıdır.kimisi 5 lira kaybetmesiyle ağlarken bazısı da 10.000 lira kaybetse ruhu duymaz.biz bu farklılıkları serotonin ve dopamin kimyasallarının etkileriyle açıklayacağız.

mutluluk,zindelik,huzur veren bir hormondur serotonin.beyindeki haberleşmeyi sağlayan 108 nöron taşıyıcısından biridir.eksikliği de fazlalığı da zarardır.triptofan ön maddesinden sentezlenen serotonin, fiziksel uyarıcıların etkisi altındadır.

serotonin düşüklüğü kişiyi intihara sürükleyebilmektedir.aynı şekilde depresyon ve buna benzer hastalıklar da serotonin seviyesini düşürmektedir.geçmiş intihar olayları üzerinde yapılan çalışmalardan birinde, intihar edenlerin beynindeki serotonin, nöroadrenalin, dopamin düzeylerine bakılıyor sonuç hayli ilginç. Beyin omurilik sıvısındaki serotonin düzeyi bu kişilerde diğer insanlara oranla çok çok düşük.[1]

bilim adamları bu konu üzerinde saatlerce çalışmışlar ve serotonin düzeyini arttıran ilaçlar geliştirmişler.ve ilaçlar beklendiği gibi başarılı olmuş.[2]

amerika'da bestseller olmuş ilaçların önde gelenleri antidepresanlar.business insider blogunda bunla alakalı sağlam bir araştırma var.[3]
abilify 3.sırada.
en çok satan antidepresanlar da burada.[4]
amerikalılar antidepresan kullanmayı çok seviyor. birkaç istatistik vereyim:
 • antidepresanlara harcanan yıllık para miktarı 11.300.000.000 $
 • amerikalılar diğer gelişmiş ülkelere oranla daha fazla antidepresan tüketiyor.
 • 1988-1994 yılları arası Amerikada antidepresan tüketimi %400 arttı.
 • 10 Amerikalıdan 1 i 12 yaşın üzerinde antidepresan kullanmaya başlıyor.
dünyadaki antidepresan dalgasını serotonin eksikliği yüzünden depresyona, fazlalığı yüzünden ise anksiyete ile boğuşan insanlar başlattı.

triptofan aminoasiti içeren besinler vücudumuzdaki serotonin seviyesini yükselterek moral-motivasyonumuzu arttırıyor.bu yüzden bol bol muz, portakal, çikolata, somon tüketmeliyiz.

serotonin ve dopamin

tamam da bunların borsadaki başarımızla ne ilgisi var diyenler, okumaya devam etsin.borsada kazanmayı çok arzulayanlar,buna ulaştıktan sonra büyük mutluluk yaşarlar.ancak bir zaman sonra bir önceki işleme göre daha az kazanmak kişiyi eskisi kadar mutlu etmemektedir.tam bu noktada yaşanan şey, beyindeki düşük dopamin miktarıdır.
uyuşturucu bağımlısı bir bireyi hayal edelim. maddeyi kullandıktan sonra beyindeki dopamin reseptörleri gittikçe duyarsızlaşıyor ve eski haz aynı dozda mümkün olmuyor.

benzer durum, merdivenaltı borsa uzmanları ve küçük yatırımcıların dünyasında da yerleşiktir. yerde bulunan paranın beyni ateşleme gücü,emek verip kazandığınız paranın hevesinden çok daha yüksektir.beklenmedik bir piyasa manevrasıyla sağlam kazanç elde etmeniz beyninizde dopamin patlamasına sebep olacaktır. sizde elinizde tuttuğunuz patlamaya hazır bombanızla diğer mali kararlarınızı riski yüksek enstrümanlardan seçip,eski dopamin hazzını tekrar yaşamak istersiniz.yeniden kazanır,riski yüksek olanı takip edersiniz ve bu kısır döngü siz istemeseniz bile sürecektir.

umduğunuz gibi olmayabilir de.piyasa olağanüstüyken ortağı olduğunuz şirketten gelen kötü haber beyninizdeki dopamini sıfırlar.işbu bir sonraki kararlarınızda yandığınızın resmidir. çünkü artık her kararınızı dopaminin stresi ve baskısı altında vermeye mahkum olacaksınız.yaşadığınız şey, bir alkoliğin keyfin en tatlı yerinde elinden birasını almaya benzemektedir.

siz siz olun sentetik ilaçlardan uzak durun,borsada başarılı olmak istiyorsanız muz yiyin yeter.

2 yorum:

 1. Hocam,
  Anlayana derya gibi bir blok yapmışınız, makalelerinizi tekrar tekrar okuyorum,
  Siz piyasa yorumu vermiyorsunuz biliyorum,
  Vobta, Günlük grafikte trend belirledikten sonra, gün içi en iyi giriş ve çıkış noktalarını hangi periyotta ve nasıl belirleyebiliriz hocam?
  Gerçi, bir stratejimiz olduktan sonra ve trende oynuyorsak o kadar önemli değil, lakin şu anki 78,000 patinaj bölgesinde bize faydası olur düşüncesiyle sordum hocam,

  Bunun yanında bende sizin gibi elliota mesafeliyim(sizin kadar bilmesemde), lakin ara dalganmalarda, fibo düzetme seviyeleri faydalı olabiliceğine ilişkin makelinizi okudum. Devamını bulamadım. Bu dalgalanmalarda nasıl bir yöntem ile ilerlemeliyiz hocam?

  Saygılarımla  YanıtlaSil
 2. elliot diye bir şey yok, sadece temelindeki wolfe dayalı birkaç şey var geçerli olan.küçük yatırımcının bilgisizliğinden yararlanarak,gün içi yorumlarında elliot dalgaları sayan ve bunu zig zag göstergesiyle yapan insanlar görüyorum.
  yazıktır.

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol