24 Mayıs 2014 Cumartesi

0 Okuyuculardan Gelen Sorular

1.iyi günler ben ktü iibf ekonometri son sınıf öğrencisiyim.borsaya merakım ve öğrenme istegim yüzünden bitirme ödevimi borsa üzerine aldım. borsa, alt baslıkları ve borsa terimleri sözlüğü hazırladım işlem yaparken izlenecek adımlara değindim tez hocam birde analiz yapmamı söyledi veriler grafikler cok karışık geldi neyi nasıl yapacagım kafam cok karıştı eğer vaktiniz varsa yardım eder misiniz?

2.sayın Hocam, makalelerinizi okuyorum. Ancak anlamamız için belli bir seviye şart. Ben diyorum ki, bizim gibi az bilgiye sahip olan birisi hisseleri önüne koydu, seçim yapacak; 
1- hangi sektörlerin hisselerini tercih edecek
2- hangi temel analiz verilerine bakacak
3- hangi teknik analiz verilerine bakacak
4- bunların dışında formüller var mı?
5- matriks mi yoksa finnet mi? 
yani bizim anlayabileceğimiz dilden...

bir de taramalarınızdan bu hafta için çıkan hangi hisseler var? teşekkürler...

3.hocam geçmiş yazılarınızda "trend trigger factor"den bahsetmiştiniz, o yazınızda sistem testi yapacağınızıda belirtmişsiniz, bu konuda bir çalışma yaptınız mı?

1.üniversite öğrencisi bir okuyucumdan gelen soru aynen bu şekilde.benim ona tavsiyem,kendi okulunda borsa okuryazarlığı üzerine bir anket hazırlaması-100 kişi yeterli olur-ve cinsiyeti ya da gelir durumunu temel değişken olarak alıp,spss yardımıyla çapraz tablo oluşturması ve ardından bulguları yazması.böylesi bir çalışma literatürde yer eder çünkü finansal okuryazarlık hakkında yapılmış çalışma sayısı az.
bu bitirme ödevi spss bilmeyen birini zorlayacaktır fakat günümüzde hocaların dahi bu programı yeteri kadar bilmemesi beni şaşırtmıyor doğrusu.kim ne biliyor ki.
sizin bu arkadaşa tavsiyeleriniz nelerdir,yorum bırakmanızı istiyorum.

2.bu başlı başına bir makale konusu fakat kısa geçeceğim.
aslına bakarsanız yazdıklarımı okumak için belli bir birikim gerekmediğini düşünüyorum.borsa kaynakları sayfasında belirttiğim kitapları okuyanlar bu blogda var olan yazılardan çok daha iyilerinin o kitaplarda olduğunu görecektir.
okuyucuma özetle temel ve teknik analizin abartıldığı kadar karmaşık olmadığını,sadece temel şeyleri öğrenmenin yeterli olacağını söyleyebilirim.temel verilere güveniyorsanız,
  • şirketin değerlemesi
  • dışsal ve içsel faktörler
  • makro ekonomik dengeler
  • gelen haberler
  • yatırım felsefeniz
önem kazanacaktır.
teknik veriler olmadan yola çıkmam diyorsanız,
  • özgün indikatörler
  • doğru parametre seçimi
  • sistem tester araçlarından faydalanarak indikatörlerinizi geçmişe dönük test etmeli ve kazanç-kayıp sorgulama
  • bir sistemde karar kıldıktan sonra aracı kurumunuzu arayıp,algoritmik trading konusunda bilgi almalısınız.
al şu indikatörü kullan ve hayatının sonuna dek para bas,diyebileceğim bir indikatör ya da sistem maalesef bulunmamakta.bir sürü formül var ve bunların sayısı her geçen gün artmakta.isteyen dilediğini test eder ve buna bağlı al-sat yapar.

explorer tarama sonuçlarını paylaşmıyorum çünkü burası "bu kağıdı şuradan al,iki kademe yazdıktan sonra çık" yorumlarının yapıldığı bir yer değil.borsa bloglarında yazılan bu söylemlerden nefret ettiğimden dolayı bu platformu kurdum.

3.trend trigger factor göstergesini sisteme çevirdim fakat test ettiğimde oldukça nadir sinyaller verdiğini gördüm.bu yüzden sadece indikatör olarak çizdirmeye devam edeceğim.

0 yorum:

Yorum Gönder

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol