14 Haziran 2014 Cumartesi

0 Borsa Neden Düşer?

ekonomik ve siyasi gelişmeler borsayı nasıl etkiler,başlıklı yazımda bahsetmiştim biraz.yine buna benzer ama kapsamlı bir makale yazmak istiyorum,çok fazla soru geldi bunun üzerine.
amacımız hisse seçmek ve yatırımcı olmaksa,günlük %5-10 peşinde koşmayı bırakıp,gerçek anlamda yatırım felsefesini kapacak olursanız ve portföyünüzün büyük bir kısmını uzun vadeli yatırıma ayırıp,ileride size büyük getiri sağlamasını temin edecek bir strateji izlerseniz piyasa illaki size hakkınızı verecektir.

bir hisse senedini almadan önce kendimize iki soru sormalıyız?
 • bu hisse gerçekte ne kadar eder?
 • fiyatı uygun mu?
bu iki temel soru üzerinde yüzlerce araştırma ve bir o kadar kitap yazılmış fakat halen karşımızda çok zor bir soru gibi durmakta.
biz nasıl düşünüyoruz?
biri bu hisse senedini 6 liradan al,bir ay sonra 8 lira olacak dese.etraftan gelen yorumlar,gidecek mi gitmeyecek mi beklentisi ve derken hisse 5 liraya kadar düşüyor.bir ayda bırakın kazanç sağlamayı,kaybınız %18 civarında.
hisse düşmeye devam ediyor.5'in altındaki kapanışlar sizi rahatsız ediyor artık ve zararına satıyorsunuz.temel savınız,bu hisseden adam olmaz.ne hikmetse siz sattıktan sonra kağıt tavan yapıyor.arkadaşınızın dediği seviyeye geliyor.fiyat 8.
adam arıyor sizi lakin siz 5 liradan çoktan satmışsınız.
strese,sinire bakın.yatırım kararlarınız sürekli böyle kaos dolu geçerse bırakın para kazanmayı,sağlığınızdan olursunuz.
öyleyse,ekran başında kilitlenip kalmak yerine nasıl bir yöntem izleyebiliriz?

e kardeşim sen al-sat yapmadan bu hissenin ederini buldun mu?
sıklıkla trade yapıyorsun onu anladık,bir system tester yazdın mı?
bundan on sene önce bir indikatör piyasada ne kadar getiri sağlamış,test ettin mi?
bir hisse senedi desteğinde olabilir ama temel analize göre pahalıysa bu onu alacağın anlamına gelmez.
teknik analiz uzun vadeye odaklanmaz,hangi şirkete ortak olmalısın sorusuna cevap veremez.bu iki analiz çeşidi birbiriyle zaman zaman çelişebilir ama her ikisinin kullanım yeri farklıdır.
bütün paranızı temel analize göre uzun vadeli yatırıma ayırın saçmalığını bırakın.
teknik olarak yükselen bir kağıt,habersiz-dirençsiz olabilir.bu teknik analizin temel analize göz kırpma ve ipuçları yaratma davranışıdır.diğer sözde üstad bozuntularının dediği gibi hisse senedi önce temel verilere dayandırılarak seçilmez,tekniğine bakılır evvelden.

teknik yükseliş size fırsat yaratır.450 hisse senedinin temel analizini yapamayacağınıza göre öncesinde teknik bir bakış yakalamalısınız enstrümanlarda.

her hisse bir piyasada işlem görür ve piyasanın endeksinden bağımsız hareket etmesi mümkün değildir.endeks ve diğerleri için iki ayrı yol vardır:
 • piyasa görünümü-makro karar teknikleri
 • enstrüman seçimi-mikro karar teknikleri
endeksin yönünü tahmin etmeden yapılan hisse seçimleri gereksizdir.borsa %50 düşüyorsa sizin hisseniz ne kadar sağlam olursa olsun düşecektir.belki öbürlerine kıyasla biraz daha az düşecektir ve yükseliş ivme kazanırken daha hızlı yükselecektir.

endeksin yükseleceği ya da düşeceği belirsizdir.dow teorisi bize bu konu hakkında bir nebze fikir verebilir.
borsa neden düşer?
 • ekonomik büyüme azalırsa
 • işsizlik artarsa
 • bütçe açığı artarsa
 • dolaylı vergiler azalırsa
 • üretim düşerse
 • dış ticaret açığı yükselirse
 • kapasite kullanımı düşerse
saydığım sebeplerin altında yatan etken ekonomik büyümedir.ne zamanki büyüme düşer,bu yazdıklarım bir zincir gibi birbirini etkileyerek ekonomik krize sebebiyet verir.sonrası malum.

burayı iyi okuyun.
charles dow şunu keşfetmiştir:
borsa endeksleri ekonomik büyüme başlamadan evvel yükselmeye başlar.ne zaman ekonomi çok hızlı büyüyor ve belirli bir noktaya geliyor,ondan sonra düşmeye başlıyor.

ekonomi dipteyken borsalar artar çünkü piyasayı sizler değil profesyoneller yönetir.onlar bilirler ki,ekonomi dip yapmıştır ve işsizlik,bütçe açığı,büyüme had safhaya ulaşmıştır.alım yapmaya başlarlar.

bizim küçük yatırımcı meşhur laflarından birini söyler durur:
ulan bu ortamda bile borsa neden yükseliyor anlamış değilim :)

sen bir bok anlayamazsın.bu kafayla bu yaşa geldiğine şükretmelisin.
business cycle hareketi denen şeyden haberin yok senin.nereden olsun amk gün boyu forumlarda,feysbukta dolanırsan nereden öğreneceksin bunları!

ekonomide daha iyi rakamlar görülse bile bu uzun soluklu olmaz ve business cycle hareketiyle elbette bir satış dalgası gelir.borsaya yeni giren senin gibiler bunun düzeltme olduğunu ve kısa zaman sonra piyasanın eski yerine geleceğini savunur,buna inanırlar.

küçük yatırımcı yükselişin geleceğini düşünür ve bu yönde hayaller kurar.sonrasında temel makro veriler bozulur,borsalar resesyon beklentisini satın alır,düşmeye başlar.birisi çıkar büyüme tahminleri yapar ve borsaya daha büyük satışlar gelir.bu gelen satışlar ekonominin ileride küçülme beklentisinin olduğunu gösterir.bu böyle sürer gider.

an itibariyle ekonomik büyümeyi yavaşlatacak bir unsur ortaya çıkarsa önce borsa düşer,bu etki ortadan kalktığında borsa eski seviyesine geri döner.
demem o ki,ekonomik büyümeyi öngören bir aklı selim vatandaş için hisse senedi yatırımı çocuk oyuncağıdır.
hangi olaylar ekonomik büyümeyi etkiler?
bu da bir başka yazının konusu.

0 yorum:

Yorum Gönder

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol