21 Haziran 2014 Cumartesi

4 Büyüme ve Portföy Oluşturmak

elliot dalga sayımı üzerine çalışırken bir makalede hedef fiyat tespitinin nasıl yapılacağıyla alakalı metotlar buldum.mutlu oluyorum bu bilgiler karşıma çıkınca.ingilizce bilenler bir göz atsın derim.
link
girizgahtan sonra türkiye piyasasında nasıl bir portföy oluşturmalı konusuna değineceğim.
borsalar faiz getirisine kıyasla cazip duruyor ve ben borsanın pahalı olduğunu düşünmüyorum.endeks fonu satın almak yerine güçlü hisse senetlerine yatırım yapmak daha mantıklı.bu şekilde yıllık güzel getiriler elde edilebilir.450 firmayı ayrıntılı olarak inceleme şansımız yok.adını bile duymadığım hisse senetleri var halen.onlar araştırma alanımın dışında.

5 hisse senedinden güzel bir portföy oluşturmalıyız.bunun için;
 • son 5 yıldır kar eden
 • esas faaliyeti ve net karı uyumlu seyreden(diğer faaliyetlerden elde ettiği kar rakamı esas faaliyet karının üzerinde olmasın,bu durumda net kar artarken esas faaliyet karı azalıyor genelde)
 • karlılık uzun vadede devam edecek mi?
 • temettü dağıtıyor mu,burada dağıtımın düzenli olması çok önemli
kurallar böyle.
senelik büyüme oranlarıyla borsa arasında bir korelasyon olduğunu söylemiştim önceki yazılarımda.bunu biraz açayım.
ekonomik büyümenin bir kısmı baz etkisi dolayısıyla diğeri ise düşük faiz oranları sebebiyle tüketimin artmasıyla gerçekleşiyor.bunun bir de kamu harcamaları boyutu vardır ki bundaki artış ekonomik gelişmeyle beraber ortaya çıkan bir mecburiyet mi yoksa popülist politikalardan kaynakları bir dert mi,bilemiyoruz.keynes'in deyimiyle kamu harcamalarındaki artış büyümeyi tavanlamak için kullanılan bir araçtır.

merkez bankası faizleri indirmeye devam ettiği sürece ekonomik büyümedeki hız düşmeyecektir.anlayacağınız herhangi bir olay,karar vesaire büyümeyi yavaşlatacak etkiye sahipse borsa düşer ve bu etki ortadan kalktığında borsa yükselir.siz olayların büyümeye olan etkisini tahmin edecek kapasiteye sahipseniz para kazanmanız zor olmayacaktır.

ekonomi dipteyken büyümeyi öngörenler satın alırlar.borsa da aynı şekilde beklentiyi satın alır.hikaye ne kadar iyiyse o kadar alım,tersi durumda o ölçüde satım gelecektir piyasaya.

büyümeyi iki şey etkiler:
 • ekonomik gelişmeler
 • siyasi gelişmeler
siyasi gelişmelerden kast ettiğim şey,iktidarın devamlılığını etkileyecek olası bir gelişmedir.bu iç siyasete veya dış siyasete dayalı olabilir.
örneğin,uzun vadede terörün bitecek olması bu maliyetten kurtulacağımız anlamına gelir ve bu büyüme üzerinde olumlu etki yapacaktır.bu sayede şirketler doğu pazarına açılacak,istihdam yaratılacak ve nihayetinde tüketim artacaktır.

büyümeyi etkileyen bir başka unsur,parasal genişleme politikasıdır.bu sayede ülkeye hızlı para girişi,kurlarda düşüş ve borsada artış görülür.bunu rahatlık özel sektöre de yansırsa borçlanma aracı ihracına başlarlar.büyüme artarak sürer.

gevşek politikalar enflasyon yaratacağından firmaların price earnings ratio azalacak,nominal karlar artacak fakat reel anlamda cebinize bir şey girmeyecektir.

bundan habersiz kara cahiller f/k oranı düşük diyerek hisse senedi pazarlamaya kaldıkları yerden devam edeceklerdir.

foreksi incelerken aracı kurumların komisyon almadığını söyleyen,hesap açanlara kitap hediyesi falanla kandırılıyor bu insanlar.
bakın kardeşim,hisse senetlerinde nasıl teknik analiz yapıyorsanız foreks içinde aynı kurallar geçerli.bir şeyi az çok bileceğine hiçbir şey bilme daha iyi felsefesinden hareketle gerçekten teknik analiz lafını ağzınıza almanızı istemiyorum.
piyasada 40-50 liraya satılan kitapların tamamının mantığı an itibariyle sizi piyasa çekmek ve komisyon değilde alış-satış farklarından para kazanmaktır.bunların oyununa gelmeyin.

vadeli piyasaları çok iyi biliyorum.hisse senetlerinde habere dayalı yatırım yaparken,vobda sistem kuruyorum.tecrübesiz arkadaşlara tavsiyem bir iki lirayla işlem yapmaları ve sürekli okumaları.borsa kendinizi tanımanız için oldukça pahalı bir yerdir demişler.boşa dememişler değil mi?

4 yorum:

 1. Hocam,
  Yazılarınız herzaman oldugu gibi cok aydınlatıcı Vob konusundaki yazılarınızı bekliyoruz, ben sitenize abonelik olarak yıllık tutarı gonderecegim, bu arada r2 indikatörnü endekste trend takibinde kullanmayı önerirmisiniz ? Bunun yanında gecmiş yazılarınızda trend factor indikatörünü endeks takibinde verimli olmadıgını yazdıgınıxı hatırlıyorum, bu konuda endeks trend takibinde dogru ve giriş ve çıkışlarda ulto haricinde bir öneriniz var mı? Saygılarımla, erkin

  YanıtlaSil
 2. endeks,fon ya da hisse senetlerinin hareket yüzdesini gösteren bir istatistiki bir ölçüttür r2.trend takibinde adx,accumulation distribution iyidir.r squared trendle bir alakası yok.lineer regresyon slope ile birlikte güzel çalıştığını savunan görüşler var ama zaten lrs,adx e çok benziyor.kafa karıştırmaya gerek yok.bu anlamda ben time series forecast göstergesini de öneriyorum.öncesinde formasyon analizinin de yapılmasını gerekli buluyorum.trendin yönünü güvenilir formasyonlar yardımıyla anlayabilirsiniz.
  vob kısa zaman sonra erkin..

  YanıtlaSil
 3. Bu serinin devamı gelecek mi? Yoksa bu kadar mı? Misal bu 4 maddeden çıkardığın hisseler varsa ve bunlar hakkında yapacağın bir seminer gibi bir şey olursa ben de buna ücret verebilirim sanırım.
  Yoksa her gün garanti, yatırımdan onlarca mail geliyor, dip zirve analizi geliyor, yatırım ortaklıkları ile rapor geliyor, pusula adı altında bilgilendirici bir yazı geliyor.
  Eminim burayı okuyan ve ciddi manada borsaya para yatırmış kişiler vardır.

  YanıtlaSil
 4. kadir,kitle oluşturmaya çalışıyorum.hisse.net'e üye olsam 80bin kişiyi takarım peşime,sende biliyorsun.bir süre burada yazdıktan sonra bu yazıları foruma taşıyacağım.o zaman kıymetimiz bilinir :) (espriydi)
  4 kriterden çıkan hisseler üzerinde yoğunlaşacağız.artık isteyen okur,istemeyen şöyle bir bakar çıkar.

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol