12 Haziran 2014 Perşembe

4 Köstek Olma, Destek Ol!

birtakım meselelerden ötürü bloga zaman ayıramıyorum bugünlerde.e-mail kutum doldu ve gelen soruların hepsini yanıtlamam mümkün görünmüyor.nankör yatırımcı bilgiyi alıyor ve bir daha bloga dönmeye gerek duymuyor.akıllı yatırımcı ise bunun tam tersi,ilmimden sonuna kadar faydalanıyor ve üstad-usta bozuntularına prim vermiyor.

bırakın bazıları teknik analizi kötüleyedursun,biz onu kendi çıkarlarımız lehinde nasıl ele alabiliriz,bununla uğraşalım.bu beyin yamyamları yatırımcıyı sömürmekle kalmıyor,bunlar yüzünden bizlere olan güvende sarsılıyor.

neden piyasa analizi yapmıyorum?
beni yoruyor bu.gündemdeki gelişmeleri yorumlamak ve makroekonomik analiz yapmak gerçekten zor ki beni eskiden beri takip edenler bilirler.bir endeks yorumu yapacaksam,geçmişteki ve önümüzdeki üç ayı enine boyuna değerlendiririm,bugün böyle oldu yarın şöyle olur gibisinden şeyler yazmam.vakit nakittir,bunlarla uğraşmaya değmez.akademik çalışmalar gösteriyor ki,günü gününe piyasa izleyen yatırımcıların birçoğu başarısız oluyor.bunu kısa vadeli traderlar izliyor.

yatırım fonu ya da varant farketmez,piyasa hakkında genel bilginiz yoksa kaybetmeye mahkumsunuz demek bu.kendinize dürüst olmadan yatırım yapmayın diye yazmıştım önceki yazılarımda.düşen hisse senedinde paçal yaparak bir yere varamazsınız.bahsettiklerim onlarca makalenin tek satırlık özetidir.laf kalabalığına gerek yok.

ne iz süren stop-loss ne de penguen dalış.bunlar hikaye.
beyniniz yatırım yaparken neye alışırsa,eğiliminiz o olacaktır.örneğin;düzeltmeleri alım fırsatı olarak görmek yerine sattıktan sonra "tüh ulan ben sattım yükseldi" diyorsanız bilinçaltınız bu düşüncenizi saklayacak ve bir sonraki yatırım kararınızda önünüze getirecektir.

beni herkes okusun gibi bir derdim yok.bu eşyanın tabiatına aykırı bir mevzu.

teknik analiz,güzel bir araçtır fakat seanslık ya da günlük al-satçılar için ve derin piyasalarda başvurulmak koşuluyla.
 • etkin pazar hipotezi saçmalıktır.böyle olsaydı yatırım yapan herkes aynı getiriyi elde ederdi.küçük yatırımcı borsada para kaybettiğine göre rastgelelik kuramı doğru değil.hisse senetleri de buna dahil.
 • endekse yatırım yapanlar yani fon sahipleri endeks 30binden 90bine yükselirken para kazandılar fakat bu yatırımın getirisi ne,enflasyondan arındırılmış %'si kaç,geçmiş yıllarda benzer hareketler oldu ve dirençler geçilemedi.öyleyse fon yatırımcıları yine umduğunu bulamadı.
 • her ay belirli bir miktar borsaya yatırım yapanlar piyasa yükselirken de bunu devam ettirdiklerinden dolayı tepede yüklü miktarda mal aldılar.bu ekonomistlerin uydurma bir tasarruf taktiğidir.piyasada mal alacak bir zaman vardır.tasarruflar tepede toplanırsa uzun vade yatırımcısı kendisini kandırmaya devam edecektir.
 • feysbuk gruplarından veya forumlarda yazanlardan medet umanların unuttuğu bir gerçek var.haber size gelene kadar çoktan fiyatlara yansımıştır ve sizin artık o fiyattan kar etme şansınız yoktur.
 • habere ya da beklentiye yatırım yapan benim gibiler ise hangi haberin hisse senedini ne kadar etkileyeceğini kestirmekle uğraşır.bu oldukça zor bir öngörüdür.
 • bir hisse senedinin arz-talebini etkileyecek bir haber piyasada yer alıyorsa,öncesinde %10-15 lik bir yükseliş var mı yok mu,buna bakılır.böyle bir durumda haberin çok önceden insider trading yoluyla başkaları tarafından duyulduğunu ve fiyatlara yansıdığını gösterir.
 • borsaya amatör olarak para koyan yatırımcılar genellikle endeks zirvedeyken heveslenir,mal toplar.halbuki yatırımın birinci kuralı,top-tüfek sesleriyle al,davul-zurna sesleriyle sattır.
 • göstergelere aşırı bel bağlayan yatırımcı kaybedecektir.bunun sebebi,ne kadar çok göstergeyi grafikte bulundurursanız,onların birbiriyle ve sizin kendinizle çelişme şansınızın o kadar artacağıdır.,
 • sadece teknik analiz bilgisi yetersizdir.elliot ise kandırmacadır.öyle olmadığını düşünenler advanced get edinsinler ve ben onlara neyin nasıl olacağını anlatayım.
 • satmadan kar edilmeyeceği gerçeği bilinmelidir.
 • borsada maliyet yoktur.
 • aracı kurum çalışanları sizin iyiliğinizi istemez.
 • yatırım yapacağınız şirketi seçmeden evvel,firma yöneticilerinin gazete-dergi ve benzeri yerlerde yazdığı şeyleri okuyun.
 • nakit akışı yeterli şirketlere yatırım yapın.
 • yatırım alanında başarılı olmuş insanların hayatını okuyun.
orada destek,burada köstek diyen adamın yanından hızla uzaklaşın.o sizi de kendisine benzetir ve birikiminiz yok olur.

kadir'e yazdığım yorumu da ekledim.
borsada maliyet yoktur derken ne demek istedim?
teknik analiz çalışmasında 21 günlük hareketli ortalama çiziyorsanız,o ortalamanın geçtiği yer yatırımcıların ortalama maliyetidir.ortalama yukarı da çıkabilir aşağı da inebilir.bu yatırımcıların maliyetin üzerinde bir fiyat ödemeye razı olduklarını gösterir ki böyle bir durumda alım yapanlar kara geçmiştir.
10 liradan aldığınız kağıdı 9.50 da satmayı kafanıza koyduysanız,bu bir stratejidir.yalnız senaryoyla maliyetin bir alakası yoktur.
bir hisse senedinin haberi veya beklentisi varsa o hisse senedinde maliyetin ne olduğu önemli değildir.
küçük yatırımcı şöyle düşünür,bu kağıdı 10 liradan alıyorum ama ya 9 liraya düşerse.bu senaryosu olmadan yola çıkan yatırımcının düşünce mekanizmasından geçen şeylerdir.doğru olan,aldığınız kağıdın yarın düşeceği ihtimalini günlerce düşünmek değil,senaryoya bağlı olarak nereye kadar yükseleceğini hesaplamaktır.
11 lira olmadan satmam diyorsanız,siz yatırımcı oldunuz demektir.ha senaryo değişebilir o ayrı ama hedefiniz ilk etapta bellidir.
11 liraya gelmeden senaryo ters gitti ve 10.50 den satmak istediniz.bu durumda yine maliyetin bir önemi yoktur.hal kötüye giderken siz "benim maliyetim 10 lira,satmam" diyenlerdenseniz geçmiş olsun.
siz her an piyasaya göre değil pozisyonunuza göre senaryo oluşturuyorsanız,o senaryoda pozisyonu kapatmak yargısı ön plandaysa satın.
maliyetiniz 100 lira olsa da.
pozisyonunuz yokken almama kararı veriyorsanız,pozisyondayken sat kararı verebilmelisiniz.
pozisyona göre hüküm verenlerdenseniz borsada kazanmanıza imkan vermiyorum.kendine dürüst olmayan yatırımcı borsada başarılı olamaz.iyi beklentileri gözünüzün önüne getirip,kötüleri arka plana atmak dürüstlüğe sığmaz.
10 liradan sattığınız hisse 11 liraya çıktığında bu sizin başarınız değil.siz zaten bir halt bilmiyorsunuz,bu başarıyı üzerinize alırsanız,diğer yatırım kararlarınızda zorluk çekerseniz.
senaryoda maliyet yoktur.

4 yorum:

 1. Ben 74.000 lerden girmiştim borsaya, sonra düştü ve sonra tekrar çıktı.Belki çok kazanamadım ama şükür kaybetmiş te değilim sanırım. Sizce yüksek olduğunu tahmin ettiğimiz yerden satıp sonra düşünce tekrar almalı mıyız? Tabii bunu pek önceden bilemeyeceğimiz için ve sinir harbi yaşamamak için aldığım hisseler hâlâ durmakta.

  Daha kısaca sorarsam, uzun vadeli yatırımcı denilince bir hisseye girip o hissede hiç işlem yapmadan 5-10 yıl kalmak mı olarak anlamalıyız?

  YanıtlaSil
 2. Erkin, hocam
  yine cok aydınlatıcı bir yazı yazmıssınız, once okuyunca negatif bir yazı gibi gelsede cok pozitif mesajlar veriyor aslında, yanlız kaldıraclı piyasalarda stopp loss olmadan islem yapmak zor gözukuyor, , vobtaki trade stratejisi paylasmanız mümkünmü?

  YanıtlaSil
 3. bilgilerinizde n çok yararlanıyorum. teşekkür ederim.
  saygılarımla

  YanıtlaSil
 4. merhaba erkin.
  vobda trade stratejisi paylaşacağım,bir sistemle beraber.
  emekli12 çok teşekkürler.blogun linkini farklı mecralarda paylaşırsanız memnun olurum.

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol