9 Haziran 2014 Pazartesi

4 Teknik Analiz Nasıl Öğrenilir?

hocam, bende diğer arkadaşlar gibi sizin sitenizi tesadüfen bulan minicik bir yatırımcıyım. 
yazılarınızı okuyorum, gerçekten beğeniyorum, çok dürüstçe ve yardımsever bir şekilde.
benimde size danışmak istediğim bir şey var.
teknik analiz öğrenmek istiyorum ve bunun için şu anda vborsa diye bir iste buldum, 6 adet video var, ancak 4 tanesi ücretsiz, diğer 2 tanesi için ise 150 tl talep ediliyor ?
yani hangi siteye nasıl güveneceğimizi anlayamıyorum. 
tavsiye edeceğiniz bir site var mı, teknik analiz öğrenebileceğim ve ayrıca, teknik analiz için matriks programı mı kullanmalıyım (galiba yıllık abonelikle sahip olunuyor, bunu da net bilmiyorum) ? çok acemi olduğum için bu şekilde basit sorular soruyorum.
açıkçası hocam, teknik analiz ve ilerleyen zamanlarda temel analiz öğrenerek, yatırım yapmak istiyorum. sizin dediğiniz gibi, bilgiye kendim hakim olmak istiyorum. yardımcı olursanız çok memnun olurum. iyi çalışmalar.
sizinde dediğiniz gibi kimseye inanamıyorum ve güvenemiyorum, bilgiye kendim sahip olmak istiyorum. bunun için teknik analiz öğrenmek istiyorum. sizden şunu öğrenmek istedim.
1. teknik analiz, matriks programında mı yapılır ve bu program galiba abonelikle sahip olunuyor ?
2. teknik analizi kimden ve nasıl öğrenebilirim ?
yardımlarınız için teşekkür ederim.
 
okuyucumun sorusu gayet güzel.o da benim gibi bıkmış borsa eğitimi veren sitelerden ve kime güveneceğini bilemeyenlerden.böyle olmakta haklı da.bir yatırımcı borsayı basitçe okuyarak öğrenebilir fakat bu yaptığı işlemlerde para kazanacağı anlamına gelmez.
benim okuduğum kaynak listesi borsayı öğrenmek adına ideal lakin bu öyle bir olay ki okumak bir yere kadar götürebiliyorsunuz ama devamı gelmiyor.

internet denen çöplükte çoğu yerde borsa eğitimi verildiğini görüyorum ve bu eğitimleri veren kişileri tanıtıcı açıklamaların olmadığına şahit oldu.örneğin;biri diyor ki,ekonomi mezunuyum ve aynı alanda yüksek lisans yaptım.iyi de hangi üniversite okudun,okurken bu alanda çalışmalar ne gibi çalışmalar yaptın,finansal piyasalarda tecrübe edindin mi,bunları sorgulayan yatırımcı sayısı çok az.
 
hacettepe üniversitesinde okurken,konu borsadan açıldığında gerek hocaların gerekse öğrenci arkadaşlarımın aklına gelen ilk adam bendim.yıllar ilerledikçe bu alandaki bilgimi okuyarak arttırmaya çabaladım ve şu an içinde bulunduğum konumda bunu destekler nitelikte.
 
yatırımcıların tek dayanağı teknik analiz olduğu sürece spekülatörler borsadan para kazanmaya devam edecek ve olan küçük yatırımcıya olacak ki eğer siz öncesinde bilgiye yatırım yaparsanız en yüksek getiriyi elde edeceğinizden hiç şüpheniz olmasın.
 
borsa eğitimi almak isteyenler,öncelikli olarak eğitmenin özgeçmişine bakmalılar.
bu eğitimlerden bana kalırsa bir şey öğrenemezsiniz ya da öğrenseniz bile bu hareketli ortalamalardan öteye gitmeyecektir.ne yazık ki,bir grafikte sadece hareketli ortalama kullanmanız ve buna bakarak alım-satım kararı vermeniz para kazanmaktan ziyade size kayıp olarak geri dönecektir.
 
bu tarz eğitimlerde teknik analizin belli başlı ve herkesçe kabul görmüş konular yatırımcıya anlatılır.ama borsa herkesin bildiğini bilerek para kazanacağınız bir platform değildir,para piyasalarında bunun tam tersi geçerlidir.
 
hangi piyasada hangi indikatör iyi sonuç veriyor?
bunun ne olduğunu biliyorsanız borsa sizin için bitmiştir ve artık öğrenecek bir şey kalmamıştır.
 
tavsiye edebileceğim birçok internet sitesi var,bunlardan bazıları,
http://www.investopedia.com/terms/t/technicalanalysis.asp
http://stockcharts.com/school/doku.php?id=chart_school:overview:technical_analysis
http://www.traders.com/
http://www.mta.org/eweb/dynamicpage.aspx?webcode=what-is-technical-analysis
http://www.harmonictrader.com/

http://www.forexstrategiesresources.com/
http://mises.org/Literature
 
bunun yanı sıra matriks aboneliğiniz kesinlikle olmalıdır ve bu program yurt içi konuşursak çok iyidir.abonelik lisansı alarak ve verdiğim siteleri araştırarak teknik analiz hakkında baya bilgiye sahip olabilirsiniz.gerisi sizin hevesiniz ve merakınıza kalmış bir şey.

4 yorum:

 1. Bence Matrix programına üye olunca nasıl bunu kullanacagımıza, işimize nasıl yarayacağına dair ekran görüntüsü bol bir yazı da yazsanız iyi olur. İllaki internete vardır ama sizin deneyiminiz de önemli olduğu için bunu soruyorum.

  YanıtlaSil
 2. merhaba kadir.
  not aldım,bilgilendirici bir yazı olacak.
  sağol.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, daha evvel MACD için gereksiz demiştiniz. Neden böyle düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi ayrıntılı olarak paylaşabilir misiniz?

  YanıtlaSil
 4. teşekkür ederim hocam, ama kadir arkadaşımızın dediği gibi...matrix nasıl işimize yarayacak, ve bol bol sizin yorumunuz !!
  açıkçası, bize öğretin hocam, bizi oyuna getirmeye çalışanları, oyuna getirelim ;)

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol