11 Temmuz 2014 Cuma

0 Filanca Hisseyi Topluyorlarmış

Öncelikle şunu söylemeliyiz,bir hissenin toplanması da boşaltılması da belli kişiler tarafından organize edilir.Küçük yatırımcı ise aracı kurum dağılımlarına bakarak bu kişilerin kim olduğu hakkında yorumlarda bulunur hatta işi abartıp Veli Amca sert hareketleri seviyor,Ali Dayı da ucuz maliyet vermiyor der.


Yöntem çok basit,en çok alış yapan 5 kurum ile en çok satış yapan 5 kurum karşılaştırılır.Terazide hangisi daha ağır basıyorsa para girişi ya da para çıkışı vardır denir.Bu sayede hisse senedinin ne yöne gideceği hakkında yorumlar yapılır.


Elinizdeki hisseyi satmanız için karşı tarafta bir alıcı olması zorunludur.Tersi içinde geçerlidir bu.Bu demek oluyor ki,bütün kurumları hesaba dahil ettiğinizde alıcı ve satıcı birbirine eşit.Öyleyse takas analizinin mantığı nedir?


Herhangi bir aracı kurumun sayfasını açtığınızda para girişi olan ilk 5 /para çıkışı olan ilk 5 listeleri gözünüze çarpar.Bu alım/satım kararı vermeden önce kesinlikle bakmanız gereken bir şeydir.


Çünkü;5 alıcı 50 satıcının anlık satışını karşılayabiliyorsa bu yükseliş göstergesidir.50 kişiden 10'unu alıcı olmaya ikna ederseniz ki bu diğerine göre çok basittir,satıcıların momentumu hayli düşer.5 alıcı bir hisse senedine yerleşmişse onları yerinden oynatmanız oldukça güçtür.Eğer birini ikna edip karşı tarafa geçirirseniz o zamanda alıcıların gücü büyük ölçüde azalacaktır.


50 farklı kişinin piyasayı yönetme gücü 5 kişinin piyasayı sürükleme gücüne oranla çok daha azdır.Bu yüzden dolayı hisse toplanıyor yaygaraları yapılır.(50 kişiyi görünce) Manipülasyonun klişe cümlelerinden biridir bu.


Endeksin 100 bin değil 200 bin olduğunu hayal edin.50 binden 100 bine kadar süren yolculukta 400 hisse senedinin çok az bir kısmı yükseliş dalgasına katıldı.Diğerleri yerinde saydı.


Bu gerçeği göz önünde bulundurarak diyebiliriz ki,alıcıların güçlü satıcıların zayıf olduğu fakat endeksinde kötü olduğu bir konjonktürde hisselerin yükselmemesi gayet normaldir.Piyasa düzeldiğinde yükselenler listesinin en başında düşüş sırasında toplanan hisseler olacaktır.


Olayın mantığı basit,50 kişinin her birinde 1 hisse senedi var ve biri çıkıp 50 sini birden (birtakım dalaverelerle) onların elinden alıyor.Uzunca bir süre ortadan kayboluyor.Bir gün birisi gelip 75 hisse senetlik para getiriyor ama adam ortada yok.Piyasada dolaşımda bulunan 75 lot hisse senedi var iken bu adam 50 hisse senedi alabilecek artık o paraya.


Fiyat yükseldi bile.

Hisse senedi toplamanız güzeldir hele bir de yakınlardan duyduysanız.Aman ha hemen satmayın,biraz sabredin.Günün birinde bir haber gelecek ve o an dananın kuyruğu kopacak.

0 yorum:

Yorum Gönder

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol