11 Temmuz 2014 Cuma

2 Tüyo

Bugün takipçisi olduğum borsa forumlarından birinde adamın teki "Çok özel tüyom var,moodys not arttıracakmış." demiş.


Ya bu adam tüyonun ne olduğunu bilmiyor ya da ben diye düşündüm.Borsadaki iniş-çıkışların temelinde enformasyona ulaşma,bunu kendi akıl süzgecinden geçirme ve kararını piyasaya ulaştırma dediğimiz muhteşem üçlü durum söz konusudur.

Borsadaki bir şirketin fiyatını olumlu/olumsuz etkileyebilecek,bütün içeriden duyma faaliyetlerine insider trading adı verilir.Bunun halk arasındaki ismi tüyodur.

Buraya kadar her şey doğru fakat moodys nin not arttırım haberini birinin önceden açıklaması tüyo değildir.Çünkü bu haber piyasanın genelini etkileyecektir.

Tüyo,hisse senedi piyasasında kimsenin bilmediği bilgilere dayalı short/long pozisyon açılması ve bilginin herkesçe paylaşılmasıdır.

Piyasadaki system adı altında satılan bütün programlar nasıl ki yalan dolandan ibaretse tüyoda öyledir.Eğer gerçekten birinci ağızdan yani hisseyi toplayan kişiden bilgi alındıysa bu işe yarayabilir fakat forumlardan,internetten,msn kulüplerinden hiç tanımadığınız,bilmediğiniz kişilerin size tüyo vermesi pek akılcı değildir.

Aklı başında bir spekülatör hissenin almak istediği %75 lik kısmını satın alır (tamamını almadan) adamlarına haber gönderir,Ey Ahali ben bu hisseyi topluyorum açın gözünüzü" der.

Ve spekülatörün adamları size bir şekilde ulaşır.Bak kardeşim X bey bu hisseyi topluyor,ben pozisyon aldım sende al sende kazan ya da elimde süper bir bilgi var (ortaklık,yatırım,bilanço beklentisi) diyerek sizin cebinizdeki paraya göz diker.

Ne tesadüftür ki,size tüyo gelirken hissenin fiyatı da yavaş yavaş yükselmeye başlar.Tüyoya inananlar aldıkça hissenin fiyatı daha da artmaya başlar.Bir noktaya gelir ki,ulan keşke alsaydım adam tüyoyu da verdi,diye düşünenlerde trene geç kalmadan binerler.Geçmiş olsun,spekülatör son %20 yi de alır,sonra takır takır satmaya başlar.

Bu zavallıların son yatırım tecrübesi olur,borsaya tövbe ederler.

Unutmayın,borsada doğru veya yanlış bilgi yoktur İNANÇ vardır.Yukarıda anlattığım senaryoda tüyo diye bir şey yok,içi boş.Sadece tüyom var denmesi yükselişe sebep oldu.Çünkü yatırımcılar İNANdı.

Forumlarda tilkilik yapan küçük yatırımcılar,bir yerden gelen bilgiyi kendilerine özel veriliyor zanneder.Borsada beyni zarar görmüş insanların normal vatandaşlara kıyasla daha başarılı olduğu hakkında bir sürü çalışma olduğundan ben bu tiplere beyinsiz yatırımcı adını verdim.

Beyinsiz yatırımcı tüyonun doğru olduğuna gerçekten inanıyorsa bilmelidir ki o bilgi ona hiçbir zaman ulaşmayacaktır.Küçük yatırımcının hatasıysa bu bilginin sırf kendilerine verildiğini sanmasıdır.

Unutulmamalıdır ki,kimse kimseye para kazandırmak istemez en yakın dostu bile olsa.Oscar Wilde bu durumu şu sözüyle harikulade açıklamıştır:

Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin bu kolaydır ama dostun başarısına sempati duyabilmek sağlam bir karakter gerektirir.
Burada başarı kavramını para kazanmak ile eşleştirirsek bu yazının ana fikri iyice anlaşılır.

2 yorum:

  1. Tüyo size kadar ulaşmışsa o haber tüyoluktan çıkmıştır derler bazıları da.

    YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol