11 Temmuz 2014 Cuma

6 Uzun Vadeli Yatırımı Yanlış Anlayan Yatırımcı Modeli

bir hisse net vakası daha gözüme çarptı.önce görüşlerini yazan yatırımcının bloguna ulaştım.sonra da uzun vade için zengin edebilecek bir strateji yazısına.
derinlemesine bir araştırma yaptım ve baktım ki borsa bloglarının tümü kısa vadeli yatırımı kötülemiş tam tersi uzun vadeli yatırımı göklere çıkarmış.bir düşündüm,lan madem öyle neden türk yatırımcısının ortalama yatırım vadesi bir ay bile değil,dedim kendi kendime.

borsadan 3-5 lira kazanmış bir arkadaşınız varsa yanınıza gelir eğer kötü niyetli değilse size uzun vadeli yatırımın güzelliğinden bahseder.al şu kağıtları tut ve unut,günü gelir bir bakarsın zengin olmuşsun!

uzun vadeli yatırımdan söz açılmışken;doğru hisseyi seç ve bekle,sabrın sonu selamettir,anahtar kelime "sabır" benzeri insanın kendisini kandırmasına yönelik duygusallıkla ya da bedelsiz,temettü beklentisi var saçmalıklarıyla yatırımcılar iyice yoğurulur.lakin herkesin bildiği uzun vadeli yatırım bu değildir! (bu insanlar kendilerini kandırmaktadırlar).

Uzun vadeli yatırım yapacak hisse senedini seçmeniz için finans entelektüeli olmanız gerekir.hisse nete üye olan (tahminen yüz kişi hariç) yatırımcı tayfasının hepsinin borsa genel kültürü sadece anlatmakla bitiremedikleri tecrübelerinden ibarettir.

tecrübelerini satmayı iyi bilirler.ilk olarak işe blog açmakla başlarlar.sonrasında somon balığı tekniği ardından ücretli messenger belki vatsap grubu kurup oturdukları yerden para basarlar.arkalarında onları her ahvalde pohpohlayan bir iki kişi kesin vardır.

aynı kişiler para kazanamadıkları/kazandıramadıkları dönemde uzun vadeli yatırım şöyle güzeldir,böyle iyidir diyerek kendilerini kandırmaya devam ederler.Borsada kazanmanın ilk kuralı başlıklı makalemde kendini kandırmak konusuna değinmiştim.

uzun vadeli yatırım kolaydır çünkü piyasanın günlük takibi gerekmez,pek riski de yoktur.herkesten daha çok kazanayım psikolojisine kapılmazsınız ve her trene bodoslama atlama gereği duymazsınız.

Uzun vadeli yatırım her zaman kazandırır!

nedeni,yıllar geçtikçe şirketlerin ve ekonomilerin büyümesi,tüm ülkelerde enflasyon dalgasının olmasıdır ve saire.

5 liradan aldığınız kağıt yarın 4.80 e düştüğünde satamıyor,4.60 a düştüğünde satamıyor ve nihayetinde 4 liraya düştüğünde "ben aslında uzun vadeli girdim bu kağıda" diyorsanız sizden bir halt olmaz.

sıradan türk yatırımcısının uzun vadeli yatırım yapabilmesi için ya alzheimer ya da pick hastalığına yakalanmış olması şarttır.borsaya ilk kez adım atan ve ilk işleminde aldığı kağıdın yukarı gittiğini gören bir kişinin uzun vadeli yatırımcı olma ihtimali yoktur!

aazıları düzenli temettü dağıtan şirketlere yatırım yapar,buna diyecek bir şeyim yok.temettü yatırımcısı için hisse fiyatının bir anlamı yoktur o temettünün devamlılığına ve şirketin performansına bakar.

hisse nette uzun vadeli yatırımı savunan kişilerin öncelikle risk/getiri değerlemesi,bilanço analizi,indirgenmiş nakit akımları,dupont analizi ve genel muhasebe konularını çok iyi bilmelidirler.yatırımcı olduğunu savunan kimseler ilgilendikleri şirketlerin ne iş yaptığını,kar aralığı,borçluluk düzeyi ve önümüzdeki senelerdeki performansı gibi verileri analiz etmelidirler.
bununla da kalmaz.sistem trading in ne olduğu hakkında bir fikirleri olmalıdır ki teknik analizin aslında ne kadar boş bir uğraş olduğunu görsünler.

bu yazının kilit cümlesi;bir hisseyi alıp 10 yıl tutmak değil,aynı getiriyi size 1 yılda kazandıracak hisseyi bulmaktır.
o zaman başarılı bir yatırımcı oldunuz demektir!

6 yorum:

 1. Zamanla öğreteceksin veya biz de blogu okuya okuya öğrenecegiz inşallah.

  YanıtlaSil
 2. Dediğiniz doğruysa; neden dünyanın en başarılı yatırımcısı Warren Bufet. Ve neden adamın uzun vadeli yatırımları ortalama vadesi, bizim bildiğimiz gibi 10 yıl değil de; 21 Yıl !!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sana uzunca bir makale yazacağım. şubatı bekle.

   Sil
  2. Warren Buffet hisse senedi almıyor, şirketin kendisini alıyor. O yüzden vadesi uzun gözüküyor :)

   Sil
 3. Uzun vade için hisse senedi öneriniz varmı

  YanıtlaSil
 4. Borsada yıllarca hem iyi temettü vermiş hemde sürekli fiyatı artış yapmış hisseler var.Bu hisselerin 10-12 yıl gerisine baktığınızda fiyatı 7 tl olan şimdi 80 tl 1 tl olan 20tl..

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol