8 Ağustos 2014 Cuma

4 Grafikleri Yorumlamayı Bilmemek


google books da davranışsal iktisat alanında yazılmış kitaplara bakarken birden gözüme richard peterson'un kitabı ilişti.şans eseri kitabın ön izleme yapılabilen birkaç sayfası da bugün yazmaya çalışacağım şeyle ilgili.

thomas smussweiler ve karl schneller isimli iki alman psikoloji profesörü,grafiklerin satma ve satın alma kararları üzerindeki etkisini merak etmiş ve şu sonuçlar ortaya çıkmış:

yatırımcılar al/sat kararı verirken gözlerini ya en tepeye ya da dibe dikerler.düşünün,bir hisse senedi 6 ay boyunca yatay hareket etti,sonrasında yukarı hareket yaptı ve tekrar önceki fiyat seviyesine geri döndü.başka bir hisse senedi şöyle grafik çizsin:bir iki ay yatay bant hareketi sonrasında ani bir düşüş ve tekrar eski yatay fiyat seviyesine toparlanış.

iki hisse senedini de alanlar hareket sonunda %20 getiri elde etti.profesörler küçük birikimli ve kurumsal yatırımcıları bir araya getirip hangi hisse senedini alırsınız sorusunu sormuşlar,aldıklar cevap ise...

gözünüzü açın.araştırmacılar işin cinliğini arttırıp temel verileri birbirine çok benzer şirketleri seçmişlerdi.amaçları bilgili/bilgisiz yatırımcıların temel verileri aynı olan,yıl sonunda aynı getiriyi sağlayan şirketler için satın alma kararı verirken hangi veriyi ön plana alacaklarıydı?

grafikleri tabii ki.getirinin aynı olduğu deneklere söylense de yatırımcı psikolojisine güzel bir örnek oluşturup saçma sapan bir düşünme hali içerisine girdiler.onların mantığı siz amatör yatırımcılara ders olsun.siz de şapkanızı önünüze koyup bir düşünün.eminim anlattıklarım tanıdık gelecek.

amatörler,düşen hisse senedini gördüğünde "bu hisse senedi düştüyse kesin vardır bir halt" diyerek olumsuz bir sebep ararken,yükselen hisse senedini gördüğünde ise,"of ne güzel yükselmiş,vardır bunun bir kerameti" deyip pozitif bir neden ararlar.dürüst olmazlar.

grafikleri yorumlamayı bilmeyen zavallılar araştırma sonucunda büyük hezeyanlar yaşamış.tepe yapan hisse senedinden dip yapana oranla daha fazla lot satın almayı düşünürken,satarken de dip yapan kağıtları satma seçeneğine ağırlık vermişlerdi.

buradan anlaşılan şu ki ya bu denekler geri zekalı ya da temel yatırım kurallarını bilmiyorlar.birinciden tam emin değilim.

bildiğim tek şey,grafikleri mükemmel de yorumlasanız işin bununla sınırlı kalmadığı.yatırımdan para kazanmak için duyguların yönetimi ve dürüstlük şart.

makale burada.içerik çok güzel.
http://www.journalofbehavioralfinance.org/pdf_files/up_down_charts.pdf

http://books.google.com.tr/books?id=Sc3wMcq6aO4C&pg=PA250&lpg=PA250&dq=Thomas+Mussweiler+and+Karl+Schneller&source=bl&ots=31cKmxWOKp&sig=RLI02PJbMYHg5adFh8uD-UA6C3g&hl=tr&sa=X&ei=rgmOUYLPM8bBtQanwIGgDA&ved=0CEcQ6AEwAw#v=onepage&q&f=false

4 yorum:

 1. Güney Bey,
  Yazılarınız için teşekkür ederim. Faydalı , güzel çalışmaları bize tanıtıyorsunuz.
  Selamlar.
  Bülent.

  YanıtlaSil
 2. Hocam BIST'de şimdilik bir dip var sanki, VOB konusunda derin bilgi paylaşımızı bekliyoruz hocam. Size bir e-mail atmıştım cevap alamadım. Ben bir förmul yazdım, lakin her periyotta çalışmıyor ve sonuçlar fiyat hareketi ile tamamen ters. Size email olarak atıcam. Formul yazmaya ilişkin yazılarınızdan çok faydalanıyoruz.
  Saygılarımla,
  Erkin

  YanıtlaSil
 3. merhaba erkin, vob yazmayacağım. formülün bana ulaşmadı, bugün attığın e-mail dışında.

  YanıtlaSil
 4. olaya bakış açısı sanırım bilginin derinliğinden kaynaklanıyor.

  emeğiniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol