7 Ağustos 2014 Perşembe

0 Yatırım Ortaklığı Hisselerine Yatırım Yapan Spekülatör Bozuntusu

menkul ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarının tanımını kısaca yapalım.
  1. anonim şirkettir.
  2. diğer ortaklıklardan farkı,faaliyet alanlarının sadece sermaye piyasası araçları ile altın ve diğer kıymetli madenlerden oluşan bir portföyün işletilmesi şeklinde sınırlandırılmış olmasıdır.(devamı spk da var)
yatırım ortaklıklarını analiz ederken portföy değer tablosu büyük önem taşır.birim pay değerine nasıl al-sat yapılır?
iş yatırım ortaklığı hissesi üzerinden bir örnek yapalım.
hangi sektörden ne kadar hisse almışlar,ona bakıyoruz.
rayiç bedel,portföyün ne kadarı nerede değerlendiriliyor?
yatırım ortaklıkları borç veremez ve alamazlar.belirli bir hisseyi satmışlardır ve sattıkları gün sonunda takastan dönecektir.bunu alacak olarak kaydederler.

net aktif değeri tablosu

birim pay değeri=toplam değer/toplam pay sayısı
siz iş yatırım ortaklığının portföyündeki bütün hisseleri almış olsanız,borçlanma senetlerini de alsanız toplam 1 birim için ne kadar ödeyeceksiniz?

iş yatırım ortaklığı

son gelen haftalık raporu okuyorum.örneğin;birim pay değeri 1.55 liraysa fakat hissenin fiyatı 1 liraysa acayip iskontoludur.

a tipi yatırım ortaklıkları hisse ağırlıklı olduğundan piyasanın iniş-çıkışlarından daha fazla etkilenir.olası incelemelerinizde birim pay değeri 0.50 ise hissenin fiyatı pay değerinin sadece yarısıdır.yani yarısı kadar iskontolu işlem görüyordur.1 liranın üzerinde (pay başına net aktif değer) bir yatırım ortaklığı hissesi alıyorsanız,beyninizi yamyamlara yedirdiniz demektir.

eukyo

euro kapital yatırım ortaklığının birim pay değeri birin üstünde.son fiyatıysa 57 kuruş.hisse fiyatı pay değerinin yarısı.yani portföyü 50 kuruş ediyor.bazılarıysa buna iki lira hatta on lira ödemiş :-)
manipülasyondur bunun adı.

eukyo

memlekette o kadar çok keko var ki.
ne yapacağınızı yazıyorum.
bu yatırım ortaklıklarının içinde gerçekten prim yapacak hisse senetleri vardır ama almaya ne gerek var.gidersin o portföyde ne varsa onları bir kenara not alırsın ve trendi takip edersin.sen beyinsiz misin ki o portföye 50 kuruş ödeyesin!

ne mi var o portföyde?
al onu da bir zahmet sen oku.(eukyo)

eukyo-ortaklık portföy değeri

eukyo-ortaklık portföy değeri2.png

bu arada bunların çoğu portföyünde tahvil ve bono bulundurduğu için yatırım yapsanız bile yıllık getiriniz %8 civarında olacak.bu yüzden iskontolu işlem görüyor.ha elindeki portföyü boşaltacak olsa o gün kapanış fiyatından satamayabilir.

bu hisseyi alanların hal-i pür melali.üzüldüm mü hayır.

0 yorum:

Yorum Gönder

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol