25 Ekim 2014 Cumartesi

8 Borsa Üzerine Düşünceler

teknik analiz,bir hisse senedi fiyatının gelecekteki dalgalanmasını tahmin etmeye yarayan ve bunu yaparken fiyat,işlem hacmi ve piyasa görünümü datalarını hesaba katan bir araçtır.diğer taraftan temel analizciler,bir firmanın ne kadar kar payı dağıtacağına ilişkin hesaplamalar yapar ve bunun sonucunda bir hissenin aşırı değerli ya da kelepir olup olmadığını ortaya çıkarırlar.

geçmiş fiyat hareketlerini inceleyerek alım-satım kararları vermek,bu fiyatları oluşturan grubun insan olduğunu bilmemize rağmen sıklıkla düştüğümüz bir yanlıştır.bu tercihler insan duyguları yüzünden çoğunlukla farklı yerlere gider fakat teknik analiz bildiğini savunan kişiler,grafiklerin ısrarla birbirine benzediğini ve bunların gelecekteki fiyat hareketleri için işimize yarayacağı konusunda baskıcıdırlar.

teknik analizciler,tüm verilerin fiyat içinde saklı olduğunu söyler ve buradan çıkan sonuç datanın içinde insanların görüş ve inançları da olduğudur.sadece teknik verilerle ilgilenmek kadar büyük bir saçmalık yoktur yatırım dünyasında.

teknik analiz piyasa kanısının ölçümü ve aşırılıkların tespiti açısından bakarsak yararladır.ne yazık ki,sadece tek bir gösterge,sinyal,rasyo veya haber al-sat öncesinde yeterli olmuyor.feysbuk gruplarında binlerce müridi olan sözde yatırım üstadları genellikle tek bir indikatöre bakarak ahkam kesiyor ve sırf 21 günlük hareketli ortalama fiyat verisini yukarı kestiğinde sazanlara ihlas grubu hisse senetlerini aldırabiliyor.

bize somut ve rakamsal bilgiler gerektiğinden karşıt yatırımın birinci esası olan %50 düşen hisseler önceliğimiz olacak.videonun açıklama kısmından anlaşılıyor ki,bu amca da etkin pazar hipotezi sevdalısı.
john howe'a göre;
yatırımcılar,bir hissenin hakkında çıkan son haberlere çok önem verirler.kötü olan haber fiyatları aşağıya,iyi olansa yönü yukarıya atar.kötü haber hisseleri düştükten yaklaşık 5 ay sonra toparlanır.

işin ilginci,kötü haber hisselerinin bir zaman sonra iyi haber hisselerine kıyasla büyük patlamalar yaparak,diğerlerinden daha iyi performans göstermesidir.%50 düşmesi bir hisse için alım koşulu olamaz,f/k oranına bakarak bir eleme yapılmalıdır.

neden %50 düşmeli?
 • bir hisseyi davul zurna sesleriyle sat,top sesleriyle al prensibine uygun.yatırımcı sürüsü düşen hisse hakkında olumsuz düşünürken,siz toplarsınız.
 • ayı piyasasında alım fırsatı çokçadır lakin boğa piyasasının başladığı sırada hisse senedi almak için çok geç olabilir.çünkü siz alana kadar zaten fiyat yükselmiştir.
uzun vadeli işlem yapan büyük yatırımcılar küçük geri dönüşleri fırsat olarak görürken,siz aldığınız hissenin yükselişini ateşleyecek binlerce sebebiniz olsa bile düşüş sonrasında paçal yaparsınız ki bunun amacı düşüncenizi doğru çıkarmaktan başka bir şey değildir.

profesyonel değer yatırımcıları kazananları kısa kesmenin önüne geçmek adına şirketin temel değerlerinden çok aşağı inmiş senetleri alırlar.hedef kısa vadede fiyat riskinin önüne geçmektir.ne zaman şirket eski değerlerine geri döner,bu eninde sonunda fiyata da yansıyacağından satışa geçerler.

kısa vadede yükselişlerden yararlanmak istersek,bilmeliyiz ki sert yükselen kısa zaman sonra yükselişin yarısını geri verir.sürekli olarak ekran başında aldığınız hisseleri izlemek,aşırı duygu yoğunluğu yaratacağından çok sık alım-satım işlemi yaparsınız ve acımasız bir dalgaya bakar paranızı kaybetmeniz.

yatırımcılar,ayı piyasasının hakim olduğu zamanlarda belirsizlikten kaçınmasına karşın tersi durumda spekülatif hisse aşığı oluveriyor ve eskiden uzak durduğu kağıtlar o sıra vazgeçilmezi oluyor.

bilgi akışını izlerken,momentum stratejisini dayanak alarak,günün en çok yükselen hisse senetlerine bakıyorum.birçoğu ise gelecekte o kağıtları aldığını ve kazandığını hayal ederek zihinsel mastürbasyon yaptığının farkında bile değil.
bireysel yatırımcılar,çoğunlukla günün en yükselenlerini takip ediyor ve onları satın alıyor.kimisi de 30 yıllık grafiği inceleyerek hakikaten bu yaptığını teknik analiz zannediyor ve bu tahmini sadece 1,5 saat sonrası için bir kenara not ediyor.

şunu bilmiyor,içeriden bilgi alışı yoksa borsada büyük getiriler elde etmek tamamen şans işi.kısa sürede artan işlem hacmiyle yüklü miktarda alıcı gördüğüm bir hisse senedini alıyorum çünkü ortada para kazanmak isteyen bir kitle var ve bende onların yanındayım.en azından böyle olunca bazıları gibi uykum kaçmıyor.

geçenlerde bir okuyucum "karı iyi gelecek şirketleri nasıl anlarız"sorusunu yöneltmiş.yazı iyice karışmışken bunu da yazayım.
geçmişte kar istikrarı olmayan lakin bu kez iyi geleceği beklenen bir hisse senedinde kısa süreli bir tepki olur yukarı yönde.aynı şekilde kar dağıtımı bozuk hisselerde endeksin baya altında performans göze çarpıyor.lafı uzatmadan aktif karlılığın ne olduğundan bahsedeyim.

aktif devir hızı yüksekse,satışları toplam varlıklarına kıyasla yüksek demektir.sürümden kazanıyordur,sahip olduğu maddi duran varlıklara göre daha fazla ciro yapıyor veya elindeki varlıkları iyi kullanıyordur.aktif karlılık oranı yüksek olduğunda özsermaye karlılığı da muhtemelen iyidir.borç oranı da özsermayeyi yükseltiyor ama o tip şirketlere şüpheci bakmakta yarar var.

cirosu artan bir firma mutlak olarak karlarını da arttıracak ve hisse başına düşen karı da artacaktır.bunun dışında maliyeti düşüren şirketler uzun vadede çok iyidir.

analize geçmeden önce,şirketin satışları yıldan yıla nasıl gitmiş,f/k oranı kaç,kaydırılmış yıllık kar durumu nasıl,temettü verimine bakmalı.hatta biraz ileri gidip,x yılında bu hisseye 1 lira yatırmış olsaydık şimdi kaç paramız olurdu,sorusuna cevap aramalıyız.

kasasında yedek biriktirmeye alışmış firmaların toplam varlıkları artacağından aktif devir hızları düşecektir.onun dışında,aktif devir hızı düşükse bu duran varlıklardan mı yoksa dönen varlıklardan mı kaynaklanıyor?

belki de dönen varlıklarını satmasına karşın ticari alacaklarını tahsil edemiyordur.
kısacası,yüzlerce rasyoda kaybolmak yerine aktif devir hızını baz alırsanız,vakit kaybetmezsiniz.

biraz da geyik yapalım.
teknik analizin tam anlamıyla olmasa da büyük oranda geçerli olduğu tek piyasa euro/dolar paritesidir.bunun haricinde bir hisse senedi üzerinde teknik çalışmak bana göre ahmaklık.birbiriyle çelişen bir sürü indikatör var ve bir hissede formasyon yakalamak gerçekten zor,explorer olmaksızın.

formül paylaşmak isteyen ve yazdığı sistemlere güvenen arkadaşlar bana e-mail göndersin.fikir alışverişinde bulunalım.

ek okumalar ve kaynakça
karar anı,
karşıt yatırım (scala yayıncılık)

8 yorum:

 1. Merhaba, blogunu yeni keşfettim, çok güzel bilgiler paylaşmışsınız. Teşekkürler,

  YanıtlaSil
 2. Çok ukalaca yazılmış gereksiz bir yazı

  YanıtlaSil
 3. teknik analizi bu kadar aşağıladıktan sonra, artık blog'un ismindeki "teknik" kelimesini çıkarmak ve bir daha da ağıza "teknik analiz" lafını almamak lazım. sağ frame'deki teknik analiz yazıları, bollinger'ler, adx'ler neden yazılmış ki o zaman? Fatih

  YanıtlaSil
 4. Ed Saykota'nın kim olduğunu söylemeye gerek yok sanırım...Onun başarılarını ve düşüncelerini gözden geçir derim, sonra teknik analiz üzerinde bir daha düşün...birde üslubunuz gereksiz bir ukalalık içeriyor, bir şeyler araştırırken tesadüfen bu siteye girdim ve bir kaç yazınızı okudum da uçmuşsunuz resmen:) kendinizi dünyanın en akıllı adamı sanabilirsiniz ama buraya yansıtmasanız daaha güzel olurmuş. minik birde not: hayatta sürkeli birşeyleri bir kalıba sokma çabası içinde olmak sadece insanı yorar, senin kazandığından başkası kaybedebilir senin kaybettiğinden başkası kazanabilir bu insanın psikolojisi risk tercihleri yaşam biçimi gibi birçok faktörden etkilenir birde bunun yanında bu piyasaların dinamik şartlarını ele alırsak kalıplara sığması zor olur... burda ukalalık yapana kadar bu işlerden çok para kazanıyorsan otur paranı ye hoca :))

  YanıtlaSil
 5. Aynı fikirdeyim tamamen ukalaca yazılmış gereksiz bir yazı. faydalı blog sandım ama tamamen faydasızmış. bir yazıda temel analizden bir cacık olmaz demişsiniz öbür yazıda teknik analizle kimse kazanamaz yazmışsınız. anlaşılan o kadar okuyup ilgilenmeye rağmen piyasalarda kazanamayınca böyle ukalaca anlatmaya başlamışsınız. Şöyle bir söz var: yüzlerce kitap okusan da denize girmeden yüzmeyi öğrenemezsin...

  YanıtlaSil
 6. "Adsız"ların aynı kişi olmadığına nasıl emin olabilir ki insan?

  YanıtlaSil
 7. Adsız dedi ki...

  Uzun zamandır takip ediyorum bu siteyi. Bence ukalaca değil gerçekten işi bilen birisi olarak yazılmış. Ben sadece tebrik ederim.
  30 Mart 2015 00:16

  Bu mesajımı bir de Google Hesabı'ndan göndermeye çalışıyorum. Umarım başarılı olur. Şimdi Adsız'lardan birisi silinmiş oldu. :)

  YanıtlaSil
 8. Borsada uzun vade yatırım en iyisi bence

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol