27 Ekim 2014 Pazartesi

4 Tasarruf Paradoksu

verimlilik paradoksu

tasarrufun sözlük meali,gelirin tüketime ayrılmayan kısmıdır.iktisadi anlamda tasarruf ise daha geniş kapsamlıdır.gelirin tüketilmeyen kısmının tasarruf sayılabilmesi için salt olarak elde para tutmaya gerek yoktur.bu açıdan tasarruf,elde para tutma (hazır satın alma gücü bulundurma) arzusuna dayanan mal biriktirme işleminden farklıdır.mal biriktirme likidite eylemine dayanırken tasarruf herhangi bir yatırım aracında değerlendirilmeye açık halde bulunan parayı temsil eder.bu tasarruflar bina,arsa,teçhizat,hisse senedi,bono gibi enstrümanlara yatırılabilir veya birine borç olarak verilebilir.

tasarrufun yatırım ve birikim kavramlarıyla karıştırıldığına sıkça rastlarız.şöyle bir örnek vereyim,bir şeye yatırım diyebilmemiz için o şeyin ekonomiyi canlandırma rolü üstlenmesi gerekir.fabrika almış olduğunuzu düşünelim,dışarıdan bakanlara iyi bir yatırım olarak gözükse de bu aslında bir yatırım değildir.kişi açısından(mikro) yatırım olabilir fakat ekonomik anlamda (makro) yatırım diyebilmemiz için fabrikaya işçi istihdam edilmesi ve üretim yapılması şarttır.

yani,tasarrufların asıl amacı ekonominin canlanmasına katkıda bulunmaktır fakat herkes aynı zamanlamayla tasarruf işine girişir,tüketmeden tasarruf yapmaya kalkarsa işte o noktada sıkıntı başlar.tasarruf öncelikli tüketim talebini düşürürken,tüketilmeyen ekonomide üretim ve yatırımın de bir işe yaramayacağı düşünülürse ekonomi daralmaya doğru yol alır.ekonominin sağlıklı işleyebilmesi için tasarrufların ve tüketimin aynı zamanda olması doğru olandır.

japonya faiz oranı

tasarruf paradoksunun en bariz örneği japonya'da yaşanmıştır halen de yaşanmaya devam etmektedir.seneler evvelden beri  tüketim desteklensin yatırımlar artsın diye 0 düzeylerinde tutulan faiz oranı Japonların tasarruf alışkanlıklarını değiştirmedi.grafikte 90'dan bugüne düşen trendi görüyorsunuz.2010 da dip yapmış.yatırım yapmayan halkın yarattığı açığı kapamaya çalışan japon ekonomisi her geçen yıl artarak daralacak.grafikte kamu borcu ve satış vergisindeki artış göze çarpıyor.
satış vergisi

kamu borcu

tasarruf paradoksunu anlamaya çalışırken likidite tuzağı kavramını iyi bilmek lazım.keynes'in tanımladığı bu kavram para arzının bir denge noktasından sonra faizleri düşürmeyeceği inancına dayanır.yine aynı keynes literatürde spekülatif para talebinin faiz oranlarıyla ters yönlü işlediğinden bahseder.faizler artarken spekülatif para talebi (piyasanın beklentisine göre para talebinde bulunmak) haliyle azalırken,faizler düşünce tersi olur.keynes bu durumu tahvil fiyatlarıyla açıklar.fiyatların yüksek,faizlerin düşük olduğu zaman tasarruflar artacaktır.Likidite tuzağı yaşayan ekonomilerde milli gelir düzeyinin yükselmesi ve istihdam hacminin arttırılması çalışmaları yetersizdir.


figür üzerinde anlatacak olursam,i minimum olabilecek en düşük faiz oranı yani m doğrusunu ms kaydırdığımızda faizler düşmeyecek.sabit kalacak.

iç tasarruf/gsyh (%)

tasarruf oranları

son grafikler bazı ülkelerin tasarruf (hane halkı,brüt kamu..) oranlarını gösteriyor.
ek okumalar

4 yorum:

 1. Bu post ile ilgili yorum yapmayacağım, blogun geneli ile ilgili yapacağım ve en güncel olan posta yapacağım.

  Tebrik ediyorum, bu kadar başarılı bir blog ne gördüm, ne okudum. Her post kendi içinde dünyalar kadar araştırmaya götürüyor insanı.. Fastweb ile ilgili eğitimleri paralı veriyorlar, ya da Yaşar hocanın youtube'da yayınladıklarından ne kaparsanız. Ama siz bu işi hayrına anlatıyorsunuz. Bu bile başlı başlına bir misyonerlik.

  Yazılarınızda agresiflikler görünüyor, belli ki birileri sizi sürekli kızdırıyor. Ama bu kadar başarılı bir içerik ile istediğiniz kadar agresif olabilirsiniz. Haklı olduğunuza canı gönülden inanıyorum.

  Sadece şunu söyleyeyim, bu blogdan bir borsa kitabı olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. diger yorumlarina cevap vermek isterdim fakat o yazilar baslikla uyumlu degildi bahsettigin gibi. baska bir yazida buldugum birkac kaynak yardimiyla uzunca tartisacagim.
   guncel sacma yorumlar yapmayi sevmedigimden cok sık yazmiyorum ama bu isi ozellikle analiz kismini benden iyi bilen cok az sayida insan var. sektorun icine girince anladim bunu.
   blogu begenmene sevindim, selamlar.

   Sil
 2. Sayın Güney;
  Blogtaki yazılarınızı takip ederken,özel bir gurup kurarsanız benide eklemenizi rica etmiştim.Buna benzer bir proje düşündüğünüzü belirtmiştiniz.Eğer böyle bir projeyi faaliyete geçirdiyseniz benide eklemenizi ricaederim.

  YanıtlaSil
 3. Sen gerçekten çok farklısın eline zihnine sağlık teşekkürler

  YanıtlaSil

büyük harf kullanarak yorum yapmamaya özen gösteriniz. yorumun altına adınızı yazarsanız iyi olur. teşekkürler.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SPK YASAL UYARI!

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İzleyiciler

Abone Ol